Používání fixativ na zubní náhrady
Souhrn poznatků – 2. část
Odkaz na 1. část
Odkaz na 3. část
Odkaz na 4. část
Odkaz na 5. část
Redakční úvod: Vážení čtenáři, je známo, že pro řadu vašich kolegů a možná i pro vás jsou fixativa kontroverzní téma a nevyhnutelně jsme tedy po zveřejnění první části tohoto materiálu zaznamenali i několik negativních reakcí, které doprovázelo již tradiční prohlášení ve smyslu: „Dobře udělaná tzn. dobře držící protéza nepotřebuje lepit!“, které je samozřejmě spojeno s názorem, že fixativa jsou čiré zlo, kterému je třeba se za každou cenu vyhnout. V zájmu posunu diskuze o fixativech, která vaši pacienti budou nevyhnutelně žádat a používat, na přínosnější rovinu, si dovolujeme upozornit, že platnost tohoto prohlášení naráží na určité odporující aspekty, které se dají shrnout do tří bodů:
1. Používání fixativ není otázkou kvality zhotovení snímatelných náhrad, protože klinicky nevyhovující náhrady jsou přímou kontraindikací pro použití fixativ. Pokud je fixativum aplikováno v naději, že se nevyhovující náhrada nebude neustále uvolňovat, nemůže s fixativy získat dobrou zkušenost ani pacient, ani jeho ošetřující tým.
2. Řada dentálních odborníků z celého světa zaznamenala pozitivní klinické zkušenosti s fixativy v rámci výrobcem stanoveného způsobu jejich používání a existují studie, které tyto zkušenosti podporují.
3. Pacienti, kteří jsou po fyzické i psychické stránce vždy více či méně stresováni z principu silně diskomfortní, společensky omezující a značně nefyziologickou snímatelnou náhradou, nebudou považovat za dostatečně držící ani z odborného klinického hlediska sebelepší náhradu. Když jednoduše zjistí, že nepřilepená protéza se uvolní snáze než přilepená, obvykle se nechtějí fixativa vzdát za žádnou cenu.
Už jen v zájmu pacientů/nositelů snímatelných náhrad by tedy bylo záhodno posunout diskuzi o používání fixativ na jinou rovinu, než je jejich striktní odmítnutí. Touto rovinou by mělo být především klinicky relevantní zkoumání, zda fixativa skutečně plní svou deklarovanou úlohu, kterou je zvýšení komfortu a jistoty při nošení klinicky optimální snímatelné náhrady, či při nošení dočasné náhrady v rámci procesu formování protézního lože. A samozřejmě také, zda i při způsobu používání doporučeného výrobcem nepřinášejí fixativa pro pacienty rizika, která nejsou klinicky přijatelná. Zevrubný nezávislý klinický výzkum však v tomto ohledu dosud zoufale chybí, a proto nás těší, že vám můžeme na pokračování přinést materiál na téma fixativ, který na rozdíl od většiny článků se silně komerčním pozadím obsahuje řadu klinicky relevantních dat.
Vlastnosti fixativ na zubní náhrady
Fixativa na zubní náhrady jsou na trhu v různých formách už téměř století. Dodávají se jako rozpustné nebo nerozpustné výrobky. Krémy, pasty, pásky a prášky jsou rozpustná fixativa, podložky a destičky pak patří do kategorie nerozpustných.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Termíny „fixativa“ a „fixační prostředky“ mají v postupech a ve vědeckých publikacích stejný význam. Podle termínu „fixativa na zubní náhrady“ používaném ve Slovníku prosthodontické terminologie (Glossary of Prosthodontic Terminology, 9. vydání) a s ohledem na směrnici ISO 10873-2010 jsme se však v tomto textu rozhodli používat pouze termín „fixativa“.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné6. Oliveira da Rosa WL, Simone Oliveira GD, Rosa CH, da Silva AF, Lund RG, Piva E. Current Trends and Future Perspectives in the Development of Denture Adhesives: An Overview Based on Technological Monitoring Process and Systematic Review. J Biomedical Sci. 2016, 4:1.
