Laser Gemini – klinické případy
Nějakou dobu jsem pozorovala práci kolegů, kteří používají diodové lasery pro různé zákroky. V zásadě se jednalo o docela rutinní práci, jako je retrakce dásní před provedením vyplní nebo otiskováním, plastika gingivální papily, korekce okrajů dásní v estetické zóně a podobně. Abych byla upřímná, moc mě tato metoda nezaujala a v některých případech se ve mně ozýval protest. Prováděla jsem procedury klasickým způsobem a zdálo se, že všechno vyhovuje mně i mým pacientům. Proč bych měla něco měnit? Existuje přeci osvědčená technika a trénované ruce. Ano, a jak se mi tehdy zdálo, mé dlouhodobé výsledky nebyly o nic horší. A argumenty kolegů, kteří s laserem pracovali, že je to minimální zásah bez krvácení, bezbolestnost, rychlé uzdravení a další, jsem moc nevnímala.
Myšlenka o nákupu laseru pro naši kliniku mně ale stále vrtala v hlavě. Jednou jsem dostala příležitost vyzkoušet si práci s laserem přímo v naší ordinaci. Jedna věc je, když se podíváte na přístroj někde na výstavě nebo dokonce posloucháte doporučení kolegů, druhá věc je, když si tento přístroj vezmete a použijete ho při své každodenní práci. Okamžitě vidíte výsledek v klinické situaci, která vás zajímá. Vzhledem k mému velkému zájmu o vše, co pomáhá zlepšovat výsledek naší práce na novou úroveň, laser se objevil v naší ordinaci i přes vypuknutí pandemie a nejistou ekonomickou situaci.
Hned další den po zakoupení laseru jsem s ním začala pracovat. Jeho zavedení do mé praxe bylo bleskové. Pacienti ocenili absenci pooperační bolesti a komplikací, mně osobně se líbil samotný proces a konečný výsledek.
Případy, kdy laser používám, se velmi liší. Důležité je, že ho potřebuji denně. Lidé si velmi rychle zvykají na dobré věci a nyní je pro mě těžké si představit, že bych pracovala bez laseru. Když se kolegové zeptají na výhody používání laseru, řeknu jim, porovnejte svůj život před a po koupi automobilu a okamžitě poznáte rozdíl. Téměř každý pacient je tak či onak klientem na laserové zákroky, ať už jde o ošetření sliznic, ošetření kapes dásní, retrakci dásní pro protetické práce, korekce dásňových okrajů, dekontaminace během endodontické léčby, frenektomie a mnoho dalšího. V kterékoli z těchto situací automaticky zapnu laser a provedu potřebný zákrok. Již mnoho let pracuji s tradičními metodami a nástroji. Při porovnání různých pracovních metod jsem dospěla k následujícím závěrům:
Práce se skalpelem
Při práci se skalpelem je jednoznačnou výhodou rychlost. Souběžně s tím však vzniká řada negativních aspektů:
- krvácení, což značně komplikuje vizuální kontrolu a často vede k absenci hladkého okraje dásně a neúplnému odstranění nutného objemu tkáně
- po intervenci je obtížné předpovědět úroveň stabilizace dásní
- bolest a nepohodlí pacientů po odeznění anestezie
- častá potřeba odloženého výkonu hlavního ošetření
Práce s elektrokoagulátorem
Práce s elektrokoagulátorem obnáší velké potíže s dávkováním teplotní zátěže, a to i při dostatečných praktických zkušenostech lékaře. Vysoká teplota je ve vztahu k živým tkáním příliš agresivní, což vede k dalším nežádoucím účinkům. A i když se vzdáleně podobá laserovým postupům, existují velké nevýhody spojené s vysokými teplotami:
- přítomnost zóny popálení
- obtížnost předvídat úroveň stabilizace gingivy
- dlouhá doba rehabilitace
Práce s laserem
Při průměrné rychlosti postupu získáváme tyto výhody:
- absence krve, dobrá vizualizace a v důsledku toho vysoká přesnost a kvalita odvedené práce
- předvídatelná úroveň stabilizace dásní
- přítomnost zóny primární epitelizace okraje operačního pole
- laserové řezy se hojí rychleji než řezy skalpelem
- laser má stimulační účinek na regeneraci a lokální imunitu tkání
- zkrácení času na dokončení ošetření
Ještě bych chtěla věnovat zvláštní pozornost jednomu problému ve stomatologii, a tím jsou zánětlivá parodontální onemocnění.
Někteří pacienti se mylně domnívají, že „čištění zubů od zubního kamene“ vyřeší problém parodontitidy. Bohužel tomu tak není vždy. Dokonce i po důkladném odstranění supra a subgingiválního zubního plaku a kamene, po leštění všech kořenových povrchů, v hlubokých periodontálních kapsách mezi kořeny zubu a v měkkých tkáních zůstávají agresivní patogenní mikroorganismy, jejichž absolutní odstranění pouze mechanickým způsobem není možné.
Proto by léčba parodontitidy u každého pacienta měla být vždy komplexní. K dosažení stabilního a dlouhodobého výsledku se používají komplexní individuální léčebné plány. Ty obsahují medikaci, rekonstrukční chirurgické techniky s dodatečným zapojením různých přístrojů pro léčbu parodontálních onemocnění, včetně laserové biostimulace dásní s nízkou intenzitou záření. Tato metoda léčby zánětlivých onemocnění parodontu nám umožňuje provádět účinnou terapii u našich pacientů, dosáhnout dlouhodobé stabilizace parodontu a v mnoha případech dokonce odstoupit od chirurgického zákroku, což je pro pacienta obrovskou výhodou.
Dnešní laserové technologie umožňují zubním lékařům přejít na kvalitativně novou vyšší úroveň chirurgických zákroků v dutině ústní a získat vynikající výsledky léčby s rychlou plnohodnotnou pooperační regenerací bez zbytečných komplikací.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
18. 1. 2023 | Zprávy z firem
Již dvanáctý ročník odborné vzdělávací akce s názvem Škachův den se bude konat ve středu 22. února 2023 tradičně v Divadle u Hasičů v Praze.
6. 3. 2023 | Zprávy z firem
Na interaktivním stánku společnosti Align bude představeno portfolio produktů...
17. 3. 2023 | Zprávy z firem
Česká stomatologická komora se už tradičně zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral...
- Zubní lékař Město Karolinka loví nového zubaře/zubařku
- Dentální hygienistka přijmu DH 1-2 dny Praha Anděl
- Zubní lékař Zubní lékař/zubní lékařka do prémiové kliniky v Praze
- Dentální hygienistka Dentální hygienista/tka Čáslav
- Zubní lékař Zubní lékař/lékařka - PRAHA 4
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne