IDS 2017 – vzestup digitálních „inteligentních“ technologií orientovaných na pacienty
V oblasti stomatologie jsou možnosti rozvoje současných technologií značné, jak ukázal veletrh International Dental Show 2017 (IDS) v Kolíně nad Rýnem. Návštěvníci se seznámili s výraznými vylepšeními již zavedených digitálních pracovních postupů – od zobrazovacích technik, až po 3D tisk. Vystavující společnosti navíc představily novinky pro tradiční pracovní metody používané jak v laboratořích, tak v zubních ordinacích.
37. veletrh IDS zaznamenal opět rekordní návštěvnost. Tohoto předního světového veletrhu dentálního průmyslu se zúčastnilo více než 155000 návštěvníků ze 157 zemí. To odpovídá 12% nárůstu návštěvnosti ve srovnání s předchozím ročníkem. IDS zaznamenal nárůst především mezi zahraničními návštěvníky: Podíl zahraničních návštěvníků veletrhu vzrostl téměř o 20 % na přibližně 60 %. Mírný ná-
růst byl zaznamenán také mezi lokálními návštěvníky. Veletrh IDS tak opět prokázal svůj význam pro dentální svět.
Zaměření IDS 2017 spočívalo na digitální výrobě a diagnostických metodách, inteligentních síťových řešeních pro zubní ordinace i laboratoře, službách pro zubní lékaře a zubní techniky, i na dalších vylepšeních péče o pacienty a tedy i celosvětového orálního zdraví.
Vystavovatelé byli nadšeni vysokým počtem zahraničních návštěvníků veletrhu a kvalifikovaností návštěvníků, kteří si našli cestu k jejich výstavním stánkům. Nárůst počtu návštěvníků byl zjištěn ze všech částí světa: Podstatně více návštěvníků se IDS zúčastnilo ze Střední a Jižní Ameriky (+52,9 %), východní Evropy (+43 %), Blízkého východu (+31,9 %), Afriky (+31,7 procent) a Asie (+28 %). Výrazný nárůst vykázala také Severní Amerika (+15,7 %) a Evropa (+12,6 %).
Implantologie je již dlouho považována za vlajkovou loď stomatologie, pokud jde o začleňování digitálních technologií. Do značné míry ji však předčil jiný obor stomatologie, který byl původně považován za obtížný terén: ortodoncie. Pomocí virtuálních modelů pro ortodoncii je možné vyřešit nejen diagnostiku a simulovat virtuální postavení zubů, ale stále častěji lze pomocí digitálních technologií naplánovat ortodontické aparátky, jako například fixní rovnátka. Středem zájmu se stále více stává i pro digitální technologie největší výzva: snímatelné aparáty, jako rozšiřovací desky, aktivátory, atd. 3D tisk – který představuje do budoucna velký potenciál – je výrobním procesem, který již je využívanou součástí ortodoncie, stejně jako jiných oborů. Spolu s chirurgickými šablonami, různými dlahami, modely, individuálními otiskovacími lžícemi a plastovými základy pro odlévání kovů budou s největší pravděpodobností představovat nejčastější indikace.
Příští, 38. veletrh IDS je naplánován na 12.–16. 3. 2019
Rychlejší výrobní postupy
Obecně lze říci, že rychlost hraje stále významnější roli ve všech oborech stomatologie. Pacienti například chtějí provést protetické ošetření ideálně během jedné návštěvy zubní ordinace, nebo jej alespoň dokončit ve stejný den. Digitální technologie to stále častěji umožňují. Na všech úrovních práce dentálního týmu se nyní objevují atraktivní možnosti optimalizace výrobního procesu:
Začíná to digitálními modely. Na IDS obohatila stávající nabídku celá řada nových intraorálních skenerů. Některé z nich je možné snadno přenášet z jedné ordinace do druhé. Kromě toho usnadňují, např. díky možnosti připojení do tabletu, komunikaci s pacientem.
Konečnou náhradu pak lze stále častěji vyrobit v zubní ordinaci. Zde je milníkem výroba můstků ze zirkonu. Téměř na dosah jsou také snímatelné náhrady vytištěné z plastu přímo v ordinaci prostřednictvím metody DLP (Digital Light Projection).
Proces klasické výroby v zubní laboratoři se enormně zrychluje. Zároveň dochází k intenzivnější komunikaci mezi zubním technikem a zubním lékařem. Zde opět pomáhají nové technologie, například nový stomatologický mikroskop s 3D režimem. Kromě kontroly kvality jej lze použít k přímé výměně digitálních snímků s ordinací (screenshoty, videa, funkce split-screen).
Celkovým trendem je posun k častější výrobě monolitických náhrad. Zde se objevují zajímavé nové materiály na dokončování povrchu: Zubní technik nastříká tenkou vrstvu průhledné verze materiálu na sintrované zirkonové náhrady, sprej se během procesu pálení rozšíří po povrchu, ke kterému pevně a homogenně přilne. Povrch je po prvním pálení hladký bez dalšího leštění.
Jako alternativu k vlastní výrobě mohou laboratoře také zadávat práce velkým výrobním centrům. Modely mohou být dodány v krátkých lhůtách a lze tak pomocí digitálních technologií nabízet rychlé služby.
Nové možnosti pro endodoncii
Nové digitální technologie jsou dostupné také pro endodoncii: Po nástrojích pro plánování zavedených nejprve v oboru implantologie a nedávno v oboru endodoncie je nyní možné předem simulovat ošetření kořenového kanálku, přesněji vyhodnotit jeho složitost a nakonec naplánovat krok za krokem. Zde tvoří základ 3D rentgen a inovativní software. Ten zubnímu lékaři umožňuje sledovat dráhu kanálků na monitoru pomocí bodových značek až do hrotu kořene. Následně lékař na řezech kanálku například vidí, ve kterých místech se nacházejí kalcifikace. Může si také předem „vyzkoušet" virtuální výplň. Veškeré informace získané ze simulace se pak zohlední při provádění ošetření.
Zubní ordinace a laboratoře zítřka
Nové super ostré scalery, nové miniimplantáty, nové keramické materiály pro zpracování technikou presování, nové upevňovací materiály – seznam je rozsáhlý. Stomatologie je v čele mnoha oborů co do rozvoje „analogových" a především digitálních inovací. Letošní veletrh IDS v Kolíně nad Rýnem ukázal opravdu nepřeberné množství možností pro budoucnost všech oblastí stomatologie.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne
24. 3. 2023 | Interview / reportáž
Světový den ústního zdraví je každoročně vyhlašován FDI a u jeho příležitosti pořádá Česká stomatologická komora...
13. 3. 2024 | Interview / reportáž
I letos se Česká stomatologická komora zapojuje do celosvětového projektu Světový den ústního zdraví, který se každý rok slaví 20. března.
18. 9. 2023 | Interview / reportáž
Přesně před 25 lety jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání jako zubní lékař. Energie na rozdávání, 6.300 Kč hrubého, touha změnit svět...
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka / hygienista
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka - Praha 10 -Vršovice
- Zubní sestra Hledáme zubní instrumentářku
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/LÉKAŘKA okr. ZLÍN
- Zubní lékař Hledá se zubař/zubařka do zařízené ordinace ve Chřibské!