Léčba alignery: Intraorální skener mění pravidla hry?
Přechod na digitální workflow
O masivním zdokonalování léčby alignery od přechodu na digitální otiskování hovoří Dr. Peter Salge a stomatoložka Carolin Hochberger, působící ve zdravotním středisku v Hildesheimu (Německo), kde se všechny zubní náhrady zhotovují za použití digitálního workflow. V rozhovoru se můžete dočíst o fázích přechodu od analogových postupů k digitálním.
Začala pro vás skutečná digitalizace ve vaší praxi, a to i pro léčbu alignery, teprve s nákupem skeneru?
Salge: Optický otisk je jednoznačně ústředním motivem digitalizace. Když jsme se před čtyřmi roky rozhodli pro skener, chtěli jsme vlastně jen digitálně řešit samostatné korunky a malé můstky. Ale s přibývající rutinou a počtem případů se vyvinula vlastní dynamika: Začali jsme řešit digitálně stále rozsáhlejší náhrady. Analogově se dnes už nedělá téměř nic. To platí i pro léčbu alignery.
Jinými slovy, konvenční otiskovací hmotu už ve své praxi nemáte?
Salge: Správně. A nikdy jsem si nemyslel, že je to možné, protože jsem z „hydrokoloidní školy“. Časová úspora a přesnost jsou jednoduše ohromující. A především, je to zábava a je to i příjemnější zážitek pro pacienty. Mezitím jsem byl zařazen jako konzultant digitální stomatologie pro vzdělávací program Institutu pro digitální kompetence v zubním lékařství ve Wittenu/Herdecke (Německo). Celý tým v naší praxi zachvátilo digitální nadšení. Nabízíme také pravidelná školení a hospitace pro kolegy.
V zásadě zahrnuje digitalizace ve stomatologické praxi více než jen skenování: eHealth, telematika, online správa materiálu, ale také implementace elektronických karet pacientů (ePa) mohou poskytnout nové impulzy…
Salge: To je pravda a tam jsme na tom dobře. Obecně se v budoucnu určitě některé věci změní. Ukázalo se ale, že přechod na skenování byl skutečnou inovací. Ukazují to mimo jiné naše úspěchy v léčbě alignery.
V jakém rozsahu? Uveďte prosím příklady.
Salge: Aparáty prostě perfektně sedí, kvalita je výrazně lepší než při analogovém postupu. Skutečným mílovým skokem byl přechod na systém ClearCorrect (Straumann). Znatelně tím vzrostl význam léčby alignery v našem spektru ošetření. Dnes dokážeme ošetřit mnohem komplexnější případy...
Hochberger: … a ošetření se stalo bezpečnějším. Pravidelně nám například kontrolní skeny ukazují, zda jsme také na správné cestě. Společně s tablety a elektronickými záznamy pacientů lze do workflow v ordinaci velmi jednoduše začlenit kontroly. V případě potřeby lze léčbu alignery zcela nekomplikovaně korigovat.
„Skutečný mílový skok v léčbě alignery přišel s přechodem na ClearCorrect.“ – Dr. Peter Salge
Nicméně renomované praxe na léčbu alignery ještě nepřecházejí. Co je drží zpátky?
Salge: K tomu existuje jistě celá řada důvodů. Roli může hrát vysoký věk stomatologů v Německu. Více než 40 % zubních lékařů už dosáhlo věku 55 let. Ten, kdo chce přejít na technologii alignery a intraorální skener, musí být připraven přijmout zcela novou koncepci. K tomu nestačí jen pořídit nové technické zařízení. A to je přirozeně spojeno s nutností učení…
… a je to náročné?
Salge: Ano, protože workflow je úplně jiný. Je třeba začlenit i zaměstnance a zubní laboratoř, přizpůsobit doby ošetření – to stojí jednoduše čas a dá se zvládnout jen společně.
Hochberger: Především je důležité inspirovat celý tým od zkušených stomatologických asistentů až po ty, co se zaškolují. Je to také perfektní příležitostí k pověření personálu. My, ošetřující lékaři, se spoléháme na to, že asistent/ka pořídí sken zcela samostatně ještě před zahájením naší stomatologické práce. Náš tým to velmi oceňuje a zhostil se této výzvy velmi dobře. Předpokladem je komplexní zaškolení a zácvik příslušného personálu.
S kolika skenery pracujete?
Salge: Tři roky jsme pracovali pouze s jedním skenerem (TRIOS 3, 3Shape), nyní navíc používáme i TRIOS 4 Move.
Stačí tedy dva intraorální skenery pro celý tým?
Salge: Určitě! Při každém ošetření se intraorální skener používá jen krátkou chvilku. Pro plánování ošetření alignery se dá sken celé čelisti včetně digitální registrace skusu pořídit za tři až pět minut. Pracujeme na směny, na ranní a odpolední směně jsou vždy tři stomatologové. Využití skeneru je přirozeně potřeba přesně propočítat. Pak se to celé také vyplatí. Naše spektrum ošetření se od přechodu na optické otiskování každopádně výrazně rozšířilo. Jak bylo řečeno, neskenuje se jen při plánování korunek a můstků, jak bylo původně plánováno. Systém TRIOS podporuje indikace inlay, onlay, fazety, můstky až do pěti členů, ale i individuální abutmenty, můstky na implantáty a funkční nástavby.
