Alternativní způsob anestezie při ošetření ireverzibilní pulpitidy molarů dolní čelisti
Údaje ze zahraničních a místních studií ukazují na neúplnou účinnost blokády periferních alveolárních nervů při ošetření zubů dolní čelisti s ireverzibilní pulpitidou. Efektivita lokální anestezie je dána celou řadou faktorů závisejících jak na lékaři, tak na pacientovi. Problémem je hyperalgezie především u jedinců se sníženým prahem bolesti, která je často důvodem pro podání další lokální anestezie z důvodu nízké účinnosti první injekce. Anatomické struktury a umístění periferních alveolárních nervů často znemožňuje použití svodné anestezie. A konečně, nedostatek dovedností a strach ze způsobení iatrogenních komplikací vyvolávají u lékařů stresové stavy. 1, 2, 3
Nedávné studie a vyhodnocení velkého počtu klinických údajů ukazují, že úspěšnost metod periodontální anestezie a absence nežádoucích vlivů závisí na mechanismu, charakteru techniky, kvalifi kaci specialisty a použití vhodných nástrojů. Zajímavým výsledkem vývoje v této oblasti jsou atraumatické jehly se zkosením ve tvaru skalpelu (např. Septoject Evolution) (obr. 1). Hlavní vlastností těchto jehel je vylepšený hrot imitující tvar břitu chirurgického skalpelu. Hrot jehly je asymetrický, protáhlý, s dvojitým ostřím. Díky tomu jehla měkké tkáně nepropichuje, ale prořezává. Dochází tak k menší traumatizaci sliznic a významně se snižuje bolestivost vpichu. Jehla je navíc vybavena systémem detekce místa vpichu, který umožňuje zubnímu lékaři kontrolovat místo vpichu jehly ve vztahu ke kortikální destičce, aby během aplikace injekce nedošlo k deformaci hrotu a traumatizaci tkání.
Kvalitní aplikace periodontální anestezie je možná za použití speciálního instrumentária, které umožňuje nejen lokální aplikaci roztoku pod tlakem, ale také jeho přesné nadávkování, a tedy snížení rizika předávkování lokálním anestetikem a nadměrného účinku vazokonstrikčních látek.
Jak je známo, zdravotnický personál zubních ordinací a klinik patří do skupiny zaměstnání s pracovními riziky ohrožení nebezpečnými infekčními chorobami, jako je infekce viru lidské imunodeficience a hepatitida B, C, D, které jsou charakteristické parenterálním mechanismem přenosu patogenu. Je proto důležité nejen používat jednorázové systémy injekcí, ale také si chránit ruce před nechtěným vpichem. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by měly jednorázové systémy injekcí chránit pracovníky ve zdravotnictví proti náhodným poraněním způsobených jehlou, která mohou vést k infikaci zdravotnického personálu. K náhodným poraněním jehlou u zdravotnických pracovníků dochází při nebo po aplikaci injekce a dále při manipulaci s infekčními ostrými předměty před a po jejich likvidaci. V roce 2003 vydala WHO studii na téma poranění jehlou u zdravotnických pracovníků, která ukázala, že došlo k více než 3 milionům náhodných poranění jehlou, která vedla k 37 % nových případů HBV, 39 % případů HCV a zhruba 5,5 % nových případů HIV. 4
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Bezpečnosti zdravotnického personálu, pokud jde o náhodné poranění jehlou, lze dosáhnout používáním speciálních ochranných nástavců opatřených prodloužením pro injekční jehlu a držením stříkačky za její tělo i na konci procedury (obr. 2).
Máme pozitivní zkušenosti s použitím transkortikálních a intraseptálních metod aplikace lokální anestezie při ošetření ireverzibilní pulpitidy u molárů dolní čelisti. 5
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéReferences
1. Ghoddusi J, Zarrabi MH, Daneshvar F, Naghavi N. Efficacy of IANB and Gow-Gates Techniques in Mandibular Molars with Symptomatic Irreversible Pulpitis: A Prospective Randomized Double Blind Clinical Study. Efficacy of IANB and Gow-Gates Techniques in Mandibular Molars with Symptomatic Irreversible Pulpitis: A Prospective Randomized Double Blind Clinical Study.Iran Endod J. 2018 Spring;13(2):143-148. doi: 10.22037/iej.v13i2.18625.
2. Rabinovich S.A., Razumova S.N., Vasil'ev Y.L.Functional cardiovascular assessment in dentists performing local anesthesia in out-patient settings. Stomatologiia (Mosk). 2017;96(1):20-22. doi: 10.17116/stomat201796120-22.
3. WHO guideline on the use of safety-engineered syringes in health care settings, 2016
4. Vasil'ev Y., Meylanova R., Rabinovich S. Assessment of the motor function of the hand in dentists with subclinical manifestations of carpal syndrome with local anesthesia. Russian Journal of Pain. 2017. T. 54. № 3-4. Pp. 54-59.
5. Rabinovich S.A., Babich T.D., Zinoveva A.I., Dashkova O.P., Zinovev I.A., Vasilev Yu.L. Dynamics of indicators of electronic pulp test of the teeth on the mandible against a background of intra-septal anesthesia. International Dental Journal. 2017. Т. 67. № S1. С. 178.
6. Tarasenko S.V., Dydykin S.S., Shekhter A.B., Kuzin A.V., Polev G.A. Retromolar mandibular anesthesia. Radiological and topographical study of an additional method of lower teeth anesthesia. Stomatologiia (Mosk). 2013;92(4):44-9.
7. Ahmet Ercan Sekerci, Yildiray Sisman, Mehtap Arikan Payveren. Retromolar canal as observed on cone-beam computed tomography: Report of two cases with clinical importance. Journal of oral and maxillofacial radiology, 2013. P. 86-89 DOI: 10.4103/2321-3841.120130
5. 4. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý...
7. 5. 2024 | Obecná stomatologie
Pro rekonstrukci traumatizovaných nebo esteticky poškozených...
4. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Představte si, že se díváte na velmi jemný šperk na stole. Představte si, že ve šperku je detail, který byste opravdu rádi...
- Dentální hygienistka Dentální hygienista/tka NÁCHOD
- Zubní lékař Přijmeme Stomatologa - Praha
- Zubní lékař Praxe pro studenty zubního lékařství
- Dentální hygienistka DH do Chrudimi!
- Dentální hygienistka dentální hygienistka/hygienista Děčín