Privátní praxe je zápřah a běh na dlouhou trať!
Rozhovor z praxe s praktickým zubním lékařem MUDr. Tomášem Foustkou z Mariánských Lázní
MUDr. Tomáše Foustku jsme požádali o rozhovor hned z několika důvodů. Jednak proto, že je život lidí z běžné praxe v mnohém zajímavý, zvláště trvá-li tato praxe již 40 let, a také proto, že provozuje svoji zubní ordinaci beze smluv se zdravotními pojišťovnami.
Cesta MUDr. Foustky ke stomatologickému křeslu nebyla snadná a rozhodně ne přímočará. „Narodil jsem se v Brně v lednu roku 1954, dětství do 6 let jsem prožil v láskyplném prostředí maminky a jejích rodičů v Černovicích. Tatínek byl umístěn jako závodní lékař na Důl Rudý říjen do Heřmanic v Ostravě poté, co odmítl vstoupit do KSČ. V roce 1961 jsme se tedy přestěhovali do Ostravy-Poruby. Zde jsem vychodil ZŠ a poté nastoupil na gymnázium Dr. Šmerala,“ prozradil v rozhovoru MUDr. Foustka.
K zaujetí pro stomatologii se dostal již v dětství, kdy na pracovišti otce navštěvoval zubní ordinaci doktora Adamuse. „V přilehlé laboratoři mě ochotné techničky nechaly modelovat různé věci z vosku a ukazovaly mi také některé postupy vytváření zubních náhrad. Velmi mě to bavilo a nakonec již během gymplu se tento zájem proměnil v definitivní rozhodnutí o mém budoucím povolání,“ dodal.
Tehdejší doba nenahrávala ani těm nejlépe míněným rozhodnutím, ale MUDr. Foustka se svých plánů nevzdal. A protože se po maturitě z tzv. politických důvodů nedostal na medicínu do Brna, absolvoval dvouletou nástavbu zdravotního laboranta na SZŠ v Ostravě-Vítkovicích, ukončenou maturitou. Z podobných důvodů jej nepřijali následně ani na medicínu do Olomouce, a tak se rozhodl pokusit se o vojenskou alternativu v Hradci Králové. „Pamětníci těchto časů vědí, co to bylo za dobu, chlapi zvláště. Hrozila dvouletá vojenská základní služba. Abych tam nemusel a neztratil tak kontakt se studiem, využil jsem nabídky nastoupit na VAAZ Antonína Zápotockého v Brně s příslibem možnosti následujícího roku dělat přijímačky do Hradce Králové a v případě přijetí umožnění přestupu na VLVDÚ JEP obor stomatologie na tamní LFUK. To se nakonec v roce 1976 i uskutečnilo,“ objasnil MUDr. Foustka a jedním dechem dodal: „Co bylo pro nás vojenské posluchače výborné, byl způsob organizace praktických stáží během prázdnin na odděleních ve vojenských nemocnicích. Já jsem využil možnosti být ve VN Brno a již od 2 ročníku po zbytek VŠ studia jsme si vybudovali s kolegou Karlem Pavlíkem výborné vztahy a nabyli velmi mnoho praktických zkušeností. Po promoci v roce 1981 následovalo rozdělení na útvary. Já jsem byl určen jako útvarový zubař na tajný útvar do Rokycan s prověrkou PTZD (přísně tajné zvláštní důležitosti), v překladu brigáda s obsluhou raket středního doletu.“
Aby toho nebylo málo, v červenci roku 1984 emigroval jeho bratr, kvůli čemuž již pro něj nebylo na útvaru místo a následovalo jeho přemístění na motostřelecký pluk do Mariánských Lázní. Protože se odmítal vzdát komunikace se svým bratrem, byl z řad armády v září roku 1988 vyloučen jako nespolehlivý živel. Ve výsledku se tak ale započala další životní etapa v Mariánských Lázních, kde nastoupil na polikliniku, od 27. 12. 1992 otevřel nově vybudovanou privátní praxi a začal podnikat ve svém nestátním zdravotním zařízení jako praktický zubní lékař. V Mariánských Lázních si našel řadu zálib a přátel a cení si možnosti pobytu v přírodě. „Posledních 20 let jezdím hlavně horská kola a silnici, v zimě běžky a sjezdovky. V Mariánských Lázních máme Sdružení Ski Nordic – provozujeme rolbu a skútr na úpravu 50 běžeckých tratí, účastníme se i závodů v zahraničí, cyklistický klub je také velmi aktivní,“ pochlubil se MUDr. Foustka.
