Aditivní procesy ve stomatologii a dentálních technologiích: využití, perspektivy a praktická relevance
3D tisk – nový standard?
Tempo inovací a rozšíření digitálních dentálních technologií se v posledních letech výrazně zrychlilo, přičemž subtraktivní výrobní procesy již dlouhou dobu dosahují vysoké úrovně rozvoje a produktivity v širokém spektru aplikací, zatímco aditivní procesy (3D tisk) nabývají exponenciálně na významu teprve v poslední době. Moderní dentální 3D tisk dokáže významně zkrátit čas a snížit spotřebu materiálu při výrobě zubních náhrad, a to se zachováním kvality srovnatelné s konvenčními výrobními postupy, což z něj činí klíčovou technologii budoucnosti [1].
Podle normy DIN (DIN EN ISO/ASTM 52900) je aditivní výroba (AM – Additive Manufacturing) definována jako „proces, při kterém se komponenty vyrábějí z 3D modelových dat spojováním materiálu, obvykle vrstvu po vrstvě, na rozdíl od subtraktivních a tvářecích výrobních metod“ [1].
Běžně se termín „3D tisk“ používá pro všechny aditivní výrobní procesy, i když přísně vzato se vztahuje pouze na technologii „tryskání pojiva“ (Binder Jetting), v rámci které je používán materiál dvou typů: stavební materiál na bázi prášku a pojivo tekuté formy, které působí jako lepidlo mezi práškovými vrstvami. Po dlouhou dobu bylo využití aditivní výroby v dentální oblasti omezeno především na výrobu modelů, chirurgických šablon a otiskovacích lžic. V současnosti se však stále rozšiřují nové oblasti aplikace, například v oblasti fixních náhrad, celkových náhrad či kovových konstrukcí pro snímatelné částečné náhrady [3, 4]. V poslední době se také zvyšuje zájem o 3D tisk keramických materiálů, jako je oxid zirkoničitý nebo lithium disilikátová keramika [2, 5–7].
Vzhledem k rostoucím požadavkům na optimalizaci pracovních postupů a ekonomické aspekty praxe je logické rozšířit, dále rozvíjet a etablovat aditivní výrobu ve stomatologii v maximální míře.
Základní kroky digitálního workflow a systému CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing) zahrnují tři klíčové procesy bez ohledu na typ výroby:
1. Získání digitálních dat o situaci v ústech intraorálním (popř. laboratorním) skenerem.
2. Zpracování získaných dat (CAD).
3. Výroba požadovaného prvku (CAM). CAD data lze převést do fyzické podoby pomocí aditivní výroby (AM) – tedy 3D tisku, nebo tradiční subtraktivní metodou – tedy obráběním.
V posledních letech došlo k významnému pokroku v oblasti získávání dat intraorálními skenery (IOS) nejen z hlediska přesnosti skenování, ale také rychlosti a uživatelské přívětivosti. Integrace diagnostických nástrojů, zpětné vazby v reálném čase a umělé inteligence nebo strojového učení otevírá stále více možností aplikace pro IOS, které již přesahují pouhé získávání dat.
Otevřená systémová architektura IOS a lepší kompatibilita s různými CAD/CAM systémy a softwarovými platformami umožňují větší flexibilitu a plynulou integraci do digitálních pracovních postupů.
CAD software rovněž prošel výrazným vývojem, a to zejména v optimalizaci uživatelských rozhraní, zvýšení efektivity pracovních procesů a stále pokročilejší integraci umělé inteligence. V některých případech již byla realizována integrace do cloudových platforem, což výrazně zjednodušuje a zpřehledňuje sběr a sloučení dat, včetně dat z IOS, záznamu čelistních pohybů, skenů obličeje, 3D radiografických dat a fotografií. Tento pokrok dále napomáhá vytváření tzv. „digitálního avatara“ nebo „digitálního dvojčete“ pacienta a v konečném důsledku završení digitálního pracovního postupu (obr. 1a, b).
V rámci zdokonalování softwaru se navíc rozšiřují možnosti restorativní stomatologie, včetně komplexních vícevrstvých a multimateriálových struktur, což vede k širší využitelnosti a rostoucí poptávce po aditivní výrobě.
Aditivní procesy: Výhody aditivní výroby oproti zavedeným subtraktivním CAD/CAM procesům jsou mnohostranné. Zatímco při subtraktivní výrobě musí být všechny vlastnosti výrobku již obsaženy v předem připraveném bloku materiálu, při 3D tisku lze tyto charakteristiky, jako je barva nebo mechanické vlastnosti, ovlivňovat během samotného konstrukčního procesu. Navíc lze v závislosti na použité metodě vyrábět velké množství komponent v krátkém čase s ekonomickou spotřebou materiálu. V tomto kontextu je aditivní výroba obzvláště vhodná pro výrobu rozměrných prvků s komplexními povrchy.
Subtraktivní procesy: Subtraktivní technologie nabízí výhody dobře zavedeného a vědecky dobře zdokumentovaného výrobního procesu. Tento proces se vyznačuje vysokou přesností výroby a známými, stabilními materiálovými vlastnostmi, které jsou již přítomny v polotovaru. Pro mnoho aplikací jsou také k dispozici dlouhodobá klinická data. Mezi nevýhody patří vysoké investiční náklady, vysoké náklady na materiál, opotřebení obráběcích nástrojů a omezení tvaru výsledného prvku v důsledku geometrie a dráhy nástroje [8].
V následující části článku bude ilustrováno, do jaké míry lze 3D tisk v současné době využít v běžné stomatologické praxi a v rámci dentálních technologií. Článek se rovněž zaměří na budoucí perspektivy a aktuální praktickou relevanci.
Technologie, materiály a oblasti indikace
Norma DIN EN ISO 17296-2 popisuje základy aditivních výrobních procesů. Poskytuje také přehled existujících kategorií procesů, které však nemohou být vyčerpávající vzhledem k dynamickému vývoji nových technologií. V oblasti aditivní výroby lze rozlišit sedm kategorií procesů (obr. 2) [9].
Technologie
Výroba modelů a chirurgických šablon je již dlouho etablována v dentální aditivní výrobě [10], ale tisknou se také otiskovací lžíce, okluzní dlahy a dočasné i definitivní náhrady [1]. Tradičně se používají techniky 3D tisku založené na světlem reaktivních pryskyřicích. Mezi ně patří stereolitografie založená na digitálně řízené projekci UV světla (DLP, „Digital Light Processing“), stereolitografie využívající laser (SLA) a relativně nedávno zavedená stereolitografie založená na selektivním blokování UV světla LCD panelem (mSLA, známá také jako LCD, „Liquid Crystal Display“). Také technologie „tryskání materiálu“ (Material Jetting), která je principem podobná klasickému 2D tisku, si rovněž našla své místo v dentálním sektoru (obr. 3).
3D tisk kovu se obvykle provádí pomocí selektivního laserového tavení (SLM), známého také jako přímé laserové sintrování kovů (DMLS). Zatímco 3D tisk může efektivně nahradit tradiční procesy, jako je výroba sádrových modelů, a přidat inovativní prvky, jako je informace o barvě, umožňuje také zcela nové, téměř revoluční koncepty, například personalizovaný artikulátor s integrovaným modelem (obr. 4a, b).
3D tisk kovů
Dentální 3D tisk kovů se primárně využívá pro výrobu jednotlivých korunek, můstků nebo kovových konstrukcí částečných snímatelných náhrad [11]. Zejména možnost výroby protetických struktur přímo z CAD dat pomocí procesu SLM se úspěšně etabluje již několik let (obr. 5). Kromě vynikající kvality materiálů a vysoké přesnosti dosednutí [4] jsou tyto aditivně vyráběné konstrukce zajímavé i z ekonomického hlediska. V oblasti aditivní výroby dentálních kovů se také vyvíjejí přístupy umožňující výrobu komponent z různých typů kovů v rámci jednoho tiskového procesu. Výzkumný institut Fraunhofer IGCV v Augsburgu nedávno představil první slibné pokroky v oblasti multimateriálového tisku s využitím pro výrobu teleskopických korunek (obr. 6) [12].
