Celkové náhrady kompletně zhotovené metodou CAD/CAM
Totální protetika digitálně a precizně!
Tímto příspěvkem představují jeho autoři možný postup při výrobě horní a dolní celkové náhrady metodou CAD/CAM. Firma Zirkonzahn představila v podobě nového Totalprox Denture System vlastní cestu pro efektivní výrobu celkových náhrad. Systém zahrnuje nový software, materiály, novodobou metodu lepení a leštění i příslušné vzdělávací programy. Podle zvoleného postupu mohou být pacienti takto ošetřeni vysoce kvalitní celkovou náhradou v rámci dvou návštěv. V tomto prezentovaném případu byly celkové náhrad navrženy podle dat získaných od pacienta a následně přes frézované modely a speciální „Transferschablone“ zkontrolovány ve fyzickém artikulátoru.
Klíčová slova: digitální celková náhrada, individualizace, frézování, funkční parametry, rozvržení, polohovací šablona, virtuální artikulátor, virtuální set-up, virtuální wax-up.
Do ordinace se dostavil postarší pacient. Obě pacientovy bezzubé čelisti byly opatřeny celkovými náhradami s čistě mukózním přenosem, které však byly s ohledem na jejich funkci a estetiku již zcela nevyhovující. Po důkladném vyšetření pacienta zadal ošetřující lékař výrobu nových náhrad pro obě čelisti, které měly být zhotoveny v naší zubní laboratoři kompletně metodou CAD/CAM. Pro digitální návrh náhrad byla použita nová beta verze programu Zirkonzahn.Modifier. Na začátku výrobního procesu jsme digitalizovali základní parametry pacienta (bezzubé čelisti a stávající celkové náhrady jako situační modely). Digitalizované stávající náhrady rovněž poskytly informaci o poloze skusu v kombinaci s importovanými snímky pacienta s nasazenými stávajícími náhradami, které byly v programu Zirkonzahn spárovány se skeny modelů (obr. 1–9). Z těchto vstupních informací byla vygenerována optimální digitální data pro plánování a virtuální modelaci nových celkových náhrad. Zuby pro nový set-up byly zvoleny z virtuální knihovny zubů Zirkonzahn Heroes Collection (obr. 10, 11). Do modelu bezzubé čelisti jsou vkládány včetně zobrazení kořene – osy jednotlivých zubů jsou tak při jejich stavění dobře patrny a dají se tak snadno umístit do anatomicky správného směru (obr. 12–16). Zobrazené kořeny zubů dovolily následně také velmi přirozené modelování gingivy – umělá gingiva zde, stejně jako u přirozeného vzoru, kopíruje kořen zubu a alveol (obr. 17). S pomocnými rovinami a s dopomocí virtuálního artikulátoru PS1 bylo možno správně nastavit funkční parametry, jako středovou linii, okluzní rovinu, opěrné zóny a mnoho dalšího již při sestavování set-upu. Po dokončení modelace části gingivy byl v programu celkový návrh náhrady rozdělen na bázi a jednotlivé zuby – v této fázi lze také provést potřebné doúpravy návrhu (obr. 18–20).
Inzerce
Frézování jednotlivých segmentů náhrad
Digitální návrh náhrad, jak již bylo zmíněno, byl rozdělen pomocí programu na jednotlivé segmenty, a sice na: bázi náhrady, která disponuje sacím účinkem a která byla v tomto případě opatřena pilíři pro pozdější fixaci korunek, a na 14 jednotlivých korunek na každou čelist.
Následně bylo možno přejít k transferu výsledných CAD modelací do CAM programu pro frézování ve frézovacím přístroji Zirkonzahn (např. M4 Wet Heavy Metal). To mj. zahrnuje výběr vhodných materiálových disků, jejich správné uspořádání, optimální umístění tvarů jednotlivých segmentů náhrady do objemu zvolených materiálových disků atd. (obr. 21–26).
Náhrady byly vyfrézovány ze dvou plastových materiálů firmy Zirkonzahn: Resiton Gingiva pro bázi a Abro pro jednotlivé korunky (obr. 27–31). Po vyfrézování bylo potřeba červené a bílé struktury opracovat a připravit ke slepení. Po přilepení korunek na pilíře pomocí Polibondu následovala ještě individualizace gingivální části k tomu určeným materiálem Gingiva Composites (Zirkonzahn).
Přenesení z virtuálního do analogového artikulátoru
Vzhledem k plně digitálnímu pracovnímu postupu v laboratoři jsme doposud získali výhradně digitální data o modelech a o jejich artikulaci. Ve frézovacím přístroji (W4 Wet Heavy Metal) jsme však následně vyfrézovali fyzické pracovní modely pro horní a dolní čelist včetně odpovídajících šablon pro jejich správné umístění v artikulátoru. Předpokladem pro tento postup jsou nejrůznější funkce samotného programu a odpovídající CAD/CAM materiály, a to programový modul CAD/CAM Model Maker a materiálové disky Model Blanks pro vyfrézování modelů (obr. 32–35), funkce programu Zirkonzahn.Scan a JawPositoner – šablona, která slouží k umístění horní čelisti ve fyzickém artikulátoru (obr. 36–39). Dále funkce programu Zirkonzahn.Modellier a transparentní materiál pro skusové šablony Therapon Transpa (obr. 40–43).
Pomocí těchto nástrojů a pomůcek bylo možno všechny podklady přesně přenést do fyzického artikulátoru PS1, získat reálný kompletní přehled o situaci a CAD/CAM zhotovené a vyfrézované náhrady po funkční i estetické stránce optimálně dokončit (obr 44–48) a odeslat je do ordinace zubního lékaře k odevzdání pacientovi. Nové celkové náhrady v ordinaci zubního lékaře bezprostředně po začlenění do stomatognátního systému pacienta prokázaly svoji dobrou funkci i estetiku a přidaly pacientovi na kvalitě jeho života (obr. 49–51).
Co zaslouží pozornost?
- Totalprox Denture System: Systém pro efektivní výrobu celkových náhrad sestává ze speciálního softwaru s inteligentním automatickým polohováním, virtuální kalotou, z vylepšených plastových materiálů a z nového způsobu leštění a lepení plastů.
- Zirkonzahn.Modifier: Beta verze programu slouží ke zpracování komplexních případů a k individualizovaným návrhům celkových náhrad. Obsahuje také různé nástroje a funkce, které ideálním způsobem doplňují program Zirkonzahn.Modellier.
- JawPositioner: Speciální světlezelený plastový materiálový disk s tímto názvem byl vyvinut pro polohovací pomůcky vyráběné metodou CAD/CAM. Tyto pomůcky pak slouží k přesnému přenesení virtuální situace na fyzické pracovní modely umístěné do fyzického artikulátoru (PS1).
Zdroj obrázků: © Giovanni Natile, Samuele Zanini, Andrea Scarpi, Federico Presicci a Alejandro Vazquez
Kurzy na téma „Výroba celkových náhrad novým Totalprox Denture System“ budou firmou Zirkonzahn nabízeny během roku 2021.
Redakční poznámka: Článek byl publikován v německém vydání časopisu dental dialogue 11/20.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
20. 6. 2023 | Zprávy z firem
Mnoho zubních lékařů se stále mylně domnívá, že u zirkonu není bondování...
17. 4. 2024 | Technologie
V tomto příspěvku bych rád ukázal inovativní metodu individualizace zirkonové...