Snímatelné náhrady nesené implantáty: Výhody zirkonu
Podíl pacientů s celkovými náhradami, kteří s nimi nejsou spokojeni z hlediska pohodlí a funkčnosti, je vysoký a řešením je zkombinovat tyto náhrady s retencí zprostředkovanou implantáty. Snímatelné náhrady nesené implantáty jsou výzvou jak pro zubního lékaře, tak pro zubního technika, ale mohou být komfortnější, estetickou a funkční možností ošetření bezzubých pacientů, kteří si nemohou dovolit velký počet implantátů, nebo pokud není zavedení implantátů v celém rozsahu zubního oblouku možné.
Kazustika
55letý pacient se snímatelnou náhradou v horní čelisti se rozhodl zlepšit úroveň pohodlí, estetiky a funkčnosti své protetiky.
V Evropě je populární koncept snímatelné náhrady nesené implantáty za použití Dolderova třmene – tento koncept lze rozvinout a vylepšit novými technologiemi a materiály. Příkladem moderního řešení je použití frézovaného zirkonového třmenu se dvěma kotevními prvky (attachmenty) na distálních koncích třmene, s galvanicky zhotovenou zlatou sekundární konstrukcí.
Uvedený technologický postup přináší tyto výhody: primární konstrukci třmene bez vnitřního pnutí ze zirkonové keramiky, galvanicky zhotovená sekundární část konstrukce zajistí náhradě dokonalou retenci a prostor pro terciální část konstrukce, která poskytuje funkčnost, estetiku (pryskyřičná báze a umělé zuby) a odolnost potřebnou pro snímatelnou náhradu.
Na začátku výrobního procesu potřebujeme otisk, pomocí kterého přeneseme přesnou pozici implantátů a jejich osy.
Na prvním modelu byla vyrobena otevřená individuální otiskovací lžíce a otiskovací členy byly spojeny v laboratoři pomocí světlem tuhnoucí modelovací pryskyřice Primopattern Gel (obr. 1–2).
Za účelem usnadnění nasazení otiskovacích pinů a usnadnění práce zubnímu lékaři, byl primopattern třmen rozdělen na části, čímž jsme získali individuální otiskovací šablonu (obr. 3). Finální otisk byl sejmut po umístění otiskovacích pinů na implantáty a po znovuspojení třmenu v dutině ústní pomocí Primopattern Gel.
Prvním krokem, než budeme modelovat třmen, je určit tvar a barvu zubů, které budou použity. Ačkoli většina zubních techniků se k tomuto kroku dostane až po fázi zhotovení kotevního třmenu, v případě tohoto protokolu je velmi důležité realizovat tento krok na úplném začátku.
Proč jako první vybíráme tvar a barvu zubů?
Protože po rekonstrukci čelistních vztahů a jejich převodu do artikulátoru následuje zkouška zubů ve vosku. Tato zkouška probíhá v ústech pacienta a zbytek pracovního postupu se provádí poté, co pacient udělí svůj souhlas s modelem náhrady. Všechny další kroky budou provedeny na základě zkoušky zubů ve vosku.
Návrh třmenu v CAD je následně celkem jednoduchý, pokud známe přesné pozice jednotlivých zubů v náhradě. Můžeme tak umístit jednotlivé konstrukční prvky třmene do vhodné pozice a celkově tím vyloučit značný podíl případných chyb.
Primární konstrukce (třmen)
Nezbytná je výroba nového pracovního modelu: mistrovský model, odlitý ze sádry typu IV z otisku v individuální lžíci. V oblasti implantátů byla použita gingivální maska za účelem usnadnění přechodu v úrovni implantátu, a tudíž snadné kontroly adaptace struktur ke krčku implantátu.
Jakmile jsou zhotoveny pracovní modely a byly zaregistrovány čelistní vztahy pomocí skusových šablon, jsou všechny informace převedeny do artikulátoru.
Zuby byly postaveny podle zavedených pravidel, ale brali jsme rovněž v úvahu funkční vztahy s protilehlou čelistí, estetické požadavky pacienta a pokyny zubního lékaře. Přes zuby ve vosku byl zhotoven silikonový klíč, jak na vestibulární, tak na palatinální straně, který nás vedl při tvorbě třmenu.
Navíc, kromě výhod produktivity a přesnosti, nám CAD/CAM rovněž usnadňuje vytvoření Dolderova třmenu. Nejdříve byly upraveny standardní titanové non-hex abutmenty (obr. 4, 5), abychom získali jejich jednotnou osu nasazení a poté byly opískovány jejich části nad gingivou (obr. 6). Následovalo skenování jednotlivých upravených abutmentů, modelu a zubů ve vosku. Sken zubů ve vosku je ekvivalentem silikonového klíče, který usnadní orientaci na modelu, a tím také převedení finální práce do 3D formátu a nalezení optimální pozice třmenu. CAD knihovna obsahuje různé typy třmenů, jejich tvarů, pozic a modelačních nástrojů. Software rovněž automaticky zablokuje snahy nezkušeného uživatele o jakékoliv technologicky rizikové či nesmyslné změny v konstrukci třmenu.
Na distální konce struktury jsme umístili dva Swift ART vertikální třmeny – attachmenty z CAD knihovny, ve které lze nalézt trojrozměrné informace o zvoleném kotevním systému. Attachementy jsou automaticky umístěny v ose zavedení třmenu – jejich pozici vůči protetickému poli však lze uživatelsky upravit dle potřeby.
Zirkonová konstrukce třmenu byla vyfrézována za pomoci CAD/CAM a sintrována (obr. 7).
Za účelem zajištění přesné pozice titanových non-hex abutmentů jsme vytvořili klíč ze světlem tuhnoucího dlahovacího materiálu Primosplint (Primotec, USA) a tento klíč používali pokaždé, když bylo třeba abutmenty z modelu sejmout/nasadit (obr. 8).
Titanové abutmenty byly opískovány a přitmeleny k zirkonové struktuře za použití duálního cementu, čímž jsme získali passive-fit strukturu (obr. 9).
Publikováno: StomaTeam 6/2017
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯24. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Extrakcia zubov je najbežnejším chirurgickým zákrokom v zubnej ambulancii. Jednoduchú extrakciu...
11. 5. 2023 | Zprávy z firem
Počáteční situace: Pacient vykazoval dobré celkové zdraví, ačkoliv byl silný...
27. 6. 2023 | Protetika
Intraorální opravy malých a snadno dostupných defektů sklokeramických náhrad nabyly v posledních letech...