PRAGODENT vs. Dentální veletrh aneb jak dál s českým dentálním výstavnictvím
Na začátku podzimu letošního roku probíhaly v Praze s odstupem týdne dvě stěžejní výstavně-vzdělávací dentální akce. Nejprve se v termínu 26.–27. 9. konal na Výstavišti Praha-Holešovice kongres Dental Summit s „doprovodnou“ výstavou pod názvem Dentální veletrh a následně v termínu 3.–5. 10. se na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech konal veletrh PRAGODENT, ke kterému se tamtéž druhý den připojil kongres Pražské dentální dny.
Jako ve všech technologicky rozvinutých oblastech lidské činnosti, tak i v rámci stomatologie sice vstupují do hry nová informační a vzdělávací média (videa, virtuální realita, rozšířená realita, internetové vzdělávání apod.) a nastupují nové obchodní modely, ale jejich vývoj zatím nepokročil tak zásadním způsobem, aby se progresivní rozvoj stomatologie zcela obešel bez klasických výstav a veletrhů. Ačkoli v řadě jiných oblastí výstavy upadají do bezvýznamnosti či dokonce končí (kdo si ještě vzpomene na výstavu Pragomedica?), tak v našem oboru stále dává velká regionální výstava smysl a přináší nezanedbatelná pozitiva. Aby však tato výstava splnila pozitivní úlohu v rozvoji oboru, musí být dostatečně velká (ve smyslu počtu zastoupených subjektů, které vytvoří co nejširší informační základnu) a musí přitáhnout dostatečně velké množství zájemců. Nelze se tedy divit tomu, že některé firmy (v čele s firmami sdruženými v asociaci Czechdent) přišly před časem s iniciativou, jejíž ústřední výzvou je soustředit se na „jednu velkou výstavu jedenkrát za dva roky“. Ono totiž opravdu dává smysl, když se snahy jednotlivých hráčů nerozmělní v řadě projektů a oboru to nabízí naději, že si do budoucna udrží kvalitní a velkou výstavu. A rozhodně je ku prospěchu věci, když výstavu doplní úspěšný/é kongres/y, a když významná výstavně-vzdělávací akce získá záštitu profesních komor a asociací a mediální podporu oborových médií.
V souvislosti s výše uvedeným je tedy možno říci, že kdo měl možnost sledovat za poslední rok vývoj na poli českého dentálního výstavnictví, tak se buď dobře bavil, anebo se pomyslně chytal za hlavu. Z myšlenky „jedna velká výstava jedenkrát za dva roky“ se totiž stala realita „dvou výstav za jediný rok“ (o situaci se diskutovalo jak v éteru https://www.stomateam.cz/cz/dental-radio-stomateam/pragodent-a-pdd-vs-pro-dent-prague-a-dental-summit, tak jsme o ní informovali ve formě článků, např. https://www.stomateam.cz/cz/novinky/pragodent-se-stehuje-do-letnan). Někteří vystavovatelé na tuto situaci reagovali tak, že se neúčastnili ani jedné z výstav, jiní se naopak účastnili obou a někteří si prostě pomyslně hodili korunou (či zvolili jiný, pragmatičtější přístup) a rozhodli se pouze pro jednu z akcí. Málokdo však byl ochoten jasně predikovat, jak celá záležitost dopadne a dát za to ruku do ohně. Není tedy divu, že minimálně mezi vystavovateli panovala jistá nervozita: Zvolili jsme správně? Neinvestovali jsme spoustu peněz a času zbytečně? Přijde na zvolenou výstavu a na náš stánek dostatek zákazníků?
Dental Summit + Dentální veletrh
V případě kongresu Dental Summit (DS) byla situace snáze odhadnutelná. Jednoduchá, ale v danou chvíli pro mnohé značně překvapivá myšlenka „nabídnout účast na kongresu, který byl v posledních letech velmi úspěšný, za 1 Kč“, udělala z této akce v podstatě sázku na jistotu. Přihlášených účastníků bylo v krátké době poměrně zásadní množství – nějakou dobu před akcí hlásili organizátoři až 2.500 přihlášených účastníků. To samo o sobě dávalo vystavovatelům značné šance, že jejich investice v případě účasti na doprovodném Dentálním veletrhu nebude zbytečná. Přesto bylo na výstavě vystavovatelů poskrovnu a většina stánků zavdávala spíše příčinu k úvahám o „nažraném vlkovi a celé koze“. Většina vystavovatelů si na nezájem u svých stánků přesto nemohla stěžovat a minimálně v době hodinových přestávek v programu kongresu (koncept kongresu tímto nahrával vystavovatelům) bylo u stánků v podstatě plno. I my jsme si z akce přivezli velmi slušné množství objednávek na knihy či na předplatné našich časopisů v tištěné či online verzi.
Hodnocení obou zmíněných kongresů není hlavním cílem tohoto článku, přesto alespoň krátce: DS byl sám o sobě značně přelomovým kongresem, jelikož takové množství účastníků na dentální vzdělávací akci v Čechách, věřím, ještě nebylo a zřejmě hned tak nebude. Program byl také pojat poměrně velkoryse a byl přitažlivý hlavně pro mladší lékaře/ky.
Asi již stěží zjistíme, co bylo tou zásadní pohnutkou velkého množství firem neúčastnit se Dentálního veletrhu: zda se jim nelíbil koncept, ze kterého bylo patrné, že náklady na kongres mají nést jen vystavovatelé, nebo zda to byla nechuť vrátit se do nepříliš vyhovujících prostor holešovického výstaviště, či pachuť z nepříliš férového jednání společnosti Incheba, která nejprve prodala veletrh PRAGODENT jinému subjektu a následně přišla s konkurenčním konceptem, či prostě jen dohoda a soudržnost dentálních firem.
PRAGODENT + Pražské dentální dny
V případě veletrhu PRAGODENT, který se nově přesunul z Holešovic do Letňan, byla situace o dost méně jasná a určitá nervozita byla cítit jak od vystavovatelů, tak od organizátora. Jistým záchytným bodem byla skutečnost, že v době konání veletrhu se (dva ze tří dnů) konal také kongres Pražské dentální dny (PDD). PDD byly ale na rozdíl od DS standardně „za peníze“, a tím pádem se jich neúčastnilo takové množství odborníků – i když i číslo 1.250 účastníků je opravdu úctyhodné a odkazuje také k velmi kvalitnímu programu. PDD jsou ale akcí s řekněme standardně kratšími pauzami mezi přednáškami, takže zájemci o výstavu museli oželet část programu. PRAGODENT by tedy po stránce návštěvnosti rozhodně nespasili pouze účastníci PDD.
O to více je třeba ocenit, že se PRAGODENTu účastnila většina českých i zahraničních firemních hráčů na poli české stomatologie, přičemž téměř všichni vystavovatelé pojali svou účast na PRAGODENTu opravdu značně velkoryse. Stánky zaplnily na české poměry velmi slušnou plochu a byly zde k vidění téměř veškeré novinky, se kterými dentální průmysl za poslední roky přišel na trh. Již ve čtvrtek se všem poměrně ulevilo, jelikož bylo zjevné, že i přesto, že PDD začínají až následující den, tak že ani čtvrtek není, co do zájmu návštěvníků, jen výstavním dnem do počtu.
Bez jakýchkoli superlativ se tak dá s odstupem několika dnů hovořit o standardním evropském dentálním veletrhu se slušnou účastí firem i návštěvníků, konajícím se v civilizovaných prostorách, kam mohli návštěvníci dojet MHD či po vlastní ose a bez problémů zaparkovat, kde se účastníci mohli najíst a napít v příjemném prostředí bez velkých front, nemuseli se bát jít na toaletu apod. Velmi příjemně pojatá dentální party byla už jen velmi chutnou třešničkou na dortu, kdy Michal Prokop s Framus 5 rozjeli slušnou pařbu, ve které pak pokračovali dvě v oboru již zdomácnělé kapely – YesBlues a Parolet.
Nezbývá tedy než poděkovat jak organizátorovi veletrhu PRAGODENT – společnosti ABF, a.s., ale také vystavujícím firmám, organizátorovi kongresu PDD – ČSK, ostatním odborným partnerům a mediálním partnerům – v čele s časopisem StomaTeam. Nakonec se tedy možná opět ukázalo, že konkurence je zdravá a že celá záležitost byla z dlouhodobého hlediska ku prospěchu věci.
Krátké přání na závěr
Přejme našemu oboru, aby se podařilo udržet veletrh PRAGODENT jako jedinou velkou výstavu v ČR, která se bude konat každý lichý rok, vždy po výstavě IDS v Kolíně nad Rýnem (příští veletrh tedy až na podzim 2021). Udržíme tak obor dostatečně v pohybu, přičemž ale firmy ušetří za účast na každoroční velké výstavě, což bude mít v konečném důsledku pozitivní efekt na jejich další rozvoj a potažmo i na cenovou politiku vůči jejich zákazníkům. V mezičase se jistě bude konat dostatek menších, koncepčně zajímavých a na konkrétní problematiku zacílených vzdělávacích akcí, kde bude možno také v menším měřítku vystavovat a potkávat se.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Po 25. 11. 2024 | od 19:00 hod.
5. 11. 2024 | Zprávy z firem
Digitální workflow podporuje klinické procesy moderní stomatologie tím, že slučuje několik navazujících postupů do jednoho komplexního léčebného plánu. Využití digitálních nástrojů usnadňuje přesnou diagnostiku a plánování léčby...
30. 9. 2024 | Zprávy z firem
A-dec, jeden z největších světových výrobců stomatologického vybavení...
18. 9. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Ivoclar, jeden z předních...
Pá 6. 12. 2024 – So 7. 12. 2024 | 1,5 dne