Guided Biofilm Therapy (GBT) – Neriskujte, pokud jde o zdraví implantátů
Ve snaze omezit narůstající četnost výskytu periimplantátové mukositidy a periimplantitidy se snaží zubní lékaři po celém světě nalézt ideální způsob, jak udržet zdraví implantátů a snížit výskyt onemocnění s implantáty souvisejících. Tato snaha přímo souvisí s problémy spojenými s managementem periimplantitidy, protože její léčba je často považována za náročnou, mnohdy invazivní a obecně nepředvídatelnou.
Je dobře zdokumentováno, že základním etiologickým faktorem periimplantátové mukositidy je akumulace plaku (Pontoriero a kol., 1994), přičemž řada studií dokazuje, že odstranění plaku vede k ústupu a vymizení periimplantátové mukositidy (Salvi a kol., 2012). Navíc bylo zjištěno, že je periimplantátová mukositida předzvěstí periimplantitidy (Heitz-Mayfi eld & Salvi, 2018). Jednou z hlavních myšlenek současné klinické praxe je, že prevence je lepší než léčba. Odtud pramení i motivace zredukovat výskyt onemocnění, léčit reverzibilní periimplantátovou mukositidu a pravidelným monitoringem a udržovací léčbou minimalizovat její přeměnu na ireverzibilní periimplantitidu. Pro udržovací léčbu se vžil termín „podpůrná periimplantátová léčba“ (v angličtině „Supportive Peri-implant Therapy“ (SPIT) – Heitz-Mayfi eld a kol., 2018). Tento přístup je podepřen důkazy o tom, že u pacientů účastnících se pravidelných preventivních Recall programů docházelo k významně nižší míře přeměny periimplantátové mukositidy na periimplantitidu než u těch, kteří se těchto programů následné péče po dobu 5 let neúčastnili (Costa a kol., 2012).
Podpůrná periimplantátová léčba zahrnuje klinickou kontrolu parodontu, stavu periimplantátových tkání a zubní náhrady, včasnou diagnostiku a management onemocnění, posouzení rizik, posílení preventivních opatření, odstranění biofilmu a motivaci pacientů k pravidelným preventivním návštěvám. Jaká je ale nejlepší metoda odstraňování plaku? Většina metod léčby je založena na cílené léčbě paradontálních onemocnění, avšak v případě dentálních implantátů jsou parametry, které je potřeba zohlednit, odlišné. Odstranění biofilmu musí být provedeno účinně a efektivně, aniž by došlo k narušení povrchu implantátu. Poškrábání nebo jakákoli změna topografie povrchu implantátu nebo pilíře, vliv chemického složení přípravku nebo i jeho zbytky na povrchu, to vše může mít škodlivý vliv z hlediska akumulace biofilmu a biokompatibility ošetřeného povrchu. Moje výzkumná práce byla navržena speciálně tak, aby prozkoumala právě tuto problematiku. Pomocí celé řady mikroskopických technik, které byly k dispozici v Nanoscience Hub na University of Sydney (Austrálie), jsem se pustila do porovnávání účinku a efektivity ultrazvukových zařízení, sonických zařízení, kyret, lešticích kalíšků a zařízení EMS AIRFLOW®, včetně různých materiálů, z nichž jsou zařízení vyrobena (titan, nerezová ocel a plast) na povrch titanových a zirkonových abutmentů. Ultrazvuková, sonická a AIRFLOW® zařízení byla, pokud jde o účinnost debridementu, prokazatelně lepší než kyrety a lešticí kalíšky.
U titanových abutmentů podstatně zvýšila povrchovou drsnost všechna nerezová sonická ultrazvuková zařízení a kyrety, přičemž titanové kyrety a ultrazvukové koncovky vedly buď ke zvýšené drsnosti nebo změnám povrchu. V případě zirkonových abutmentů způsobovaly jak nerezové, tak titanové ultrazvukové koncovky a kyrety chemické změny povrchu. Plastové koncovky, kyrety a lešticí kalíšky taktéž vyvolávaly povrchové změny a zanechávaly po sobě zbytky na obou typech pilířů. V porovnání s tím dosahovalo zařízení AIRFLOW® nejvyšší úspěšnosti v účinném odstraňování plaku a současně poskytovalo nejnižší riziko, pokud jde o změnu drsnosti povrchu, chemické složení nebo zanechávání zbytků na povrchu, a to u obou typů pilířů.
Protokol GBT je navržen tak, aby zohledňoval principy podpůrné periimplantátové léčby. Jde o průvodce krok za krokem, který vede zubní lékaře při sondování a vyhodnocování stavu implantátů, při úplné detekci, vzdělávání a motivování pacientů, při používání technologie AIRFLOW® k odstranění plaku z implantátů a doporučování pravidelných preventivních návštěv zubní ordinace. Je to skutečně tak, že díky vybavení nejmodernějšími technologiemi a podpoře silných vědeckých důkazů se ocitáme v dobré pozici pro to, abychom zvládali dlouhodobě udržovat zdraví implantátů a nemuseli již hazardovat s jejich životností.
Dr. Marina Kamel používá přístroj EMS AIRFLOW® Prophylaxis Master.
Další informace naleznete na ems-dental.cz
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 22. 11. 2024 – So 23. 11. 2024 | 1,5 dne
8. 3. 2023 | Dentální hygiena
Už téměř 10 let je iTOP (individually trained oral prophylaxis) součástí výuky na stomatologické klinice Univerzity...
13. 3. 2024 | Dentální hygiena
Zdravie ústnej dutiny zohráva dôležitú úlohu v celkovom zdraví organizmu a kvalite života. Podľa mnohých odborníkov naše zdravie začína práve v ústach, pretože ústna dutina predstavuje vstupnú bránu z vonkajšieho prostredia do organizmu...
14. 12. 2023 | Dentální hygiena
Článků prakticky využitelných dentálními hygienistkami je oproti jinému odbornému obsahu velmi málo...