Praktičtí zubní lékaři jsou klíčoví pro diagnostiku a léčbu dysfunkce TMK
2. část
Dr. Clifton Simmons, světově uznávaný lékař zabývající se onemocněními TMK, inovátor a přednášející, napsal na toto téma řadu článků. Jeho výzkum naznačuje, že dojde-li v nové, ventrálně posunuté pozici kloubní hlavice k odstranění lupání (clicking) při otevírání a zavírání úst, odstraní se tím více než 94 % příznaků onemocnění TMK. Jeho článek také uvádí výsledky studie, které se zúčastnilo 48 pacientů s dislokací disku, a kteří byli léčeni frontálními repozičními dlahami. Frontální repoziční léčba zlepšila nebo odstranila příznaky u všech pacientů, kteří se studie zúčastnili. Celkově vedla frontální repoziční léčba k absenci nebo zlepšení 95 % příznaků přítomných před léčbou.1 První část článku naleznete zde.
Je-li pacient s onemocněním TMK v první nebo druhé fázi malpozice disku, svědčí to pro dislokaci disku s repozicí. To znamená, že je možné posunout dolní čelist směrem dolů a dopředu do pozice, kterou lze upravit anteriorní posun disku. Mnoho lékařů, kteří se zabývají léčbou TMK, se shoduje na tom, že právě toto je jeden z hlavních cílů léčby. Clifton Simmons uvedl, že došlo-li k úpravě pozice disků a odstranění lupání v kloubech, vedlo to až k 94% zmírnění příznaků.
Třetí, čtvrtá a pátá fáze znamená dislokaci disku bez repozice. Prognóza úspěšného zmírnění příznaků onemocnění TMK je u takovéhoto pacienta podstatně horší. Dalo by se říct, že až špatná. Já doporučuji praktickým zubním lékařům odeslat tyto pacienty k lékaři, který má speciální vzdělání v oblasti léčby pacientů s kraniofaciální bolestí.
Simmons a Gibbs zjistili ve studii vedené u 30 různých pacientů docházejících na základě doporučení do ordinace specializující se na léčbu kraniofaciální bolesti, že magnetická rezonance po léčbě ukázala úpravu u 25 z 26 dislokací s repozicí (96 %, druhá fáze), ale žádnou úpravu u kloubů s dislokací s částečnou repozicí nebo bez repozice (fáze 3). Kondyly byly uloženy směrem dolů a dopředu do pozice Gelb 4/7, která je považována za normální pozici kondylu v kloubní jamce.2
Cíle léčby dysfunkce TMK
Při léčbě dysfunkce TMK je naprosto nejdůležitější nastolit správnou polohu kondylů. Je-li kondyl vybočen distálně, často to způsobuje příznaky související s uchem, jako jsou závratě, zalehlé ucho, bolest ucha nebo někdy i tinnitus (zvonění v uchu).
Klinicky jsem více než 20 let pořizoval RTG snímky temporomandibulárního kloubu a potvrdila se mi skutečnost, že většina pacientů trpících intrakapsulární poruchou TMK (lupání čelisti při otevírání a zavírání úst) má kondyly dislokované distálně. Nejlepší léčbou je používání dolní indexované dlahy přes den za účelem stabilizace čelisti směrem dolů a dopředu, čímž se odstraní lupání. Stejně tak přínosnou léčbou je používání frontálního rehabilitačního aparátu s incizální nákusnou deskou přes noc (aparát Farrari 2).
Fyziologicky správná pozice kondylu v kloubní jamce je známá jako centrální vztah, při němž je kondyl v anteriorní horní pozici s diskem ve správném vztahu na ventrální části kondylu. Pacienti, kteří trpí anteriorním posunem disků s repozicí potřebují ideálně posunout kondyly do správné pozice, aby byl zredukován kontakt s diskem. Dojde-li ke změně pozice dolní čelisti zvýšením vertikálního rozměru a posunutím dolní čelisti směrem dopředu, disk se dostane do své správné anatomické pozice.
