Můj cíl je vysoká kvalita stomatologie v ČR
MUDr. Daniel Černý vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a na této fakultě také 9 let působil jako asistent. V roce 2010 spoluzaložil Hradecký dentální vzdělávací institut, kde spolu s dalšími vysoce erudovanými odborníky vzdělává stomatology z celé ČR. Pravidelně pořádá stomatologické sympozium Dental Summit. Svou lékařskou praxi vykonává na stomatologické klinice D.C.M. v Hradci Králové.
Je až neuvěřitelné, jak činorodým člověkem jste. Stomatologie je evidentně nejen Vaší prací, ale též zálibou. Povězte nám, jak se to stane, že Vás stomatologie takto pohltí.
Primárně doufám, že mě práce úplně nepohltila. Mám svou rodinu, před nedávnem se mi narodil syn, a to je to, co mě naplňuje nejvíce. Dá se však říci, že to, co dělám, neumím a nechci dělat napůl. Po gymnáziu jsem na rok odjel studovat na Simsbury High School do Connecticutu v USA. Když jsem se vrátil a v roce 1993 nastoupil na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, vnímal jsem celou řadu rozpracovaných věcí, které byly připraveny napolovic. To byl pro mě impulz, abych se do těchto věcí pustil a dodělal je. Právě proto jsem po získání diplomu na 9 let na fakultě zůstal a pokusil jsem se zlepšit vzdělávání stomatologů v ČR.
V roce 2010 jste spoluzaložil Hradecký dentální vzdělávací institut. Jaké je jeho poslání a kdo jsou Vaši „studenti“?
Lékařské fakulty produkují stomatology, z nichž se velká část domnívá, že umí dělat stomatologii. To je však velký omyl, neboť z praktické stomatologie, kterou bude lékař provádět každý den, se na lékařské fakultě nenaučíte téměř nic. To se musí lékař naučit u křesla, a ne jen z knih. U nás v HDVI vidíme obrovskou nedostatečnost v přípravě absolventů, kteří mohou prakticky ihned po získání diplomu z lékařské fakulty dělat stomatologii. Toho nejsou objektivně, kvalitně i odborně schopni a potřebují další vzdělávání. Lékaři ve stomatologii se prostě musejí vzdělávat celý život. HDVI vznikl právě proto, aby nebylo celoživotní vzdělávání pouhou deklarací do větru, ale skutečným zdrojem odborného poznání a sdílení informací mezi stomatology, které je realizováno systematicky.
Mohl byste trochu rozvést Vaše aktivity v HDVI?
Přicházejí k nám jak lékaři absolventi, tak i stomatologové s letitou praxí. Je realitou, že většina stomatologů je ve svých ordinacích osamocena a naše kurzy jim pomáhají se seznamovat s novými postupy a novými materiály. Dnes realizujeme kurzy záchovné stomatologie, endodoncie, parodontologie, protetiky, ortodoncie či pedostomatologie. Kurzů děláme až 40 za rok. Dříve jsme vzdělávali jen v oblasti teorie, ale dnes poskytujeme školení i praktické, a to včetně stáží. Na vzdělávání se podílejí lékaři s vysokou odbornou znalostí a zároveň se schopností informace předat posluchačům. Snažíme se být také „up to date“ i s technikou a dělat takové kurzy, které zaujmou.
Vaše odborná stomatologická práce je často podpořena také oblastí IT – myslím tím informační systémy. S jakým systémem pracujete a jak jste s ním spokojen?
Prvně jsem se s informačními systémy potkal na střední škole v USA. Po svém návratu jsem zjistil, že standard informačních technologií je u nás skutečně hodně nízký. Nemám a neměl jsem představu, že IT udělá práci za lékaře, ale věřil jsem, že mu ji může hodně usnadnit. Co ze mě však IT může zcela sejmout, je formálnost a mrhání prací na věci, které lze prostřednictvím informačních systémů automatizovat. Právě proto jsem v roce 2001 spolu s CGM (a informačním systémem PC DENT) pomohl vybudovat ve Fakultní nemocnici Hradec Králové první digitalizovanou stomatologickou kliniku v ČR. Tam začal můj zájem o informační systémy a s PC DENTem pracuji dodnes. Díky informačním systémům pak mám jako lékař více času na pacienty a jako učitel více času na studenty.
Nahlédněme budoucnosti pod pokličku a pusťme fantazii otěže. Jak bude vypadat práce stomatologa za 20 let a jak mu IT řešení budou pomáhat?
Stomatologii čeká velký krok přesunu od lékařů fandů IT, kteří mají hlubokou znalost informačních technologií, k těm, kteří skutečně používají informační systémy jako uživatelé, a přesto využívají jejich sofistikovanost. Pro lékaře je podstatné mít data o pacientech včas a v řádné kvalitě. Jedná se o snadné a bezpečné odesílání záznamů pacienta (data z karty, rentgeny…) vybranému specialistovi. Zkrátka ideální informační systém je takový, o jehož existenci vlastně ani nevíme, práce s ním je intuitivní a slouží nám lékařům, ale i pacientům jako skutečný pomocník.
Vaše činorodost Vám určitě nedá zůstat v klidu a připravujete další akce pro stomatology. Na čem aktuálně pracujete a na co se můžeme těšit?
V pracovní rovině bych další rok až dva rád zapracoval na HDVI, abychom měli větší pestrost nabídky a lepší vybavení. Budujeme také síť praxí, kde chceme absolventům poskytnout prostor pro jejich odborné vzdělání a sejmout z nich břímě administrativní a organizační zátěže. Věříme, že tím dosáhneme zvýšení kvality na poli stomatologie.
Publikováno: časopis LKS 4/2017
Navštivte nás na CGM Světě , Facebooku nebo Twitteru
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯18. 1. 2024 | Interview / reportáž
Mezi tradiční akce, které se konají v první třetině roku...
24. 1. 2023 | Interview / reportáž
Nabízíme vám jednu z epizod podcastu Mezi zuby. Tato epizoda se věnuje...
23. 10. 2023 | Interview / reportáž
Rozhovor s doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc. na veletrhu PRAGODENT.