StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Zprávy z firem > Profesní ekzém v dentálním prostředí

Profesní ekzém v dentálním prostředí

23. 9. 2020 | Ing. Markéta Kopčilová

Zdravím celý odborný dentální tým. V  jednom z minulých vydání časopisu StomaTeam 6/2018 jsem vás v článku „Když je váš život tak trochu psycho“ informovala o jedné z vynikajících možností „nechemického“ řešení stresu, kterému jsou nejen dentální odborníci vystaveni. Na našem FB Helou! i Instagramu #Heloucz jsem z vašich reakcí vyhodnotila, že téma stresu je stále aktuální, a tak jsem ráda, že jsem vás mohla inspirovat.


Téma tohoto článku nebude již o stresu, ale stres vám může přivodit. Jsou to ekzémy: velmi časté téma u lidí, jejichž profese vyžaduje používání hygienicko-ochranných pomůcek a častý kontakt s dezinfekcí, vodou a dalšími dráždivými faktory. Za svou 10letou poradenskou praxi v oblasti prevence a podpory léčby chronických nemocí, kdy jsem provedla přes 18 tis. konzultací, jsem viděla a řešila již stovky ekzémů. Byly v různém stavu – od mírné podoby až po stav těžký a hnisavý vlivem druhotného napadení infekcí. Dnes jsem si již téměř jista, že na většinu problémů existuje řešení, pakliže jsou uchopeny komplexně. Ráda vám tedy předám své osobní zkušenosti.

Téma ekzém je jedno z nejžádanějších v rámci mé poradny, veřejných přednášek i školení svých kolegů či obchodních partnerů a pociťuji stále větší tlak klientů po dlouhodobém řešení. V lékařském prostředí se jedná především o ekzémy na rukou pod rukavicemi a dále za ušima od roušky. Je mi naprosto jasné, že ekzém pod rukavicemi je obrovská bolest, stejně jako narušená kožní bariéra za ušima při používání roušky. Pokožka je neustále vystavována těmto nezbytným pomůckám a bohužel často není čas vše řádně zaléčit. Ekzémem postižený lékař trpí bolestí, je nucen opakovaně aplikovat agresivní masti (např. kortikoidy) a stejně je to jen na chvíli. Koho by to „bavilo“?

Pro pochopení tématu je velmi dobré si zjednodušeně shrnout několik informací o ekzémech. Existuje mnoho druhů ekzémů. Nejsem lékař, a tak neznám všechny. Z osobních konzultací s dermatology a dále z informací předávaných primáři na lékařských seminářích společnosti LR Health & Beauty nebo z konferencí o Crohnově chorobě jsem pochopila, že ne vše se dá snadno diagnostikovat. A navíc, není-li známa příčinná souvislost, těžce se hledá také dlouhodobé řešení. Každopádně ve vašich profesích jsem se nejčastěji setkala s ekzémem buď kontaktním (kontaktní dermatitida) nebo ekzémem atopickým (atopická dermatitida) nebo pouze s klasickou opruzeninou, která vznikla mechanickým přetěžováním určité části kůže. Co nejpřesnější diagnóza je velmi důležitá, umožňuje pomoc nejen ve fázi akutní, ale především ve fázi klidu s cílem co nejdelší remise.

Kontaktní dermatitidě se říká také alergická. Projevuje se reakcí pokožky na kontakt s různými chemikáliemi, kovy, ochrannými pomůckami či jinými alergeny. V takovém případě vzniká na kůži zánět – lokálně v místě, kde došlo k dotyku s alergenem. Řešením je zaléčit vzniklý otok a zánět (často na něj stačí hojivá a regenerační léčba zevně ve formě mastí), přesně identifikovat příčinu ekzému a následně se trvale vyhýbat dráždivému alergenu. Je dobré vědět, že alergie se může vyskytnout kdykoliv. Např. jedna má klientka celý život nosila stříbro a po 45. roce života se u ní projevila výrazná alergická reakce. Sama přiznala, že je ve stresu a prodělala několik nemocí s léčbou antibiotiky, což jí snížilo imunitu. Současně je v období hormonálních změn. Tehdy se projevila zmíněná alergie. Setkala jsem se také s alergickými reakcemi na latexové rukavice s pudrem a ukazuje se, že o hodně lépe jsou snášeny latexové rukavice bez pudru, a to proto, že obsahují méně dráždivého latexového proteinu.