Soukromá praxe beze smluv se zdravotní pojišťovnou
Soukromá ordinace MUDr. Foustky, Centrum stomatologie v Mariánských Lázních funguje již řadu let beze smluv se zdravotními pojišťovnami. Co vedlo lékaře k realizaci tohoto modelu stomatologické praxe a jak se mu osvědčuje? „Jsem rád, že jsem zachytil počátkem 90. let formování OF stomatologů a byl tzv. při tom i v řadách posléze vzniklé ČSK. Tehdy se odehrála zásadní proměna české stomatologie v organizačních, ekonomických a strukturálních parametrech, následně zákonem o ČSK a ČLK, a v dubnu 1992 prošla i možnost založení nestátních zdravotnických zařízení a posunu do podnikatelského sektoru. Jelikož byli zubaři konzistentním oborem a víceméně sjednoceni v duchu těchto změn, podařilo se tuto specializaci velmi rychle posunout zcela jinam než u oborů všeobecné medicíny, která je příliš roztříštěná. Přes snahu též vzniklých ZP, které se nás celou dobu snažily škrtit, se podařilo v roce 1997 rozseknout péči na hrazenou pojišťovnami a hrazenou klienty. Díky tomu jsme postupně nabyli jisté pevné pozice pro komunikaci s dentálními firmami a nedovolili jim, aby nám diktovaly, jak tomu je u všeobecné medicíny.“
Začátky byly náročné, protože bylo nutné vysvětlovat nutnost doplatků stávajícím pacientům, ale z důvodu úspěšnosti podnikatelského záměru a udržení nově založené ordinace byl z pohledu MUDr. Foustky přechod na nesmluvní ordinaci nezbytný. „Kdo tu dobu s praxí nově vybudovanou, tzv. na zelené louce, nezažil, to dnes jen obtížně chápe. Po revoluci začali přijíždět kolegové ze zahraničí, například ze Švýcarska – Dr. Jiří Pollak, z Německa – Dr. Janouch, Dr. Jiří Sedelmayer, Dr. Schön. V euforii, kdy jsme byli v transu ze změn, nadšení a činorodí, jsme byli jimi předávané zkušenosti schopni ihned přenášet do svých nových praxí. Sám jsem si svou privátní praxi vybudoval dle vzoru Dr. Schöna – čtyřruční práce týmu – ležící pacient a sedící ošetřující a asistentka. Takto pracuji dodnes. Snažím se dělat maximálně komplexní stomatologickou péči od iTOP hygieny, přes konzervační stomatologii – mikroendo, Vaniniho stratifikaci, ošetření pomocí parolaserů a plazmy, až po chirurgie – mletí zubů, implantace, návaznou protetiku a její plánování. Vše již 11 let bez pojišťoven. Pokládám svobodu výběru ze strany klienta za zásadní vztah v medicíně vůbec a od počátku porevoluční změny v systému jako jasnou volnost pro smysluplné a pravdivé vztahy s pacienty. Restrikce a omezování ze strany úředníků vnímám jako velký zásah do odborného pohledu a zodpovědnosti PZL. Principiálně považuji thesi „Čemu lze zabránit, to nelze pojistit” za zásadní východisko pro počáteční nastavení pravdivého vztahu s lidmi. Proč se nám do toho odborného a zodpovědného konání má motat někdo třetí? Ano, ve chvíli analýzy konkrétního stavu v dutině ústní a jeho popisu ve formě léčebného plánu, je to stejná situace jako pojistná událost a měla by to řešit klientova pojišťovna