3D tisk kompozitů
Od začátku roku 2020 je možné pomocí 3D tisku vyrábět protetické prvky z hybridního materiálu plněného keramikou. Díky materiálu VarseoSmile Crown Plus od společnosti Bego lze aditivně vyrábět korunky, inleje, onleje a fazety (obr. 7). Na tiskové platformě DLP tiskárny Bego Varseo XS lze současně vyrobit až 20 jednotlivých prvků. Tento materiál byl analyzován v rámci vědeckých in vitro studií a vykázal slibné výsledky, zejména v oblasti mechanické stability, odolnosti proti abrazi, spolehlivosti cementace, rozpustnosti a cytotoxicity [13–15]. Další výrobce, Sprintray, nabízí kompozitní materiál pro 3D tisk s názvem „Ceramic Crown Resin“ s obsahem keramického plniva přesahujícím 50 % hmotnosti, který si aktuálně získává významný podíl na trhu v USA a očekává se jeho brzká dostupnost v Evropě. Nicméně pro tento typ materiálu zatím nejsou v odborné literatuře dostupné dlouhodobé klinické studie.
Multimateriálová výroba
Multimateriálová aditivní výroba umožňuje tvorbu monolitických komponent kombinací 2 a více materiálů, přičemž různé vlastnosti výtisku jsou integrovány již ve fázi návrhu v CAD softwaru. Tyto vlastnosti, jako například barevná škála nebo mechanické charakteristiky, jsou v návrhu prostorově definovány.
Základy pro následnou multimateriálovou výrobu modelů nebo náhrad lze položit již během intraorálního skenování, a to pomocí speciálních formátů souborů, jako jsou DCM, OBJ, PLY nebo 3MF, které umožňují i zachycení informací o barvě (obr. 8a, b). V současnosti je multimateriálový 3D tisk již využíván k výrobě modelů, které realisticky zobrazují intraorální situaci v barevném provedení (obr. 9) [16]. Příkladem multimateriálového 3D tisku pro dentální využití jsou produkty společnosti Stratasys: polychromatická tisková pryskyřice TrueDent a moderní technologie fotopolymerního tryskání více materiálů v jednom tisku PolyJet (obr. 9, 10a, b).
Obr. 1a: „Virtuální dvojče" pacienta sestávající z intraorálních dat, 3D radiografických dat a skenu obličeje pro digitální plánování proteticko-implantologického ošetření.
Obr. 1b: „Virtuální dvojče" využité pro virtuální návrh celkové náhrady.
Obr. 2: Přehled současných výrobních technologií v 3D tisku [9].
Obr. 3a: Implantační šablona vyrobená technologií DLP.
Obr. 3b: Implantační šablona vyrobená technologií SLA.
Obr. 3c: Implantační šablona vyrobená technologií Material Jetting..
Obr. 3d: Modely vyrobené technologií mSLA.
Obr. 4a: CAD návrh hlavního pracovního modelu s integrovanou duální artikulací umožňující individuální žvýkací pohyby (xSNAP 360, xWERK GmbH, Dachau/D).
Obr. 4b: Vytištěný model se dvěma samostatnými keramickými korunkami.
Obr. 5: Laserem sintrovaný skelet částečné snímatelné náhrady s podpůrnými strukturami (vlevo) a jeho finální podoba (vpravo).
Obr. 6: 3D tištěný model dolní čelisti s primárními a sekundárními korunkami vyrobenými pomocí multimateriálového laserového sintrování, kombinující sekundární korunky ze zlata a konstrukci z neželezného kovu v jednom komponentu.
Obr. 7: Samostatné korunky z hybridního materiálu plněného keramikou pro 3D tisk definitivních korunek, inlejí, onlejí a fazet.
Obr. 8a: 3D data tvaru a informace o barvě kombinované ve virtuálním modelu.
Obr. 8b: Virtuální barevný model kombinovaný s 3D radiografickými daty pro plánování proteticko-implantologického ošetření.
Obr. 9: Vícebarevné modely horní a dolní čelisti vyrobené na základě intraorálního skenu pomocí multimateriálového tryskání (PolyJet, Stratasys) (výrobce: 3D medical print KG).
Obr. 10a: Horní celková snímatelná náhrada (TrueDent) vyrobená technikou multimateriálového tryskání, kde byla báze náhrady a zuby vytvořeny v rámci jednoho tiskového procesu.
Obr. 10b: Horní celková snímatelná náhrada (TrueDent) vyrobená technikou multimateriálového tryskání, kde byla báze náhrady a zuby vytvořeny v rámci jednoho tiskového procesu.
