Řešení fraktury špičáku s použitím polokorunky (fazety) u psa
S mým dlouholetým kamarádem a zkušeným veterinárním stomatologem, MVDr. Zbyňkem Lonským, jsme zjara společně se stomatoložkou MDDr. Jankou Meliškovou, která je zároveň v oboru digitální specialistkou, vedli diskusi na téma možného využití digitální stomatologie ve veterinárním lékařství. Veterinární stomatologie se v posledním desetiletí posouvá mílovými kroky kupředu a často využívá postupy ošetření z humánní stomatologie.
V červnu přišla klientka se svým psím miláčkem, 4,5letým psem plemene Akita Inu, který si dlouhodobým kousáním pletiva plotu přivodil takzvaný „klecový chrup“. Tento termín používaný ve veterinární medicíně představuje značnou abrazi, zvláště distálních ploch korunek špičáků, při které dochází k výraznému ztenčení korunky v její horní polovině. U našeho pacienta došlo v následku tohoto ztenčení k odlomení korunky v její horní třetině, bez ataku kořenového kanálku (nekomplikovaná fraktura). Lom pokračoval meziálně do dolní třetiny korunky. K penetraci kořenového kanálku nedošlo, což umožnilo ošetření pomocí polokorunky, bez endodontického ošetření.
Klientka již od počátku požadovala ošetření, které ve veterinární medicíně u strategických velkých zubů, vzhledem k jejich zatížení, není běžné (nejčastěji se používají celoplášťové korunky z kovových slitin). Navíc, pokud by pes pokračoval v aktivitách, jako je kousání pletiva či kotcových tyčí, není materiálu, který by tomuto odolal. Majitelce tedy byla nabídnuta varianta fixní náhrady, která bude bez nutnosti invazivní preparace nacementována na vlastní zub. Jako materiál jsme zvolili Vita Enamic.
Zákrok byl plánován ve dvou krocích. Nutno zdůraznit, že naprostá většina stomatologických zákroků u zvířat vyžaduje celkovou anestezii nebo analgosedaci. V prvním kroku byla upravena korunka postiženého špičáku a byly sejmuty otisky. Došlo k odbroušení ostrých hran a k zarovnání okrajů hlavně z distální části. Nic není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Pracovat v tlamě psa, který musí být neustále pod kontrolou a balancovat analgosedaci tak, aby byla co nejšetrnější a zároveň nedošlo k ohrožení personálu. Při práci je též nutné hlavu psa poměrně složitě polohovat, nebo polohovat přímo celého pacienta v analgosedaci.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Po „nabroušení“ jsme zub otiskli do A-silikonu. Co se podle nás v daný moment nedá dost dobře řešit na místě, jsou individuální lžíce, které by jistě byly velkým pomocníkem. Takže nutnou metodou je provedení otisků tzv. z ruky.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné27. 2. 2024 | Zprávy z firem
Hlavním řečníkem kongresu, který nese téma Implantáty v estetické zóně, bude uznávaný implantolog Ueli Grunder.
5. 5. 2023 | Zprávy z firem
Výstaviště PVA EXPO Letňany po dvouleté pauze opět přivítá dentální veletrh PRAGODENT, a to ve dnech...
30. 9. 2024 | Zprávy z firem
A-dec, jeden z největších světových výrobců stomatologického vybavení, letos slaví 60 let své existence. Tuto společnost, která sídlí ve městě Newberg, založil inženýr, vynálezce a inovátor Ken Austin...