Průzkum: Kolik zubních lékařů se nakazilo koronavirem?
Česká stomatologická komora realizovala během epidemie COVID-19 v ČR na počátku léta 2021 šetření, jehož cílem bylo odhalit kolik zubních lékařů onemocnělo ve spojitosti s nákazou COVID-19, kdy a jak se nakazili, a jaký vliv měla pandemie na provoz zubních ordinací.
Šetření se zúčastnilo celkem 2716 respondentů z řad členů České stomatologické komory. Vzhledem k počtu respondentů jde o prozatím největší recenzovanou studii na toto téma ve světě, se kterou se můžete v plném rozsahu seznámit na stránkách v International Journal of Environmental Research and Public Health: COVID-19 Prevalence among Czech Dentists.
Ve sledovaném období od 1. 3. 2020 do 30. 6. 2021 si nákazou COVID-19 prošlo 25,4 % respondentů, tedy 658 zubních lékařů. Nemocnost měla dvě hlavní vlny, první v období 21.–31. 5. 2020 a druhou v období 19.–25. 10. 2020. 97 % nemocných se léčilo v domácím prostředí, umělá plicní ventilace byla nutná u dvou nemocných.
Návrat do práce byl v 63 % možný do dvou týdnů, pouze u 7 % byla absence delší než jeden měsíc. V 523 případech přetrvávaly potíže po prodělaném onemocnění, nejčastěji se jednalo o únavu. 15 respondentů v průzkumu také uvedlo opakované prodělání nemoci.
Pokud jde o místo nákazy, 80 % respondentů alespoň tuší, kde se nakazilo, a 47 % z nich uvedlo přímo rodinné prostředí. Zajímavý poznatek je také ten, že u skupiny do 50 let byl výskyt nákazy zhruba 30 % a u skupiny nad 50 let se postupně počet nakažených snižoval. O možných příčinách jsme si, mimo jiné, povídali s jedním z autorů studie MUDr. et MUDr. Vojtěchem Peřinou, Ph.D.
Česká stomatologická komora vydává od počátku pandemie pokyny ohledně hygienických opatření v zubních ordinacích. Ze šetření vyplynulo, že 90 % zubních lékařů považuje tato opatření za adekvátní, 4 % za příliš přísná a další 4 % doporučenou ochranu naopak rozšířila například o testování pacientů před ošetřením, nucenou cirkulaci vzduchu a odsávání aerosolu z pracovního pole. Jak s údaji bude ČSK dále pracovat a jaký další vývoj lze očekávat v souvislosti s výskytem nových mutací jsme v rozhovoru probrali s prezidentem ČSK, doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc.
Šetření se neopomnělo věnovat také dotazům ohledně očkování. Do 30. 6. 2021 bylo dle získaných údajů očkování alespoň zahájeno u 83 % respondentů. Ze zbylých 17 % se polovina očkovat nechce a druhá polovina má pro odklad očkování jiné důvody (vysoká hladina protilátek, kontraindikace apod.). Většina zubních lékařů očkování ukončila už v průběhu února a března 2021.
Šetření vedlo autory k závěru, že při srovnání s nemocností celé populace byli zubní lékaři zasaženi nákazou COVID-19 spíše méně než ostatní občané ČR. Dle autorů se obecně spekuluje jednak o vyšší imunitě zubních lékařů v důsledku časté kontaminace aerosoly a jednak díky striktnějšímu dodržování hygienicko-epidemických opatření.
Zajímavostí je obrovský vzestup počtu nakažených mezi zubními lékaři na přelomu května a června 2020, což nekoresponduje s celkovým průběhem epidemie v ČR. Vysvětlení tohoto jevu autoři šetření nadále hledají.
Zdroj: Podklady ke studii zpracované Českou stomatologickou komorou k tiskové konferenci, která se konala v Praze 29. 11. 2021 – redakčně upraveno
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
So 23. 11. 2024 | 9.00 – 16.30 hod.
5. 5. 2023 | Zprávy z firem
Výstaviště PVA EXPO Letňany po dvouleté pauze opět přivítá dentální veletrh PRAGODENT, a to ve dnech...
29. 8. 2023 | Dental rádio StomaTeam
Dental rádio StomaTeam vám tentokrát přináší rozhovor se zubním lékařem, který vybudoval a provozuje...
26. 6. 2024 | Dental rádio StomaTeam
Vážení čtenáři/posluchači, přinášíme vám další epizodu našeho podcastu "Rozhovory a reportáže" – Dental rádio StomaTeam...