Zlatý standard pro náhrady vyráběné v zubní ordinaci
Vysoce estetické a pevné monolitické náhrady z IPS e.max CAD
IPS e.max CAD má v posledním desetiletí trvalý vliv na dentální trh. U málokterého jiného dentálního materiálu je tak dobře zdokumentována klinická spolehlivost. Vysoce estetické a vysoce pevné monolitické náhrady z IPS e.max CAD se staly alternativou metalokeramiky a nabízí srovnatelnou úroveň životnosti.
Úvod
Spolu se zavedením stomatologických CAD/CAM systémů do praxe se stala realitou vize výroby nepřímých náhrad v zubní ordinaci. Technologie, které umožňují vytvoření náhrad během krátkého času v ordinaci oproti výrobě v zubní ordinaci, zahrnují intraorální 3D skenery pro digitální otiskování, intuitivní design softwaru a numericky řízené frézovací přístroje. Kromě výhody v podobě úspory času má digitální metoda výhodu také v úspoře nákladů, například na otiskovací materiály. Navíc je eliminována nutnost zhotovování provizorních náhrad.
Poznámka: Adhezivní vazba dosahuje nejlepších hodnot, zajistí-li se bezprostředně po preparaci zubu.
Požadavky kladené na materiály pro ordinační výrobu
Technické předpoklady ordinační výroby jdou ruku v ruce s materiály, které jsou pro tento účel vhodné. Tyto materiály by měly být dostatečně pevné, aby vydržely dlouhodobé používání. Velmi pevné materiály se však obtížně zpracovávají ve frézovacím přístroji, především pak proto, že se u ordinačních výrobních procesů očekává, že budou trvat jen krátkou dobu. Materiál by měl navíc vykazovat vzhled podobný zubu. Ordinační metody výroby nejsou určeny pro komplikované pokročilé práce, jako jsou keramické fazety. V této souvislosti byl proto zaveden termín „monolitická náhrada“, která vyžaduje materiál splňující požadavky na adekvátní přímou estetickou rekonstrukci bez nutnosti jakýchkoli úprav. Tyto materiály v současnosti nabízejí dobré vlastnosti pro adhezivní upevnění, zvláště pak v podmínkách, kdy jsou stále častěji preferovány techniky zachovávající větší množství zubní hmoty.
Základní požadavky pro ordinační materiály
▪ Dobrá odolnost vůči podmínkám v dutině ústní
▪ Vysoká pevnost
▪ Snadné a rychlé opracování ve frézovacím přístroji
▪ Estetické vlastnosti podobné zubu
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Shrnutí historie
Začátky ordinačně vyráběných náhrad pomocí CAD/CAM lze vysledovat až k jisté živcové sklokeramice. První pokusy z éry systému CEREC začaly s bločky Vita Mark I. Materiál byl dále vyvíjen a dlouhou dobu byl materiál Vita Mark II považován za jediný standard pro ordinační výrobu náhrad. Tento materiál se relativně snadno brousil a leštil a byl schopen dobře vyhovět estetickým požadavkům. Oblast jeho použití však byla omezena nízkou ohybovou pevností 120 MPa. Pro zajištění dlouhodobé stálosti bylo nezbytné adhezivní cementování. Podle současných standardů byla také nutná relativně velká minimální tloušťka, což vyžadovalo značné odstranění zubní struktury a někdy i k nepříznivým tvarům v designu kavit. Ani představení bločků ProCAD (1998) nepřineslo přesvědčivý průlom. Tento materiál byl založen na sklokeramice vyztužené leucitem a disponoval ohybovou pevností 140 MPa. Tyto bločky jsou nadále k dostání v optimalizované verzi jako IPS Empress® CAD nebo IPS Empress® CAD Multi (185 MPa). Přestože tyto materiály vytvářely dobré až velmi dobré dlouhodobé výsledky, vždy s sebou nesly riziko selhání ve formě prasklin.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné1. 3. 2024 | Technologie
Díky nové technologii iTero Multi-Direct Capture™ skener iTero Lumina™
15. 4. 2024 | Technologie
Kombinace moderních nanohybridních kompozitů a adhezivních systémů...
19. 7. 2024 | Technologie
Rozvoj diagnostických nástrojů asistovaných umělou inteligencí v zubním lékařství...