Pomoc Ukrajině: Možnosti uplatnění stomatologických odborníků
Mezi uprchlíky z Ukrajiny, kterým ČR poskytuje azyl, jsou samozřejmě i stomatologičtí odborníci. Řada z nich se hned zajímá o možnostech práce v oboru. Procesy uznání vzdělání a praxe je ale zdlouhavý proces. Bude k nim naše legislativa a vedení odborných společností vstřícná nebo zvítězí obavy před zneužíváním situace?
K 27. březnu 2022 udělila Česká republika podle resortu Ministerstva vnitra ČR přes 233 000 speciálních víz uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny. Jde především o ženy a děti, které se potřebují co nejdříve zapojit do běžného života. Uvědomují si, že nemohou být trvale závislí na cizí pomoci. Navíc je problematické ztratit se svým oborem na delší dobu kontakt.
Česká republika reaguje na vzniklou situaci a od 21. března 2022 vstoupil v platnost „lex Ukrajina“ (zákon o pobytu v České republice pro ukrajinské uprchlíky, pozn. redakce), který mimo jiné umožňuje běžencům volný vstup na trh práce. Nadále je však třeba, aby zaměstnavatel nahlásil zaměstnávání cizince Úřadu práce ČR a vyžádal si od zaměstnance patřičné doklady, které je povinen uchovávat ještě 3 roky po skončení pracovního poměru. Podrobně se problematice věnuje Zákon č. 66/2022 Sb., jehož plné znění naleznete např. zde.
Co se týká stomatologické péče o ukrajinské uprchlíky, někteří zubní lékaři začali okamžitě jednat. Například MDDr. Miroslav Šťovíček, jeho kolegyně MDDr. Šárka Bláhová a překladatelka Sofie Nikitenko zpracovali a poskytli svým kolegům k dispozici ukrajinské překlady dokumentů, jako je např. anamnestický dotazník a poučení po extrakci, která jsme vám zprostředkovali na našem webu.
Práce v oboru
Zájem uprchlíků o práci v oboru je již teď patrný na sociálních sítích, kde se objevují dotazy na možnosti zaměstnání. Oslovili jsme proto jednotlivé profesní organizace v ČR a zeptali se jich, zda se situací zabývají, zda je úřady informují o vývoji situace v oboru a jak ji vidí do budoucna.
Česká stomatologická komora zveřejnila na svých webových stránkách www.dent.cz pokyny pro získání povolení k výkonu povolení zubního lékaře také v ukrajinštině a připravuje informace pro ty, kteří potřebují stomatologické ošetření. Jak se k případným úpravám podmínek pro výkon povolání zubního lékaře v ČR staví ČSK nám zodpověděl její prezident, doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.: „Komory už vydaly prohlášení, že určitě nechceme systém aprobací měnit a ani by to v EU nebylo dost dobře možné. Aprobace se neměnily ani v Německu v době války v Sýrii atd. Komory jsou od toho, aby garantovaly kvalitu péče. Nejde jen o odbornost, ale i o jazyk a znalost právního prostředí. Česko má nejvíce stomatologů na počet obyvatel v EU a není důvod snižovat kvalitu péče. Zaměstnávat lékaře bez aprobace nelze. Je možná aprobační praxe, tam se jako Komora budeme s ministerstvem bavit o tom, jak ji eventuálně protáhnout. Varoval bych před „triky“, které už roky známe. Tedy zaměstnat někoho jako asistentku či administrativní sílu a pak ho nechat ošetřovat pacienty. Vesměs to pacienti zjistí a v případě konfliktu informují Policii ČR, která už několikrát tvrdě zasáhla.“ S počtem ukrajinských kolegů hledajících zaměstnání zatím prezident ČSK obeznámen není. Uvedl ale následující: „Zatím se objevila řada „kolegů“, kteří neudělali kdysi zkoušky a teď se ohlásili s tím, že čekají, že teď dostanou aprobaci „snadno“. Ukazuje se, že řada z nich pracovala neoficiálně vesměs za „cash“ na černém trhu. Měli i problémy s vyplácením mzdy od zaměstnavatelů. Je to tedy úplně špatně a není důvod toto legalizovat. Jsou i nově příchozí. Představa několika mužů, kteří přišli třeba v neděli, byla, že v pondělí už budou pracovat na pracovišti, které si ještě z Ukrajiny domluvili. Vznikl pocit, že regulace a zákony se s válkou na Ukrajině „vypnuly“. Je velký tlak od různých podnikatelů a obcí, abychom je rychle vpustili na trh, neboť si slibují, že budou celoživotně lacinou pracovní silou. Jakýmisi „kopáči ve stomatologii“. To ale neodpovídá realitě. Ukrajinci si po aprobaci zakládají praxe, a ti, kteří jsou úspěšní, nám sami posílají informace, a nepřejí si, aby jim jméno a pozici kazili lidé bez aprobace. Jakmile se stanou podnikateli, mají zájem o práci na vysoké úrovni stomatologie. Nechtějí být levným zaměstnancem v mizerně vybavené ordinaci a s nízkým platem.“
