Změna paradigmat v implantologii: Bezlaloková implantologie
Článek má za cíl prodiskutovat bezlalokový přístup k zavádění implantátů a nastínit obtíže a potenciální přednosti této techniky.
Zavádění implantátů prostřednictvím konvenčních chirurgických technik (ve dvou fázích) je ve většině případů poměrně invazivní procedurou. Zahrnuje odklopení mukoperiosteálního laloku a zavedení implantátu do místa osteotomie (Adel 1985). Proti výhodám ve smyslu dobré viditelnosti v oblasti zavádění a možnosti napravit defekty kolem implantátů stojí hlavní nevýhoda, a to výsledný úbytek kosti. Ten je dán přerušením přívodu krve do periostea (Kleinheinz 2005).
Bezlalokové procedury byly vyvinuty jako atraumatický přístup, který umožňuje dobrou míru zachování stávajících tvrdých a měkkých tkání (Kan 2000, Lee 2008). Předpokládá se, že omezené chirurgické trauma minimalizuje krvácení v době zákroku a pooperační komplikace, jako je otok a bolest (Stoll 2011). To vede k většímu pooperačnímu komfortu a rychlejšímu zhojení oblasti zákroku. Kromě toho minimalizuje množství zjizvených tkání, především tehdy, použije-li se spolu s transgingiválním přístupem.
Sliby ze strany dentálních výrobců, že sofistikované systémy pro plánování implantačního zákroku jsou univerzálním zázrakem vedoucím k efektivitě a bránou k úspěchu při použití bezlalokových procedur, jsou těžko pochopitelné. Zákrok „naslepo" při bezlalokové technice vyžaduje hluboké chirurgické zkušenosti a důkladné naplánování, zejména pak u techniky použití tkáňového razníku. Podstatnou výhodou při zahájení používání bezlalokové techniky je proto tradiční komplexní chirurgické vzdělání.
V případě pečlivého výběru případů je možné zavedení implantátu bezlalokovou technikou z volné ruky a vede k dobrým výsledkům.
Klinický případ
Devatenáctiletá pacientka k nám byla odeslána z důvodu horizontální fraktury apikální oblasti kořene pravého středního řezáku. Fraktura vznikla důsledkem nehody při sportu (obr. 1–2). Byla naplánována extrakce se zavedením implantátu odloženým na dobu, kdy pacientce skončí zkouškové období.
- Extrakce byla provedena pečlivě pomocí periotomů tak, aby byl co nejvíce zachován objem a tvar tvrdých a měkkých tkání (obr. 3–4)
- Oblast byla augmentována xenoštěpem (Geistlich). Poté byla zpevněna membránou, která byla na místo přišita (Sereline) (obr. 5–6). Hojení probíhalo po dobu osmi měsíců a poté byla umístěna bondovaná provizorní kompozitní náhrada. Provizorní náhrada byla navržena tak, aby optimálně zapadala do extrakčního lůžka. Apikální konec byl průběžně uzpůsobován procesu remodelace (obr. 7–8).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
21. 9. 2023 | Implantologie
Pacientka, celkově zdravá, se zbytkovým chrupem v horní a dolní čelisti a s horní...
22. 10. 2023 | Implantologie
Miniimplantáty jsou již několik let perspektivním řešením pro indikaci hybridních náhrad...
2. 8. 2024 | Implantologie
Nejen dentální implantologie a stomatologie, ale celkově medicína i každá oblast našeho života je více či méně ovlivněná digitalizací, automatizací a AI. Technologické pokroky a postupy nám pomáhají zjednodušit...
- Dentální hygienistka Hledáme dentální hygienistku/hygienistu
- Dentální hygienistka dentální hygienistka Praha 3
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA BRNO
- Zubní sestra Zubní sestra v stomatologické klinice
- Zubní lékař Doctor Dent - hledáme zubního lékaře/lékařku