Jak ohodnotit zaměstnance ordinace? Se správným benefitem ušetříte, špatný stojí víc než mzda
Máte v ordinaci alespoň jednoho zaměstnance? Pak se vám vyplatí zamyslet se, jak ho ocenit za dobrou práci. Není totiž benefit jako benefit: zatímco některé vás stojí míň než přidání na mzdě, jiné se prodraží vám i zaměstnanci. Daňoví specialisté z UOL účetnictví pro vás připravili základní přehled benefitů z daňového hlediska. Víte, že se vaše náklady mohou lišit o desítky procent?
Základní přehled: Není benefit jako benefit
Z hlediska zdanění můžete vybírat z 5 typů benefitů:
- Benefit typu 1 (viz tabulka níže) podléhá dani a pojistnému u zaměstnance, pro zaměstnavatele jde o daňově neuznatelný výdaj. Tento typ je nevýhodný pro obě strany, má vyšší zdanění než mzda.
- Benefit typu 2 podléhá dani a pojistnému u zaměstnance, pro zaměstnavatele jde o daňově uznatelný výdaj. Tyto benefity se daní ve stejném režimu jako mzda, pojí se s nimi ale vyšší administrativní náročnost, proto nejsou výhodné.
- Benefit typu 3 je pro zaměstnance osvobozený od daně a pojistného, pro zaměstnavatele je výdaj daňově neuznatelný. Tento benefit je pro vás sice jako výdaj neúčinný, ale přesto výhodný. Celkové ušetřené náklady na daně a pojistné u zaměstnance jsou totiž vyšší než zvýšená daň z příjmu zaměstnavatele.
- Benefit typu 4 je pro zaměstnance daňově osvobozený, pro zaměstnavatele je výdaj daňově uznatelný. Tato kombinace je z daňového pohledu nejvýhodnější.
- Benefit typu 5 je bez vlivu na zdanění. Sem patří například pružná pracovní doba nebo jiné výhody bez finanční hodnoty
Kolik stojí benefit v hodnotě 1000 Kč?
Dejme tomu, že chcete ocenit zaměstnance za skvělou práci odměnou v hodnotě 1000 Kč. Na kolik vás vyjde s jednotlivými typy benefitů?
Stravenky jsou nejvýhodnější, má to ale svá pravidla
Jak vidíte, k nejvýhodnějším benefitům patří stravenky. I ty ale mají svá pravidla, konkrétně hodnotu, při které dosáhnete maximální výhodnosti. Pokud má jít o daňově uznatelný náklad, můžete zaměstnanci přispět:
- Maximálně 55 % hodnoty stravenky
- Maximálně 70 % ze stravného pro tuzemskou cestu v délce 5–12 hodin. To činí pro rok 2020 maximálně 103 Kč, nejvyšší příspěvek na stravenku je tedy 72,10 Kč.
Nejvyšší daňové úspory dosáhnete se stravenkou v hodnotě 131 Kč (55 % ze 131 Kč je 72,05 Kč). Přispět samozřejmě můžete i nad 55 % hodnoty stravenky a 70 % stravného. V takovém případě je částka nad tuto hodnotu buď nedaňovým nákladem zaměstnavatele nebo se sráží zaměstnanci ze mzdy.
Jaké další benefity se vám vyplatí?
Stravenky samozřejmě nejsou jediným výhodným benefitem. Řada zaměstnanců už je navíc vnímá jako základ, který je nenadchne. Jaké další benefity tedy navýší příjem zaměstnance nejvýhodnějším možným způsobem?
- Příspěvek na životní pojištění, penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření do 50 000 Kč za rok
- Vzdělávání související s prací – sem spadají i jazykové kurzy nebo kurzy práce s počítačem
- Příspěvky na sport, kulturu, masáže, rekreaci nebo zdravotní péči (v případě rekreace do 20 000 Kč na rok)
Zajímá vás, jaké podmínky musí splňovat tyto benefity a jaké další možnosti zvážit? Stáhněte si zdarma e-book Zaměstnanecké benefity: Které se vám vyplatí a které radši vyměnit. Najdete ho na stránce https://ebook.uol.cz/zamestnanecke_benefity.pdf.
A pokud se nechcete zdržovat otázkami účetnictví a daní, svěřte své účetnictví odborníkům. V UOL se o vás postarají už za 1500 Kč měsíčně a navíc vám bude zdarma k dispozici daňový poradce.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
3. 9. 2023 | Řízení praxe
Staňte se součástí sehraného týmu a začněte novou etapu vaší kariéry v jedné z našich plně vybavených ordinací...
4. 6. 2024 | Řízení praxe
ČSK ve svých materiálech uvádí...
26. 8. 2024 | Řízení praxe
Vážení čtenáři, přinášíme vám na pokračování tři zajímavá videa na téma medicína vs. právo...