Zeptali jsme se také prezidentky Asociace dentálních hygienistek ČR, Lenky Velebilové, DiS., zda připravuje nějaké zvláštní pokyny pro své členky a zda má přehled o tom, kolik z běženců hledá zaměstnání v oboru dentální hygieny. Dle jejího vyjádření se zatím žádné zvláštní pokyny nepřipravují a ADH nedostává žádné informace od MZ ČR o zájmu běženců o obor. Nabízela se také otázka, zda chystá ADH nějakou užší spolupráci s ČSK stran preventivní péče. Prezidentka ADH reagovala: „Ne, naše snahy se prozatím nesetkaly s úspěchem.“
Prezidentka Komory zubních techniků, Bc. Alexandra Seidlová na náš dotaz odpověděla: „Představa, že dostáváme nějaké informace o uprchlících v oboru je naivní, nikdy nám nikdo žádné informace nedává, musíme se sami pro každý údaj pídit a hledat – to platilo i při pandemii. V této věci se chystám zjistit více informací, zatím zvažuji, koho oslovím – není jasné, jak a kde tyto údaje MV ČR shromažďuje. V této věci by bylo třeba znát čísla – např. kolik techniků poptáváme. Tímto údajem bohužel nedisponujeme. Tady se hodně ukazuje, že je špatně, pokud účast v KZT není povinná ze zákona. Do našich anket se zapojí jen pár lidí, např. na FB, a výstup nebude relevantní.“
Zubní technici z Ukrajiny mohou své povolání vykonávat po splnění podmínek MZ ČR, které najdete i na našem webu. Je nutné mít nostrifikaci diplomu, po nostrifikaci projít aprobační zkouškou. Jde o dlouhodobější proces, jehož součástí je praxe, ale také jazyk. Možností je také vykonávat v laboratoři pomocné práce pod dohledem, což už závisí čistě na domluvě se zaměstnavatelem.
Pokud jde o zubní techniky, zjišťovali jsme také možnosti ohledně uplatnění v sousedním Německu. Jaká jsou pravidla pro zaměstnávání tam, nám sdělila Zuzana Tipmannová ze zubní laboratoře Schütz Zahntechnik GmbH: „Ukrajinci, ale i ostatní zahraniční technici, nepotřebují žádné výjimečné dokumenty či potvrzení. Pokud chtějí v Německu pracovat a zůstat, musí se registrovat v Německu na úřadu pro cizince. Každá laboratoř musí mít svého mistra či mistrovou, kteří kontrolují příchozí a odchozí práce. Práce, která odchází z laboratoře, je překontrolována, zda je esteticky a hlavně funkčně odpovídající. Pokud toto není splněno, práce není „vypuštěna do světa“. Není proto důležité, zda technik splnil zkoušky v Německu nebo v jiné zemi. Též zkoušky z němčiny nejsou požadovány. Tím, že technik pracuje pod mistrem, není řeč důležitá. Technik nekomunikuje přímo s lékařem, vše vyřizuje zmíněný mistr. Důležité je, aby se samotný technik domluvil s mistrem, popřípadě s kolegy v laboratoři a věděl, jakou práci musí vykonat. Pokud mají technici diplom, výuční list, popřípadě jiné potvrzení, že absolvovali školu pro zubní techniky, mají samozřejmě větší šance na přijetí do zaměstnání než ostatní, kteří se nemohou jako technik prokázat. Pokud s sebou nemohli toto potvrzení přivézt, umožňuje spousta laboratoří ukázat, co technik umí, a podle toho se pak rozhodne, zda bude přijat jako „učeň“ nebo jako technik anebo nepřijat. Zkušební doba trvá v Německu 6 měsíců. Po tuto dobu má technik možnost seznámit se s tempem laboratoře, s tím, co vše se v laboratoři zhotovuje, a především i s tím, zda zapadne do kolektivu. Laboratoř zase vidí, zda se technik výdělečně laboratoři vyplatí. Technické zkoušky a zkoušky řeči, se dělají pouze tehdy, pokud by chtěl technik dělat funkci mistra. V tom případě musí požádat komoru o přezkoušení, ta rozhodne, zda musí přijít jen ke zkouškám, či se přihlásit na mistrovskou školu a studovat. Co se řeči týče, může technik absolvovat test kdekoliv v Německu, kde je to umožněno, a poté doložit výsledek o provedené zkoušce. Pokud technici hledají volné pozice, stačí se podívat např. na stránky Jobdental.de“.
O dalším vývoji ve spojitosti se stomatologií vás budeme nadále informovat. Nabídku volných pracovních míst ve stomatologii naleznete na portálu DentalJobs.cz, kam je možné vkládat bezplatně také poptávky.
Čtěte také:
Pomoc Ukrajině: Informace a dokumenty pro stomatologii
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
St 11. 12. 2024 | 9:00 – 17:00 hod.
19. 1. 2024 | Zprávy z firem
Společnost EkoRent z investiční skupiny CREDITAS výrazně ...
20. 6. 2023 | Zprávy z firem
Mnoho zubních lékařů se stále mylně domnívá, že u zirkonu není bondování...
6. 3. 2023 | Zprávy z firem
Na interaktivním stánku společnosti Align bude představeno portfolio produktů...