Dentální hygiena pro neslyšící
Počet lidí se sluchovým postižením v České republice neustále stoupá. Zvyšuje se pravděpodobnost setkání zdravotníka s tímto pacientem. Odlišnost návštěvy slyšící versus neslyšící pacient spočívá hlavně v komunikaci – ta často tvoří bariéru. Neslyšící často nemají dostatečnou znalost českého jazyka a personál zubních ordinací nemá znalost znakového jazyka. Tuto bariéru se společně se svým neslyšícím kolegou a kameramanem snažíme eliminovat. Vytváříme videa o zubní problematice s překladem do znakového jazyka a titulky, přednášíme zdravotníkům o této problematice a také pořádáme přednášky pro sluchově postižené občany o dentální hygieně. V rámci SDUZ již proběhla přednáška pro sluchově postižené děti základní a střední školy v Radlicích. Přednáška měla teoretickou část i část praktickou, ve které si děti vyzkoušely správnou techniku čištění klasickým i elektrickým kartáčkem Philips Sonicare.
Vše začalo zvolením tématu bakalářské práce, kterou jsem psala na 3. LF UK pod vedením Mgr. Petry Křížové. Při dentální hygieně je velmi důležitá komunikace. Co když mi ale do ordinace přijde pacient s postižením sluchu? To byla první myšlenka, která mě při spatření tohoto tématu napadla. Netušila jsem, co bych dělala, jak bych se chovala, jak bych s pacientem komunikovala. Rozhodla jsem se to zjistit.
V tu chvíli jsem netušila, kam mě toto téma zavede a jaký přínos v závěru bude mít. O neslyšících jsem netušila vůbec nic. Oslovovala jsem jednotlivé organizace, spolky a prosila je o spolupráci. Také jsem se přihlásila na kurz znakového jazyka. Velmi mi to pomohlo v komunikaci se samotnými neslyšícími a v pochopení této komunity. Postupem času jsem zjistila, že přístup k informacím je pro osoby s postižením sluchu velmi omezený. Jejich znalost českého jazyka je mnohdy značně omezena a do jejich rodného znakového jazyka je překládáno velmi malé množství informací. Rozhodla jsem se vytvořit videa o zubní hygieně s překladem do znakového jazyka. Videa jsou uložena na youtube.com. Cílem je jejich co možná největší rozšíření. Nejnovější kapitola se věnuje elektrickému kartáčku a je k nalezení pod názvem: Čištění elektrickým kartáčkem (s překladem do českého znakového jazyka a s titulky) – viz goo.gl/eLz1wo.
Videa natáčíme s Jakubem Dvořákem a Davidem Jordou. Pořádáme přednášky pro neslyšící o zubní problematice a učíme zdravotníky, jak komunikovat s pacienty s postižením sluchu. David přináší do přednášek pohled ze strany neslyšících a já ze strany zdravotníků. Za celkový přínos v této problematice jsme získali cenu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. I přesto, že si ocenění velmi vážíme, největší odměnou je však vděk samotných neslyšících a zájem ze strany zdravotníků. Nyní pracujeme na překladu edukačních videí do anglického jazyka a mezinárodního znakového systému. Za podporu projektu děkuji firmě Philips, Profimed a Colgate.
Publikováno: StomaTeam 3/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯1. 3. 2023 | Dentální hygiena
Na novém místě, ale s tradičním programem, se bude v polovině srpna 2023 opět konat kurz Jiřího...
20. 11. 2024 | Dentální hygiena
V posledních letech došlo k výraznému nárůstu počtu zavedených implantátů, zejména díky předchozím dobrým výsledkům, a spolu s ním také ke zvýšené incidenci onemocnění spojených s implantáty...
8. 3. 2023 | Dentální hygiena
Už téměř 10 let je iTOP (individually trained oral prophylaxis) součástí výuky na stomatologické klinice Univerzity...