V případě atopického ekzému je tomu jinak. Zde se zjednodušeně jedná o záležitost imunity, která odpovídá na různé podněty. Roli zde hraje genetika a v 80 % případů jsem vysledovala, že když někdo trpí atopickým ekzémem, je v jeho rodině velmi častý výskyt senné rýmy, celiakie, astmatu apod. Je vhodné si vzpomenout na své dětství. Je prokázáno, že pokud se již v kojeneckém a batolecím věku vyskytl atopický ekzém, velmi často se přenáší přecitlivělost kůže také do dospělosti, ačkoliv se onemocnění zdánlivě jeví jako vyléčené. Na pokožce se pak při mechanickém přetěžování, snížení imunity či přemíře vypětí a stresu někdy vytváří ekzém. Jinými slovy, vaše pracovní prostředí je významným dráždivým faktorem, pokud patříte mezi „atopiky“. Mnoho hodin upocené ruce, kdy pokožka pod rukavicemi nedýchá, častá dezinfekce rukou, stres, únava, nedoléčené infekce různého druhu, nevhodný šampon a technika mytí vlasové pokožky za ušima, alergenní období. To vše je přetížení, na které atopická pokožka reaguje a také se hůře hojí. To člověku – nejen ve výkonu profese – bere hodně energie a silně jej to omezuje. Nejsnáze řešitelná je klasická opruzenina vyvolaná pouhým mechanickým drážděním – např. z úchytu roušky za ušima. Pokud se do ní druhotně nedostanou bakterie či plíseň, pomáhá např. vypodložit gumy za ušima měkkými tampony, např. na odličování. Velmi se mi to v praxi osvědčilo. Jedna paní doktorka si například prodloužila gumové úchytky, aby rouška nebyla tolik utažená. Velmi to pomohlo.

Je vhodné si také uvědomit, že jsou za námi zimní měsíce. Chlad a přechody do tepla jsou rovněž u přecitlivělé pokožky dráždivými faktory. Ekzematická pokožka (především atopická) ztrácí hydrataci a chlad ji ještě více dehydratuje. Vzniklé praskliny jsou tak otevřenou bránou pro průnik infekce a následný vznik zánětu. Současně dochází k ještě většímu vysušení.

Vraťme se ale k situaci, kdy se vyskytl ekzém pod rukavicemi nebo za ušima. Na internetu i v literatuře se dá dohledat mnoho velmi cenných rad a tipů, jak ošetřovat pokožku. Hovoří se zde ale o ideálním stavu, kdy netlačí nemocného profesní čas, kariéra, termíny operací, čekací doba klientů... Jenže, zkuste zavřít ordinaci na měsíc a více. Nebo zkuste si navlékat pod latexové rukavice ještě tenké bavlněné. Nebo zkuste ošetřovat pacienta bez rukavic… To jsou utopické myšlenky.

  • Profesní ekzém v dentálním prostředí

Praktické tipy, které se mi osvědčily:

  • Zjistit, o jaký typ ekzému se u vás jedná. Jedná se o kontaktní ekzém vyvolaný alergií nebo jen mechanickým poškozením kůže? Nebo jste atopik ve stresu? Od toho se pak bude odvíjet řešení i udržení pokožky v kondici.
  • Cílem je udržovat dlouhodobý klidový stav pokožky. Praxe ukazuje, že ve svém spěchu klienti přestanou po zaléčení ekzému pečovat o svou pokožku. Jenže důležité je uvědomit si dlouhodobou přecitlivělost pokožky a neustále ji udržovat v kondici, tzn. předcházet dalšímu vzplanutí ekzému a hydratovat, promazávat, zvláčňovat, používat pouze jemné emulze na bázi přírodních odmašťovadel – saponinů, doplňovat vitamíny a při prvním příznaku ekzému rychle zasáhnout např. dvoudenní dovolenou s intenzivní péčí. Nejhorší je stav, kdy se počáteční drobný ekzém zanedbá, druhotně nastoupí infekce a s ní se objeví zánětlivá ložiska. Léčba pak trvá dlouho a v mnoha případech se ani nepovede ekzém kvalitně doléčit.
  • U kontaktního ekzému, např. reakce na latex, gumu atp., je důležité najít vhodnou náhradu pracovních pomůcek. U vás, zubařů, to kvůli potřebě citu v rukou nejspíš není možné, ale v jiných profesích jsou skutečně vhodné bavlněné rukavice pod gumové. A stejně tak se mi osvědčilo vypodložit hojivým vatovým tamponem za ušima gumové poutko ochranné roušky. Hojivým tamponem rozumím např. odličovací tampon namočený v produktu Aloe Vera Spray první pomoci, o kterém bude řeč v závěru článku.
  • Když už jsme u roušky, je-li pokožka přetěžována, je důležité si uvědomit jaký šampon používáme. Zda není příliš vysušující. V rámci výběru bych vám doporučila se buď dotázat v lékárně na šetrný produkt nebo vyhledat šampony prověřené nezávislým německým atestem Dermatest, který testuje na základě alergických testů. Mnoho takových produktů můžete rovněž najít v nabídce společnosti LR Health & Beauty. Stejně tak není vhodná k mytí příliš horká voda. Je třeba si dát pozor při barvení vlasů u kadeřnice, česání vlasů, fénování i stylingu. Naučte se správné technice mytí vlasů.
  • Pokud jde o chlad, u přecitlivělé kůže je nutno ruce chránit rukavicemi. Ruce jsou suché a potřebují hydratovat, zvláčňovat, vyživovat a obnovovat kožní bariéru. V chladném období aplikujeme dle následujícího postupu – hydratace probíhá v noci a přes den, kdy se pohybujeme v chladu, následuje promazávání. V létě se pak aplikace otočí. Zde se dělají chyby. Buď se jen promazáním řeší suchost a na hydrataci se zapomíná, nebo se nevhodně používá hydratace přes mrazivý den.
  • Velkým tématem je také návštěva wellness a bazénů. Chlór v akutní nebo počínající fázi ekzému působí jako dráždivý faktor, neboť vysušuje. Pokud opravdu „musíte“ jít do bazénu, existují velmi mastné krémy, které mohou zabránit kontaktu pokožky s vodou.
  • S podporou léčby atopického ekzému mám u svých klientů v rámci osobních konzultací v oblasti zdraví dost velké zkušenosti. Tyto mi ukázaly, že zásadní je podpořit imunitní systém a především posílit střevní mikrobiom. Velmi se osvědčila konzumace kvalitních probiotik o mnoha druzích probiotických kmenů. Mimochodem, o blahodárném vlivu „pestrého” střevního mikrobiomu na chronické choroby jsem vyslechla velmi kvalitní přednášku bakteriologa interní kliniky Thomayerovy nemocnice, MUDr. Jiřího Vejmelky, což mi mou zkušenost utvrdilo. Jako žena bojující s Crohnovou nemocí vám mohu sdělit, že jsem zatím nepoznala silnější a kvalitnější probiotika, než produkt s názvem Pro12 od LR Health & Beauty. 12 kmenů, miliarda bakterií, patent na zapouzdření formou mikrokapslí, které zabezpečí nepoškození bakterií v žaludku kyselinami a samozřejmostí je přítomnost prebiotik. Pakliže máte atopický ekzém v akutním stavu, velmi mým klientům pomáhá také Colostrum v kombinaci s uvedeným produktem Pro12. Vždy je to však o dávce určené na míru každému člověku s ohledem na další zdravotní problémy. Colostrum v kvalitě LR osobně považuji za zázrak. Je protivirové, protibakteriální, s přirozenými růstovými faktory. Je to mj. velká pomoc také po zubních operacích a extrakcích u lidí, kde je třeba zvažovat ATB – o tom ale více v jiném sdělení.
  • Pozor také na výživu. Obzvlášť v případě akutního stavu ekzému ze skupiny atopií. U pacientů s tímto onemocněním se také často vyskytují alergie či přecitlivělost na určité potraviny. Nejednou jsem se setkala s tím, že při řešení chronického atopického ekzému byla následně u pacienta zjištěna celiakie či jiné potravinové alergie. Obecně jsem vysledovala, že v akutní fázi pomáhá na určitou dobu vyřadit mléčné výrobky, lepek, bílý cukr a čokoládu. Ale to je individuální.
  • V mnoha případech jezdí lidé s ekzémy různého původu také k moři. A jsou v šoku, že jim moře neudělalo dobře. Je to proto, že nepochopili, co ekzém na kůži způsobuje. Moře léčí, ale také vysušuje. Proto je i u moře nutno o ekzém a pokožku pečovat správně.
  • Mnoho ekzematických klientů také přišlo s tím, že v akutní fázi konzumují detoxikační potraviny. Například tolik oblíbené zelené potraviny nebo třeba aloe vera gely. Toto všechno, jedná-li se o kvalitní zdroj, jsou opravdu vynikající produkty. Ale nikoliv v akutní fázi ekzému! Detoxikaci u ekzému je třeba provádět ve fázi klidové, postupně a po konzultacích s lékařem nebo kvalitním poradcem. A když jsem u toho lékaře – je samozřejmostí, že těžký ekzém vždy musí vidět lékař. Stejně jako vy musíte vidět bolestivý zub. To jen tak pro úplnost.

