Nový trend v bondování nepřímých náhrad
V souvislosti s tím, jak lékaři přecházejí od litých náhrad k estetickým materiálům, dochází k postupnému posunu od konvenčního cementování k adhezivnímu upevňování (obr. 1). S tím zároveň dochází k odklonu od konvenčních cementů (např. zinkfosfátových) a přechodu na upevňovací materiály na bázi duálně tuhnoucích pryskyřic.
Tyto adhezivní upevňovací materiály by se měly ideálně vázat jak na zubní tkáně, tak na náhradu, být v barvě zubu a snadno se používat. Snadné použití by mělo zahrnovat: možnost injektáže, duální tuhnutí, vhodnou viskozitu a absenci nutnosti samostatné fáze leptání a bondování. Jedním z prvních takových materiálů byl ParaCore (COLTENE) a přestože byl původně navržen jako dostavbový materiál, díky tokovým vlastnostem, duálnímu tuhnutí a barvě se ukázal i jako vhodný adhezivní cement. Přestože materiál ParaCore splňoval většinu výše uvedených požadavků, vyžadoval podobně jako mnoho dřívějších upevňovacích materiálů na bázi pryskyřice (např. Nexus, Calibra, Panavia) samostatné použití vazebného prostředku. Další vývoj u dostavbových adheziv proto vedl k oblíbeným současným materiálům této řady, tzv. samoadhezivním cementům, jako např. RelyX Unicem (3M) nebo SoloCem (COLTENE).
Ty jsou určeny pro přímé použití na zubu bez nutnosti samostatného leptání kyselinou nebo nanášení vazebného prostředku. Vazebná pevnost samoadhezivních cementů však byla nižší než u adhezivních upevňovacích materiálů, které se používaly se samostatným krokem bondování. Zatímco v některých situacích byla vazebná pevnost vyplývající z použití samoadhezivního materiálu dostatečná, v jiných situacích tomu tak nebylo.
To je důvod, proč jsou výsledkem nejnovějšího vývoje v adhezivním cementování univerzální upevňovací materiály (např. RelyX Universal, 3M). Výrobci si uvědomili, že v některých situacích může být nutná dodatečná vazebná pevnost a začali vyrábět samoadhezivní upevňovací materiály kompatibilní s bondy. SoloCem (původně samoadhezivní materiál) lze nyní používat spolu s vrstvou univerzálního bondu ONE COAT 7 UNIVERSAL (COLTENE), požaduje-li lékař větší vazebnou pevnost na sklovině a dentinu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Přestože se ONE COAT 7 UNIVERSAL vytvrzuje světlem, je navržen tak, aby jeho kyselost neovlivňovala polymerační schopnosti upevňovacího materiálu SoloCem. To znamená, že není nutné používat pro ONE COAT 7 UNIVERSAL dodatečný aktivátor. Aby se vazebná pevnost na sklovině ještě více zlepšila, doporučuji dodatečně použít techniku selektivního leptání. Tento krok považuji za zásadní při bondování kovového můstku fazetovaného pryskyřicí na sklovinu. Takže – naleptejte sklovinu (ne dentin) běžným gelem s 35 % kyseliny fosforečné (např. Etchant Gel S, COLTENE) po dobu 25 sekund, opláchněte a jemně osušte. Dbejte, aby se kyselina nedostala na sousední zuby, jinak bude pozdější očišťování náročné. Sousední zuby je ideální chránit nějakou bariérou a hned přikročit k protokolu adhezivního upevňování (obr. 12–18).
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...
28. 8. 2023 | Protetika
V tomto článku se chci ve stručnosti věnovat myšlenkovým procesům na...
5. 4. 2023 | Protetika
Kazuistika: Pacient se dostavil na každoroční pravidelnou preventivní...