Na téma používání frontálních repozičních dlah (nastolení centrálního vztahu) v porovnání s okluzními dlahami s plochým nákusem byla publikována celá řada článků.
Frontální repoziční terapie má historii dlouhou již více než 60 let. V roce 1957 byl v Irsku použit první frontální repoziční aparát k nápravě dislokovaných disků a dysfunkce TMK.3 Gelb zmiňuje svůj repoziční aparát v roce 1959 a nyní již lze na základě průzkumu odborné literatury dojít k závěru, že pozice Gelb 4/7 souvisí s fyziologickou pozicí kondylu v kloubní jamce (směrem dolů a dopředu).4, 5
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
V rámci předběžné léčby byly u pacientů s dislokovanými disky kondyly dolní čelisti často posunuty v kloubní jamce distálně a směrem nahoru. Na snímcích po léčbě jsou kondyly v pozici Gelb 4/7, s disky v normálním vztahu vůči kondylům. Je důležité upozornit na to, že fyziologicky normální pozice není pozice kondylu v kloubní jamce co nejdistálněji a nahoře.6, 7
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné- Pierce CJ.,Weyant RJ.,Block HM., Nemir DC., Dental splint prescription patterns: a survey. J AM Dent Assoc., 1995: 126(3):294.
- Holmgren K., Sheikholesalm A., Ruse C., Effect of a full-arch maxillary occlusal splint on parafunctional activity during sleep in patients with nocturnal bruxism and signs and symptoms of craniomandibular disorders. J Prosthet Dent., 1993; 69:293-297.
- Simmons H.C., Gibbs S.J., Anterior repositioning appliance therapy for TMJ disorders: Specific symptoms relieved and relationship to disk status on MRI. Journal of Craniomandibular Practice, 2005.
- Lundh H., Westesson P.L., Kepp S., Tillstorm B., Anterior repositioning splint in the treatment temporomandibular joints with reciprocal clicking: A comparison with flat occlusal splints and an untreated control group. Oral Surgery Oral Medicine Oral pathology, 60:131-136, 1985.
- Yves G., Pierre M., Gilles L., Aggravation of respiratory disturbances by the use of an occlusal splint in apneic patients: a pilot study, International Journal of Prosthodontics. 2005; 17:447-453.
- Yves G., Pierre M., Florence M., Pierre H., Rompre MS., Gilles J., Lavigne., Aggravation of respiratory disturbances by the use of an occlusal splint in apneic patients: a pilot study. The International Journal of MicroDentistry 2004: Vol. 17, issue 4:447-453.
- Peppard PE, Young T, Palta M, Skatrud J. Prospective study of the association between sleep-disordered breathing and hypertension. N Engl J Med.2000;342:1378-1384.
- Shahar E, Whitney CW, Redline S. et al. Sleep-disordered breathing and cardiovascular disease: cross-sectional results of the Sleep Heart Health Study. Am J Respir Crit Care Med.2001;163:19-25.
- Dyken ME, Somers VK, Yamada T, Ren ZY, Zimmerman MB. Investigating the relationship between stroke and obstructive sleep apnea. Stroke.1996;27:401-407.
- Hink U, Li H, Mollnau H. et al. Mechanisms underlying endothelial dysfunction in diabetes mellitus. Circ Res.2001;88:E14-E22.
- Vgontzas AN, Papanicolaou DA, Bixler EO. et al. Sleep apnea and daytime sleepiness and fatigue: relation to visceral obesity, insulin resistance, and hypercytokinemia. J Clin Endocrinol Metab.2000;85:1151-1158. PubMed.
- Simmons HC 3rd., Gibbs SJ., Recapture of the temporomandibular joint disks using anterior repositioning appliances: an MRI study. Cranio. 1995;13(4):227-237.
27. 12. 2023 | Obecná stomatologie
Naší pacientkou byla 47letá žena, kolegyně z oboru. Stěžovala si na velmi smíšené symptomy bolesti a diskomfortu v oblasti zubu 16...
16. 2. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý materiál...
13. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Světlo mělo vždy zásadní vliv na naše...