7. Fallahi A, Khadivi N, Roohpour N, Middleton AM, Kazemzadeh-Narbat M, Annabi N, Khademhosseini A, Tamayol A. Dent Mater. 2018 Jan;34(1):1 20-131.
8. Zhang F, An Y, Roohpour N, Barber AH, Gautrot JE. Hydration dependent mechanical performance of denture adhesive hydrogels. Dent Mater. 2018 Jun 27.
9. Kore DR, Kattadiyil MT, Hall DB, Bahjri K. In vitro comparison of the tensile bond strength of denture adhesives on denture bases. J Prosthet Dent. 2013 Dec;110(6):488-93.
10. An Y, Li D, Roohpour N, Gautrot, JE, Barber AH. Failure mechanisms in denture adhesives. Dent Mater, 32 (2016), pp. 615-623.
11. Chowdhry P, Phukela SS, Patil R, Yadav H. A study to evaluate the retentive ability of different denture adhesive materials: An in vitro study. J Indian Prosthodont Soc. 2010;10(3):176-81.
12. Jian-Min H, Guang H, Maimatishawuti D, Hong L, Gang Z, Xin-Zhi W, Keichi S. The adhesive strength and initial viscosity of denture adhesives. Acta Odontologica Scandinavica. 2014; 72: 839-845.
13. Kalra P, Nadiger R, Shah FK. An investigation into the effect of denture adhesives on incisal bite force of complete denture wearers using pressure transducers - a clinical study. J Adv Prosthodont. 2012 May; 4(2): 97-102.
14. Gonçalves TM, Viu FC, Gonçalves LM, Garcia RC. Denture adhesives improve mastication in denture wearers. Int J Prosthodont. 2014 Mar-Apr;27(2):140-6.
15. Munoz CA, Gendreau L, Shanga G, Magnuszewski T, Fernandez P, Durocher J. A clinical study to evaluate denture adhesive use in well-fitting dentures. J Prosthodont. 201 2 Feb;21 (2):1 23-9.
16. Duqum I, Powers KA, Cooper L, Felton D. Denture adhesive use in complete dentures: Clinical recommendations and review of the literature. Gen Dent. 2012;60(6):467-77.
17. Papadiochou S, Emmanouil I, Papadiochos I.Denture adhesives:A systematic review. Journal of prosthetic dentistry 113, 391-397 (201 5).
18. Bogucki ZA. Clinical aspects of the use of dental adhesive materials in patients with chronic xerostomia. Gerodontology. 2013 Jun;30(2):162-6.
19. Fakhri H, Fayaz A, Faramarzi F, Javaheri HH. The knowledge and attitude of general dentists toward denture adhesives in Tehran. Indian J Dent Res. 2009 Apr-Jun;20(2):164-8.
20. Shah RJ, Lagdive SB, Talkal AK, Agrawal H, Darji B. Knowledge and attitude towards denture adhesives. A survey on dentists and complete denture wearers. Int J Prosthodont Restor Dent. 2015;5:74-80.
21. Polyzois G, Lagouvardos P, Omar R, Brunton P. Attitudes of dentists toward denture adhesives: A questionnaire survey in Greece. J Prosthet Dent. 2017 Nov;118(5):643-649.
22. Al Taweel SM, Al Shehri HA. Knowledge and attitudes of dental interns toward denture adhesives in King Saud University, Riyadh, Saudi Arabia. Eur J Dent. 2016 Oct-Dec;10(4):536-54.

30. 4. 2024 | Obecná stomatologie
Vapování (vaping) je inhalace výparů z tzv. elektronických cigaret (e-cigaret neboli vaporizérů)...

12. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Záměrem tohoto článku je upozornit na různé možnosti, které mohou zpřesnit vyšetření pomocí...

8. 3. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý...

So 31. 5. 2025 | 08.30 – 17.00 hod.
- Zubní lékař Zubní lékař/ka privátní kliniky
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka Praha
- Zubní technik Přijmeme zubního technika/techničku
- Zubní lékař MT Dentist s.r.o.
- Zubní lékař Hledáme zkušeného, komunikativního zubního lékaře, lékařku