Plastická chirurgie parodontu
Správné buňky, správné místo, správný čas
Pokud se rozhodneme pro nějakou formu mukogingivální chirurgie (jinak známé jako plastická chirurgie parodontu), musíme být opatrní ohledně toho, co slibujeme pacientovi. Pokud se zaměříme na překrytí povrchu kořene, snížení hypersenzitivity, vyhlazení kontur dásní, zvětšení tloušťky tkáně, prohloubení sulku, odstranění úponů frenul či zjištění keratinizované tkáně – jak moc je pravděpodobné, že dosáhneme každého z těchto jednotlivých cílů? Plastická chirurgie parodontu vyžaduje, aby operatér čerpal z „knihovny“ postupů popsaných v literatuře a použil správné techniky pro danou biologickou situaci. Zatímco některé situace jsou jasné a vyžadují použití jednoznačně popsaného postupu, někdy je nutné myslet mimo tyto hranice, využívat znalosti biologie a provést operaci individualizovaným postupem. V širším slova smyslu je potřeba umístit správné buňky na správné místo ve správný čas – jak toho dosáhnete, záleží jen na vás.
Při plánování jakékoli metody plastické chirurgie parodontu, která je zaměřena na překrytí povrchu kořene, si jako první pokládám následující otázku: Odkud bude zajištěno krevní zásobení? Protože povrch kořene je avaskulární a nenabízí žádnou výživu pro tkáň umístěnou na jeho povrchu, musíme zajistit prokrvení z okolí. Čím větší je plocha, kterou se snažíme překrýt, tím důležitější je výživa transplantátu zajišťující jeho vitalitu.
Volný gingivální štěp
Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších postupů v parodontologii je přenos volného gingiválního štěpu (nebo volného slizničního štěpu).1 Přestože tato metoda byla původně navržena pro použití kolem přirozených zubů, nabízí také efektivní způsob rozšíření keratinizované tkáně kolem implantátů nebo na bezzubém alveolárním hřebeni pro budoucí implantáty, aby byly méně zanořené. Řez pro mukózní (dělený) lalok je prováděn v místě transplantace, typicky na mukogingiválním přechodu a je odklopen apikálně, aby se vytvořilo periostální lůžko.
Při tomto procesu se automaticky odstraní úpony frenul a dojde k lokálnímu prohloubení sulku. Kousek palatinální sliznice o vhodné velikosti je odebrán ostrým řezem a přiadaptován suturou do místa transplantace. Hlavním cílem je zvýšit výšku a tloušťku keratinizované tkáně v oblasti. Někdy lze pozorovat i spontánní překrytí kořene, i když to nebylo původně zamýšleno; tento jev je znám jako koronální přírůstek. Dárcovské místo se hojí per secundam a bolestivé a nepříjemné vjemy přetrvávají obvykle asi jeden týden. Tento postup je vysoce předvídatelný s nízkým počtem selhání. Volné gingivální štěpy fungují velmi dobře, protože celá oblast štěpu je umístěna na periostu, a proto má dobrou šanci na přežití.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Transplantovaná tkáň je obvykle bledšínež okolní tkáň, proto by tento postup neměl být první volbou v esteticky důležitých oblastech. Metoda byla nedávno znovu popsána s některými zdokonaleními, aby bylo dosaženo estetičtějšího celkového výsledku.2
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné- Sullivan HC, Atkins JH. Free autogenous gingival grafts. III. Utilization of grafts in the treatment of gingival recessions. Periodontics 1968;6:152-160.
- Cortellini P, Tonetti M, Prato GP. The partly epithelialized free gingival graft (pe-fgg) at lower incisors. A pilot study with implications for alignment of the mucogingival junction. J Clin Periodontol. 2012 Jul;39(7):674-80.
- Langer B, Langer L. Subepithelial connective graft technique for root coverage. J Periodontol 1985;56:715-720.
- Harris RJ. A comparison of two techniques for obtaining a connective tissue graft from the palate. Int J Periodontics Restorative Dent. 1997 Jun;17(3):260-71.
- Hwang D, Wang HL. Flap thickness as a predictor of root coverage: a systematic review. J Periodontol. 2006 Oct;77(10):1625-34.
- Wilderman, M and Wentz, F. Repair of a dentogingival defect with a pedicle flap. J Periodontol 1964(35): 218
- Harris RJ. The connective tissue and partial thickness double pedicle graft: a predictable method of obtaining root coverage. J Periodontol. 1992 May;63(5):477-86.
- Restrepo OJ. Coronally repositioned flap: report of four cases. J Periodontol. 1973 Sep;44(9):564-7.
- Bouchard P, Etienne D, Ouhayoun JP, Nilvéus R. Subepithelial connective tissue grafts in the treatment of gingival recessions. A comparative study of 2 procedures. J Periodontol. 1994 Oct;65(10):929-36.
- Zucchelli G, De Sanctis M. Treatment of multiple recession-type defects in patients with esthetic demands. J Periodontol. 2000 Sep;71(9):1506-14.
- Zucchelli G, Amore C, Sforza NM, Montebugnoli L, De Sanctis M. Bilaminar techniques for the treatment of recession-type defects. A comparative clinical study. J Clin Periodontol. 2003 Oct;30(10):862-70.
- De Sanctis M, Baldini N, Goracci C, Zucchelli G. Coronally advanced flap associated with a connective tissue graft for the treatment of multiple recession defects in mandibular posterior teeth. Int J Periodontics Restorative Dent. 2011 Nov-Dec;31(6):623-30.
- Allen AL. Use of the supraperiosteal envelope in soft tissue grafting for root coverage. I. Rationale and technique. Int J Periodontics Restorative Dent1994;14:216-227.
- The Significance of Keratinized Mucosa on Implant Health: A Systematic Review. Lin GH, Chan HL, Wang HL. J Periodontol. 2013 Mar 1. [Epub ahead of print]
- Wennström JL, Derks J. Is there a need for keratinized mucosa around implants to maintain health and tissue stability? Clin Oral Implants Res. 2012 Oct;23 Suppl 6:136-46.
- Hsu YT, Shieh CH, Wang HL. Using soft tissue graft to prevent mid-facial mucosal recession following immediate implant placement. J Int Acad Periodontol. 2012 Jul;14(3):76-82.
- Schwarz F, Sahm N, Becker J. Combined surgical therapy of advanced peri-implantitis lesions with concomitant soft tissue volume augmentation. A case series. Clin Oral Implants Res. 2013 Jan 27. doi: 10.1111/clr.12103. [Epub ahead of print]
24. 5. 2023 | Dentální hygiena
„Nedostatek zubních lékařů“ je téma, které se stále častěji skloňuje v médiích, na sociálních sítích a už o něm diskutují...
Pá 13. 12. 2024 | 8:00 – 17.00 hod.
- Dentální hygienistka Hledáme dentální hygienistku/hygienistu
- Zubní lékař Zubní lékař/ka – posila do týmu v Náchodě
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA - modelace 3D léčebných plánů pod garantem
- Zubní lékař myTREEDK Ostrava - zubní lékař/lékařka
- Zubní sestra Zlín - Zubní instrumentářka