Co dnes víme o vapování?
Vapování (vaping) je inhalace výparů z tzv. elektronických cigaret (e-cigaret neboli vaporizérů), které pomocí zahřátí přeměňují tekutou náplň (e-liquid) na aerosol. Vývoj všeobecného povědomí o vapování není nepodobný vývoji stanoviska lidské společnosti ke kouření tabáku: Můžeme se běžně setkat s halasnými prohlášeními výrobců či prodejců e-cigaret, nebo s články, které tvrdí, že vaping je v podstatě neškodný. A samozřejmě se odvolávají i na některé studie porovnávající klasické kouření tabáku s vapováním, které zde z krátkodobého hlediska vychází výrazně lépe co do okamžitých dopadů na zdraví jedince, ale tyto studie obvykle nezkoumají dlouhodobá rizika vapování. Marketéři „vaping průmyslu“ si samozřejmě z těchto studií vždy vyberou ty, které se jím takříkajíc „hodí do krámu“. Všeobecná veřejnost pak bohužel v současnosti vaping převážně vnímá jako neškodnou aktivitu, která je takřka o 100 % zdravější než konvenční kouření tabáku. Avšak už z logiky věci nemůže být dlouhodobá inhalace aerosolů obsahujících chemikálie bez následků, což samozřejmě již řadu let dokazují i nezávislé vědecké studie.
Složení e-liquidů – náplní do e-cigaret
Základními všeobecně deklarovanými složkami e-liquidů jsou propylenglykol, glycerin, aromata a nikotin – existuje také mnoho různých e-liquidů bez obsahu nikotinu, které ovšem v naprosté většině obsahují množství různých aromatických aditiv. Výrobci samozřejmě tvrdí, že složení e-liquidů je důkladně kontrolováno a testováno. Ovšem kromě nikotinu můžeme v obsahu e-liquidů narazit na řadu toxických látek, skrývajících se především za pojmem „aromata“, která jsou jedním z hlavních lákadel pro potenciální vapery (uživatele e-cigaret). Podle dostupných informací bylo zjištěno, že e-liquidy nezřídka obsahují acetoin a acetylpropionyl – látky, které při vysokých teplotách představují riziko popálení plic, či dokonce formaldehyd, acetaldehyd a různé těkavé organické sloučeniny – mj. také cukr a různá sladidla. U e-liquidů deklarujících nulový obsah nikotinu byly v některých vzorcích zjištěny stopy nikotinu, a to i ve významné míře.
To je samozřejmě velmi alarmující nejen s ohledem na nevědomou tvorbu návyku na nikotin, či v souvislosti s odvykáním od závislosti na nikotinu pomocí vapingu. Nezávislá kontrola obsahu e-liquidů je prozatím celosvětově velmi chabá – je kupříkladu daleko za kontrolou léčiv či potravin, a vapeři v podstatě nemohou s jistotou vědět, co vlastně vdechují a čím „obohacují“ své tělo. Samozřejmě ani nemůžeme vědět, jaký vliv na lidským organismus bude mít dlouhodobá inhalace samotného aerosolizovaného propylenglykolu a glycerinu. Je to v podstatě experiment s lidským zdravým, jehož výsledek se ukáže až po letech.
Klinické studie dopadů vapingu nejen na orální zdraví
Prohlášení zástupců vaping průmyslu o neškodnosti vapingu se s oblibou opírají o materiály určitého typu, viz kupříkladu zpráva na webu European Society of Cardiology (ESC) s nadpisem Electronic cigarettes do not damage the heart. Také vás překvapuje, že organizace typu ESC zveřejní zprávu s titulkem, který jednoznačně hlásá, že e-cigarety nepoškozují srdce?
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Troufám si tvrdit, že to lze označit přinejmenším za nezodpovědné, obzvlášť, když je ve zprávě prezentován především rozdíl v akutních účincích vdechnutí e-liquidu oproti vdechnutí tabáku a k tomuto výzkumu posloužil pouze jediný typ e-liquidu od jednoho výrobce a závěrem studie je, že „neprokázala významné poruchy srdeční funkce po akutním použití e-cigarety“.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné16. 2. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý materiál...
3. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Chyby v procesu otiskování mohou ohrozit kvalitu otisku, což má rozhodující vliv na přesnost výsledné zubní náhrady...
20. 12. 2024 | Obecná stomatologie
Dobře zdokumentovaná interdisciplinární kazuistika kosmetické stomatologie: řešení diastema, tremat a krátkých korunek u mladé pacientky, které zahrnovalo prodloužení klinických korunek kombinací osteoplastiky a apikálně posunutého laloku, bělení a zhotovení keramických fazet.
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne
- Zubní lékař Zlín - Hledáme zubního lékaře do našeho tímu
- Zubní sestra Zlín - Zubní instrumentářka
- Zubní lékař Zubní lékař/ka
- Zubní lékař Přijmeme zubního lékaře/lékařku
- Dentální hygienistka Zubní hygienista-tka - plný i zkrácený úvazek