Intraorální skener Apollo DI a portál CEREC Connect v denní praxi
V dnešní uspěchané době, kdy se neustále ohlížíme na ciferník hodinek, je nutné efektivně využívat čas. Jedním z příkladů moderních postupů, které šetří náš ordinační čas, je ošetření pacienta v jedné návštěvě neboli „Chairside". V následujících řádcích bych si vás dovolil takovýmto ošetřením provést. Díky dokonale sehranému týmu lékaře a CAD/CAM technika bylo možné dosáhnout přesné a estetické práce.
Pacient přijel k ošetření s jasným cílem: fazety, které bude mít hotové tentýž den. Během vstupního vyšetření nebyly nalezeny žádné kontraindikace a bylo možno přistoupit k protetickému řešení situace (obr. 1).
Vzhledem k vysokým estetickým nárokům při rekonstrukcích frontálního úseku bylo nutno zvolit adekvátní materiál. Nejlépe se nám osvědčily bločky IPS Empress CAD Multi – leucitová sklokeramika, která vyniká přirozenou translucencí, výbornou estetikou a pevností 185 MPa. Zvolený typ Multi navíc dosahuje vynikající estetiky díky fluorescentnímu přechodu mezi dentinem a incizální oblastí. Díky těmto vlastnostem a také chameleon efektu dosahují rekonstrukce z tohoto materiálu přirozeného vzhledu i bez větších individualizací (obr. 2).
Po preparaci byl k digitálnímu intraorálnímu otisku, který mj. umožňuje velmi dobrou kontrolu preparace, použit skener Apollo DI, který navazuje na osvědčené technologie skenerů z ordinačních CAD/CAM systémů CEREC. Skener Apollo DI využívá optického kontrastu pomocí skenovacího spreje tmavě šedé barvy a kamery, která zachycuje obraz v kontinuální frekvenci, nikoliv snímkováním, což je uživatelsky komfortní. Nespornou a ergonomicky zajímavou výhodou jsou malé rozměry intraorální kamery a přehledný 21palcový dotykový displej. Uživatelsky totožné prostředí se systémem CEREC umožňuje jednoduché ovládání. Samostatný skener Apollo DI je samozřejmě určen pouze pro skenování a odeslání získaných dat do partnerské laboratoře, tudíž se ošetřující (na rozdíl od systému CEREC) nezabývá designem náhrady, frézováním a následnou postprodukcí (obr. 3).
Data digitálního skenu jsou odeslána pomocí Sirona Connect portálu ze skeneru do laboratoře. Aby bylo dosaženo totožné středové linie a proporcionálně podobných šířek řezáků, bylo použito již při skenování módu BioCopy (Biogeneric Copy). Tato funkce spočívá v naskenování výchozí situace před jakýmkoliv zásahem – to usnadňuje postup při modelaci a ve výsledku jsme schopni vytvořit rekonstrukci chrupu tak, jak jej pacient měl ještě před degenerativními změnami.
Data jsou zpracována v softwaru inLab 15, kde se objeví náhled skenů a zároveň se tento náhled zobrazí i v ordinaci na displeji skeneru, kde jej ošetřující lékař může schválit.
Publikováno: StomaTeam 3/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯30. 9. 2024 | Zprávy z firem
A-dec, jeden z největších světových výrobců stomatologického vybavení...
23. 8. 2023 | Zprávy z firem
Align Technology, Inc. (Nasdaq: ALGN)...
5. 4. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Align Technology plně využila své přítomnosti na největším...
- Zubní lékař Hledá se zubní lékař/lékařka
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka/a do prémiové kliniky v Praze
- Zubní lékař Přijmeme Stomatologa - Praha
- Zubní lékař Zubní lékař/lékařka - PRAHA 4
- Zubní lékař Doctor Dent - hledáme zubního lékaře/lékařku