Obr. 11a: Ultratenké lithium disilikátové fazety vyrobené aditivně technologií LCM (CeraFab System S65).
Obr. 11b: Tloušťka lithium disilikátových fazet je cca 0,23 mm včetně glazury.
Obr. 12: STL datová sada tvaru a vnitřní struktury zubu (vlevo) a zub vytištěný ve dvou vrstvách z lithium disilikátové keramiky pomocí multimateriálového procesu (vpravo).
Závěr
Díky nesporným výhodám ekonomicky efektivní výroby složitých komponent, a to i ve velkém množství, se aditivní výroba stává téměř samozřejmou volbou pro digitální produkci stomatologických náhrad.
Ačkoli je výroba modelů a chirurgických šablon v zubních ordinacích stále nejčastější aplikací 3D tisku v oblasti plastů, trend se jednoznačně posouvá z extraorálních na intraorální aplikace a z dočasných náhrad na definitivní. Možnost variabilně kombinovat materiálové vlastnosti, jako je barva nebo pevnost, v rámci monolitické komponenty prostřednictvím multimateriálového procesu, nabízí obrovské výhody a téměř neomezené možnosti budoucího využití. Aditivní výroba keramických materiálů rovněž skýtá značný potenciál.
Nezodpovězené otázky se týkají především dlouhodobých klinických údajů, jako je biokompatibilita, orální stabilita, mechanická odolnost a související spolehlivost. Proto jsou nezbytné rozsáhlé klinické studie, které povedou k odpovídajícím doporučením, jež poskytnou zubním lékařům a zubním technikům jistotu a nezbytnou důvěru při používání aditivně vyráběných náhrad. Jakmile budou překonána stávající omezení, budou se aditivní techniky nadále prosazovat v laboratořích i v zubních ordinacích díky svým nesporným výhodám.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
[1] Schweiger J, Edelhoff D, Güth JF. 3D Printing in Digital Prosthetic Dentistry: An Overview of Recent Deve-lopments in Additive Manufacturing. J Clin Med. 2021;10(9).
[2] Schweiger J, Edelhoff D, Schubert O. 3D printing of ultra-thin veneers made of lithium disilicate using the LCM method in a digital workflow: A feasibility study. Journal of esthetic and restorative dentistry: official publication of the American Academy of Esthetic Dentistry [et al]. 2023.
[3] Schubert O, Edelhoff D, Erdelt KJ, Nold E, et al. Accuracy of surface adaptation of complete denture bases fa-bricated using milling, material jetting, selective laser sintering, digital light processing, and conventional injection molding. International journal of computerized dentistry. 2022;25(2):151-9.
[4] Schweiger J, Güth JF, Erdelt KJ, Edelhoff D, et al. Internal porosities, retentive force, and survival of cobalt-chro-mium alloy clasps fabricated by selective laser-sintering. Journal of prosthodontic research. 2020;64(2):210-6.
[5] Baumgartner S, Gmeiner R, Schonherr JA, Stampfl J. Stereolithography-based additive manufacturing of lithium disilicate glass ceramic for dental applications. Mater Sci Eng C Mater Biol Appl. 2020;116:111180.
[6] Branco AC, Colaço R, Figueiredo-Pina CG, Serro AP. Recent Advances on 3D-Printed Zirconia-Ba- sed Dental Materials: A Review. Materials (Basel). 2023;16(5).
[7] Frąckiewicz W, Szymlet P, Jedliński M, Światłowska-Bajzert M, et al. Mechanical characteristics of zirconia produ-ced additively by 3D printing in dentistry - A systematic review with meta-analysis of novel reports. Dental materials: official publication of the Academy of Dental Materials. 2024;40(1):124-38.
[8] Örtorp A, Jönsson D, Mouhsen A, Vult von Steyern P. The fit of cobalt-chromium three-unit fixed dental prosthe-ses fabricated with four different techniques: a comparative in vitro study. Dental materials: official publication of the Academy of Dental Materials. 2011;27(4):356-63.
[9] Schweiger J, Kieschnik A. 3D-Druck & CAD/CAM in der digitalen Zahnheilkunde: mgo Fachverlage GmbH&Co. KG; 2023.
