Reakce na článek: Osvětlení ordinace – dávají zářivky ještě smysl?
Ve vydání StomaTeamu č. 3/2019 jsme měli, stejně jako vy, vážení čtenáři, možnost přečíst si materiál sepsaný panem Ing. Antonínem Fuksou týkající se zářivkových a LED světelných zdrojů, pod názvem „Osvětlení ordinace – dávají zářivky ještě smysl?“ Redakce StomaTeamu nám umožnila na tento článek reagovat a my jsme toho rádi využili, protože jsme v jeho textu našli několik zásadních nepřesností.
Jak jistě víte, zastupuji švédskou společnost CACAN/D-TEC vyrábějící přes 50 let stomatologická svítidla. Osobně se této oblasti věnuji 25 let. Naše společnost dnes prezentuje již výhradně technologii LED. Před rokem jsme kompletně ukončili výrobu zářivkových svítidel, a to i přes stále trvající zájem o tehdy velmi oblíbené modely. V severní a západní Evropě již není o zářivková svítidla absolutně zájem, neboť je LED diody ve všech směrech překonaly. Dnes je to již osm let, co vyvíjíme nová LED stomatologická svítidla, a za tu dobu už máme vyspělá a dobře fungující zařízení.
Energetická a finanční úspora
V článku pana Fuksy jsme měli možnost vidět tabulky s porovnáním pořizovacích nákladů obou technologií. Předpokládám, že zástupce zářivkových svítidel zde reprezentovalo svítidlo DentaSun, do kterého jsou osazovány trubice Nasli. Jaké zařízení však reprezentovalo LED technologii, nevíme. Aby mělo porovnání pro čtenáře vůbec nějaký smysl, dosadili jsme do níže uvedené tabulky zcela reálné hodnoty konkrétních modelů. Kontrolní propočet si můžete udělat sami, např. na internetových stránkách vypocitejto.cz v sekci Energie a palivo – Spotřeba elektřiny. Cenu elektřiny 5 Kč/kWh a 50 hodin týdně můžeme zachovat z článku pana Fuksy.
Závěr: Oproti tvrzení pana Fuksy, že se LED technologie začne vyplácet až po 12 letech, se investice do LED technologie konkrétně u modelu Triton vyplácí ihned, a dokonce s nižší pořizovací cenou ušetříte ročně navíc 7 952 Kč na elektrické energii. U nákladnějšího modelu Clair se vám vrátí vyšší náklady na pořízení již za 2 roky.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Tepelné vyzařování obou technologií
Dalším tématem, kterému se předchozí článek věnuje, je tepelné vyzařování. Zde jsme se dozvěděli jen to, že „podcenění tepelných zisků může vést k nežádoucímu nárůstu teploty na pracovišti“ a že „také LED produkují teplo“. Podívali jsme se proto přímo do terénu, abychom opustili teoretickou rovinu a pokusili se zjistit, jak je tomu v reálu. Pro tento účel jsme navštívili zubní kliniku Salvadora v pražských Dejvicích, kde víme, že visí na jednom patře zářivková svítidla CACAN i DentaSun a ordinaci MUDr. Zbyňka Macha v Příbrami, kde visí pro změnu LED svítidlo Clair a provedli jsme měření jak tepelných, tak světelných hodnot. Měření teplot jsme provedli termokamerou CAT S60, která je schopna zaznamenat obraz i teploty. Světelnou intenzitu jsme změřili luxmetrem Lutron LX-103.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné23. 8. 2023 | Zprávy z firem
Align Technology, Inc. (Nasdaq: ALGN)...
25. 1. 2024 | Zprávy z firem
Dnešní dynamická doba přináší zubním laboratořím mnoho variant výroby skeletových náhrad...
17. 3. 2023 | Zprávy z firem
Česká stomatologická komora se už tradičně zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral...
Laboratorní CAD/CAM frézovací jednotky