Rehabilitace částečné bezzubosti prostřednictvím počítačem navigované chirurgie: systematické ověřování
V současnosti je použití implantátů pro rehabilitaci částečně či úplně bezzubých pacientů využíváno jako rutinní ošetření. Z tohoto důvodu byla hledána nová řešení, která by lékaři usnadnila umisťování implantátů, což by umožnilo bezpečnější a rychlejší chirurgickou operaci, zvýšení procenta úspěšnosti a snížení výskytu krátkodobého i dlouhodobého selhání.
V posledních letech byla vyvinuta počítačem asistovaná chirurgie s cílem optimalizovat umístění implantátu ve vztahu k protéze, která se bude zhotovovat, čímž se snižuje míra chyb, kterou může technika chirurgie z volné ruky způsobit (Vercuyssen et al., 2014). V poslední době se vyvinuly dva typy počítačem řízené chirurgie:
Prvním typem je takzvaná dynamická počítačová chirurgie, která nepoužívá chirurgickou šablonu, ale díky stereoskopické kameře a specializovanému softwaru umožňuje operatérovi monitorovat v reálném čase pohyb a polohu vrtáku ve vztahu k dostupné kosti a provedení předběžného plánování protetické implantace.
Druhým typem je statická počítačem navigovaná chirurgie využívající specializovaný software, který naplánuje protetické umístění implantátu řízené virtuálně a poté i fyzicky zhotoví chirurgické šablony jako výsledek těchto projektů (Vercruyssen et al., 2014, Michael S. Block et al.). Klinický případ prezentovaný v tomto článku byl ošetřen pomocí staticky řízené počítačové chirurgie a podpůrné šablony a umožnil autorům ověřit tuto techniku měřením přesnosti umístění implantátu.
Klinický případ
80letá pacientka v dobrém zdravotním stavu, nekuřačka, dle anamnézy bez kontraindikací k chirurgii, vyžadovala fixní protetické řešení ztráty zubů v místě 46 a 47. Klinické vyšetření pacientky ukázalo dobrou stabilitu parodontu v ostatních oblastech, s dobrou kontrolou plaku. Byla navržena implantologicko-protetická rehabilitace minimálně invazivní chirurgickou implantací s použitím staticky navigované chirurgie. Ve stejné návštěvě budou zhotoveny otisky zubů přesným materiálem a bude individualizováno standardní radiologické zařízení (SRZ) použitím systému plánování implantace iValtech, s oběma zubními oblouky pokrytými rigidním silikonovým rentgenkontrastním materiálem Flexitime® (obr. 1 a 2). SRZ představující radiokontrastní komponent, je prvek, který umožňuje srovnání mezi rentgenovými snímky a trojrozměrně pořízeným modelem. Rentgenkontrastní část umožňuje kontrolu propojení obrázku získaného a reálného, protože má známé rozměry, které mohou být konfrontovány s rentgenkontrastním tvarem. Standardní radiologické zařízení má také funkci udržování zubních oblouků od sebe, což umožňuje lepší akvizici. Ve stejné návštěvě se Cone Beam CT provádí tak, že je personalizované SRZ v ústní dutině pacienta (obr. 3).
CT musí respektovat následující parametry:
- SRZ se vkládá do úst, aby bylo zajištěno, že bude po celou dobu vyšetření zachována správná pozice
- FOV (field of view) musí být zachováno konstantní pro všechny sekce
- Prostor mezi sekcemi musí zůstat konstantní 0,3 mm
- Získaná matrice musí být 512 × 512 pixelů
- Formát exportu musí být nekomprimovaný DICOM 3
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Získané údaje DICOMu se vkládají do softwaru iValtech, který je převede na 3D soubor, který lze exportovat jako „objem“. Ten se skládá z povrchu rozděleného do polygonů, jejichž vrcholy tvoří mrak bodů, charakteristický pro STL soubory (obr. 4).
Modely zubních oblouků získané z otisků jsou skenovány pomocí 3D skeneru, který generuje trojrozměrné soubory STL (obr. 5). Získané soubory jsou zpracovány v modelovacím softwaru, který umožňuje virtuální vytvoření diagnostického voskového modelu. To se děje při výběru oblasti určené k restaurování, v tomto případě oblasti zubů 46 a 47, a na tomto místě jsou umístěny zuby vybrané z knihovny virtuální anatomie (obr. 6 a 7). Software se stará o optimalizaci vztahů se sousedními a antagonálními prvky (obr. 8). V tomto okamžiku jsou dva objemy, z nichž jeden pochází z CT a druhý z digitalizace modelů, zarovnány a zobrazeny v plánovacím softwaru (obr. 9–11).
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné11. 4. 2024 | Technologie
Cílem přímé rekonstrukce je nekomplikovaný, funkční...
17. 4. 2024 | Technologie
V tomto příspěvku bych rád ukázal inovativní metodu individualizace zirkonové...
27. 3. 2024 | Technologie
Pacient, 50letý muž, si přál výměnu dvou stávajících frontálních korunek...