Je toho hodně, čím bych vás ještě chtěla inspirovat v rámci tématu ekzémů, ale byl by to přespříliš dlouhý článek. Zvu vás tedy ke sledování online magazínu www.helou.cz, který najdete také na FB a Instagramu. Inspiruji tam se svými kolegy k řešení různých zdravotních problémů a ekzém je časté téma. Máte-li osobní dotaz, je možné mne také přímo kontaktovat, ráda vám poradím či vás nasměruji.

Závěrem jsem pro vás připravila krátkou kazuistiku, z níž lze vyčíst pomoc pro všechny typy ekzému ve vašem prostředí. Jednalo se o mladou krásnou slečnu, která od dětství trpí atopickým ekzémem, kdy se střídá fáze klidu a vzplanutí. Na obrázku 1 vidíte stav, který dle jejího tvrzení vyvolala nevhodně načasovaná a chybně nadávkovaná detoxikace zelenými potravinami. Došlo k zánětu, otoku a velké bolesti. Prsty nebylo možné ani ohnout, dívka velmi trpěla. Bohužel nepomáhaly ani antibiotické masti od lékařky. K pomoci v této akutní fázi jsme po důsledné konzultaci o dlouhodobém zdravotním stavu slečny použili produkty od LR Health & Beauty. Jelikož se jednalo o jasnou infekci, bylo vhodné nasadit „přírodní antibiotika“ Colostrum Liquid a silná probiotika Pro12. Vše ve vysokých dávkách na míru stanovených. Současně dívka ihned vysadila zelené potraviny pro zastavení detoxikace v této fázi. Pokožku omývala pouze saponinovou emulzí Aloe Vera Jemná mycí emulze a na ekzém aplikovala vynikající Aloe Vera Spray první pomoci, který je dezinfekční, protizánětlivý, hojivý, prokrvující, hydratační a analgetický. Následně aplikovala na mokvavá místa Aloe Vera Hydratační gelový koncentrát a na místa suchá Aloe vera Krém s propolisem. Aplikace byla na počátku velmi opatrná. Na obr. 2 vidíte stav po 3 dnech, na obr. 3 stav po jednom týdnu a na obr. 4 stav po 2 týdnech. Slečna byla překvapená z tak rychlého řešení a byla velmi spokojena. Následně jsme doporučili pro udržení klidového stavu neustále používat vhodnou kosmetiku, cíleně ošetřovat počínající ložiska a posilovat střevní mikroflóru. Pokud bude pokračovat v detoxikaci, bude třeba začínat opatrně a postupně.

Věřím, že vás můj článek inspiroval a nasměroval a přeji vám, aby vás nic nebolelo. Když budete v pohodě vy, budeme v klidu i my – vaši pacienti.

Publikováno: StomaTeam 2/2019

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Informace o autorech: zobrazit skrýt
Profesní ekzém v dentálním prostředí
Ing. Markéta Kopčilová

Podnikatelka a přímý poradce v oblasti zdraví a krásy, Bronzová Organizační Manažerka LR
Health & Beauty, zakladatelka edukačně -inspirační platformy Helou! Vyhledává také spolupráci s charitními projekty a jejím tématem je šíření dobra.
Je matkou dvojčat.
www.helou.cz; www.marketakopcilova.cz

Další články z rubriky:
Společnost A-dec hrdě slaví 60 let inovací a úspěchů Články
Společnost A-dec hrdě slaví 60 let inovací a úspěchů

30. 9. 2024 | Zprávy z firem

A-dec, jeden z největších světových výrobců stomatologického vybavení...

Detail příspěvku

Laser Gemini – klinické případy Články
Laser Gemini – klinické případy

20. 1. 2023 | Zprávy z firem

Nějakou dobu jsem pozorovala práci kolegů, kteří používají diodové lasery pro různé zákroky. V zásadě se jednalo o docela rutinní práci, jako je retrakce...

Detail příspěvku

Můstek Prettau Bridge zhotovený technikou Double Screw Články
Můstek Prettau Bridge zhotovený technikou Double Screw

11. 5. 2023 | Zprávy z firem

Počáteční situace: Pacient vykazoval dobré celkové zdraví, ačkoliv byl silný...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Prosíme vás o souhlas s používáním cookies

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte souhlas s použitím všech cookies. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.