[10] Schubert O, Schweiger J, Stimmelmayr M, Nold E, et al. Digital implant planning and guided implant surgery -workflow and reliability. Br Dent J. 2019;226(2):101-8.
[11] Revilla-León M, Meyer MJ, Özcan M. Metal additi- ve manufacturing technologies: literature review of current status and prosthodontic applications. International journal of computerized dentistry. 2019;22(1):55-67.
[12] Horn M, Schweiger J, Schröder T, Langer L, et al. Additive Multimaterialfertigung von Metallen in der Dop-pelkronentechnik. 2023.
[13] Graf T, Erdelt KJ, Güth JF, Edelhoff D, et al. Influence of Pre-Treatment and Artificial Aging on the Retention of 3D-Printed Permanent Composite Crowns. Biomedicines. 2022;10(9).
[14] Grzebieluch W, Kowalewski P, Grygier D, Rutkowska-Gorczyca M, et al. Printable and Machinable Dental Re-storative Composites for CAD/CAM Application-Comparison of Mechanical Properties, Fractographic, Texture and Fractal Dimension Analysis. Materials (Basel). 2021;14(17).
[15] Sahin Z, Ozer NE, Yiotakiotaciota C, Kiotaliotacarslan MA. Mechanical Characteristics of Composite Resins Produced by Additive and Subtractive Manufacturing. Eur J Prosthodont Restor Dent. 2023.
[16] Schweiger J, Güth JF, Edelhoff D, Seidel K, et al. Application of 3D-printed colored 3D-models for the fabrica-tion of full ceramic restorations: A technical report. Journal of esthetic and restorative dentistry: official publication of the American Academy of Esthetic Dentistry [et al]. 2022;34(1):235-43.
[17] Wang C, Shi YF, Xie PJ, Wu JH. Accuracy of digital complete dentures: A systematic review of in vitro studies. J Prosthet Dent. 2021;125(2):249-56.
[18] Anadioti E, Musharbash L, Blatz MB, Papavasiliou G, et al. 3D printed complete removable dental prostheses: a narrative review. BMC oral health. 2020;20(1):343.
[19] Naveau A, Rignon-Bret C, Wulfman C. Zirconia abutments in the anterior region: A systematic review of mecha-nical and esthetic outcomes. J Prosthet Dent. 2019;121(5):775-81.e1.
[20] Tete S, Zizzari VL, Borelli B, De Colli M, et al. Proliferation and adhesion capability of human gingival fibroblasts onto zirconia, lithium disilicate and feldspathic veneering ceramic in vitro. Dent Mater J. 2014;33(1):7-15.
[21] Jung S, Moser MM, Kleinheinz J, Happe A. Biocompatibility of Lithium Disilicate and Zirconium Oxide Cera-mics with Different Surface Topographies for Dental Implant Abutments. International journal of molecular scien-ces. 2021;22(14).
[22] Schonherr JA, Baumgartner S, Hartmann M, Stampfl J. Stereolithographic Additive Manufacturing of High Pre-cision Glass Ceramic Parts. Materials (Basel). 2020;13(7).
[23] Schweiger J. 3D lithium disilicate printing. Medical Device Developments. 2022:56-7.
[24] Schweiger J, Schubert O, Edelhoff D. 3D-Druck von Lithium-Disilikat – Zukunft oder nur Fiktion? Quintessenz Zahntechnik. 2022;48(12):1244-50.
[25] Unkovskiy A, Beuer F, Metin DS, Bomze D, et al. Additive Manufacturing of Lithium Disilicate with the LCM Process for Classic and Non-Prep Veneers: Preliminary Technical and Clinical Case Experience. Materials (Basel). 2022;15(17).

1. 3. 2024 | Technologie
Díky nové technologii iTero Multi-Direct Capture™ skener iTero Lumina™

7. 11. 2024 | Technologie
Pacientka se dostavila do ordinace ohledně výměny netěsnící amalgámové výplně v zubu 44, přičemž u tohoto zubu neuváděla žádné spontánní příznaky. Při termických testech zub reagoval klinicky v mezích normálu...

27. 8. 2024 | Technologie
Společnost Align Technology, Inc.představila v červenci 2024 software iTero™ Design Suite, který lékařům nabízí intuitivní způsob efektivního navrhování pro 3D tisk modelů, nákusných dlah a maket náhrad přímo v ordinaci...