dle svých ambicí v rámci hrazené péče, a to nezávisle na tom, zda ošetřující je či není ve smluvním vztahu s dotyčnou ZP. Stále tady totiž persistuje pohled některých hodnotitelů tohoto postoje jako nefér vůči našim pacientům, ale dle mého je to jinak. Kam jdou nevyčerpané prostředky za péči, které se NZZ beze smluv tzv. zříká a nečerpá z veřejného ZP? A to je při cca 1000 praxí beze smluv dle mé hrubé kalkulace něco kolem 1,5 – 2 miliardy Kč ročně. Odpověď? Neznám…“
Nutno dodat, že MUDr. Foustka má značnou část klientely ze sousedního Německa, kde funguje vztah mezi pojišťovnami a pacienty zcela odlišným způsobem a má tak osobní zkušenost s jiným modelem úhrady zdravotní péče. „Zahraniční klientela tvoří zhruba 40 % našich pacientů, ale přibývá i pacientů z okolních okresů. Za kvalitní péči si jsou lidé ochotni zaplatit,“ dodal.
Centrum stomatologie MUDr. Foustky pracuje s nejmodernějšími zařízeními, jako např. systém CEREC. „Nemám vlastní zubní laboratoř a rozhodl jsem se vyřešit řadu požadavků pacientů zakoupením moderních technologií, protože to má velký finanční efekt. Alfou a omegou všeho ve stomatologii je ale hygiena a konzervační stomatologie. Svěží vítr přinášejí mí noví mladí kolegové, kterých jsem za 40 let své praxe vychoval řadu a nyní již provozují své praxe.“
MUDr. Foustka je dlouholetým členem Společnosti preventivní stomatologie. „Absolvování Týdne čistých zubů a recallů považuji za znovuzrození, a proto jsem vždy dbal na účast svoji i celého mého týmu, abychom mohli komunikovat na stejné vlně a péči neustále vylepšovat.“
V samém závěru rozhovoru MUDr. Foustka popřál všem kolegům a vzkázal: „Zubařina je krásná, má výsledky a bude-li vás bavit, pak i její efekt z finančního hlediska bude vždy v pořádku.“
Milí posluchači, znáte některého kolegu či kolegyni praktikující stomatologii, dentální hygienu nebo provozující zubní laboratoř se zajímavým profesním životem, který by byl ochotný se o svůj příběh podělit v Dental Rádiu? Pak neváhejte a o svůj tip se podělte na e-mailu: tautova@stomateam.cz
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
5. 5. 2023 | Zprávy z firem
Výstaviště PVA EXPO Letňany po dvouleté pauze opět přivítá dentální veletrh PRAGODENT, a to ve dnech...
21. 11. 2023 | Dental rádio StomaTeam
V úterý 27. února 2024 se bude konat již 13. ročník vzdělávací akce Škachův den. Místem konání bude tradičně Divadlo U Hasičů v Praze. O účast na této vzdělávací akci je vždy vysoký zájem, v posledních letech pokaždé vyšší, než je kapacita sálu.
3. 2. 2023 | Dental rádio StomaTeam
V roce 1992 byla založena pobočka společnosti Straumann v České...
- Dentální hygienistka Hledá se dentální hygienistka
- Zubní lékař Zlín - Hledáme zubního lékaře do našeho tímu
- Zubní sestra ASISTENTKA V ORDINACI ve Světě rovnátek - i bez praxe
- Dentální hygienistka Zubní hygienista-tka - plný i zkrácený úvazek
- Dentální hygienistka Dentální hygienista – Praha-Východ