Předpokladem pro plynulý průběh tedy musí být perfektní organizace…
Hochberger: … a tu přebírá do své režie náš tým. Naši dentální asistenti se domluví – nejprve skenuje jeden a po vydezinfikování předává skener dalšímu, takže je možné bezproblémové předávání. Velmi pomáhá, že každý mezikrok se ukládá přímo v systému. Kdykoliv lze znovu vyvolat předcházející případ ošetření a plynule navázat na poslední krok.
Přejdeme na samotné skenování: Čemu je zvláště důležité věnovat pozornost?
Salge: Při skenování celé čelisti se začíná v oblasti molárů přes incizální plochy příslušných předních zubů, pak se skenují lingvální/palatinální plochy a nakonec vestibulární plochy. Skenovací postup se nicméně trochu liší podle výrobce a zařízení. Vlastní otiskovací sken provádí v naší praxi vždy ošetřující lékař, který konzultuje výsledek skenu společně s pacientem u monitoru.
S optickým otiskováním se otevírají nové možnosti i v implantologii a protetice na teleskopech. Uveďte prosím příklady.
Salge: Od přechodu na nový systém realizujeme digitální plánování polohy implantátu pomocí plánovacího softwaru coDiagnostiX. To usnadňuje proceduru. Software umožňuje například automatické rozpoznávání kořenových kanálků a nabízí i různé funkce měření odstupů a sledování rizikových oblastí. Vydáváme se na nové cesty i v protetice na teleskopech – naskenujeme přípravu a na základě toho necháme obrousit primární teleskop. Pak se v laboratoři dotykově naskenuje primární kus, aby bylo možno následně vyrobit sekundární konstrukci z jiného bloku příslušného materiálu. Je to tak přesné, že počítáme s jinými koeficienty než dosud, aby nedocházelo k velkému tření. Před deseti lety jsem nepovažoval za možné, že by se s digitálním workflow rozvinula taková dynamika.
Zpět k léčbě alignery. Kdy jste se rozhodli pro ClearCorrect?
Hochberger: V naší praxi provádíme léčbu alignery od roku 2016. Na začátku to bylo s analogovým otiskováním. Od roku 2019 pracujeme digitálně. Přechod na digitální otiskování a systém ClearCorrect (Straumann) probíhal s uvedením tohoto systému na trh a byl pro nás skutečným krokem vpřed.
Jaký podíl zaujímá léčba alignery ve vaší praxi? Je to skutečně druhý pilíř?
Salge: Léčbou alignery ošetřujeme přibližně 250 pacientů ročně. Každý nový pacient se naskenuje, situace v ústech se zaznamená a v reálném čase se zobrazuje na monitoru. Po ukončení procesu skenování se výsledek zkontroluje a konzultuje s pacientem. To navozuje transparentnost a důvěru. Při zvětšení až 150× a pohledům z jiných perspektiv je nesprávná poloha zubů pro pacienta často mnohem lépe viditelná. Někdy pacienti zjistí i během profylaxe, že postavení jejich zubů potřebuje zlepšit.
Hochberger: Nakonec odesíláme sken do ClearCorrect a prodiskutujeme s pacienty možné varianty ošetření na základě nabídky plánu ClearCorrect. Pacientům nevznikají při plánování léčby žádné náklady – to je skutečná přidaná hodnota. Ukazujeme pacientům, jak můžeme optimalizovat jejich úsměv, když se rozhodnou pro léčbu alignery. I starší pacienty ohromí, jak jednoduché to je. Záznamy plánu ClearCorrect jsou uloženy online na portálu, takže všechny možnosti ošetření lze kdykoliv zobrazit i později. Můžeme je odeslat i e-mailem. Pacienti se tak mohou poradit se svými příbuznými. Léčbu alignery není nutné zahajovat okamžitě. Lze začít několik měsíců po stanovení plánu.
Je tedy bezplatná nabídka plánu ClearCorrect a provedení skenu potřeba? Koneckonců se může stěsnání chrupu za dva roky změnit. Je to pak také zdarma?
Hochberger: Přirozeně se může stát, že se stěsnání zhorší. S ClearCorrect mohu kdykoliv pořídit kontrolní sken a překontrolovat, zda je starý plán ještě dobrý. Pro pacienta to neznamená žádné další náklady. To řadu pacientů přesvědčí o zahájení ošetření alignery. Náklady na standardní proceduru se obvykle pohybují mezi 2000 a 3000 EUR za ošetření horní a spodní čelisti včetně retaineru.
Salge: Zpočátku pro nás byla léčba alignery jen vedlejším „přidruženým produktem“ digitálního otiskování. Dnes patří k úspěšnému stěžejnímu segmentu ošetření.
Hochberger: Nabízíme plné spektrum moderní stomatologie. Začíná to kontrolním vyšetřením a pokračuje všemi konzervačními ošetřeními až ke kvalitní zubní náhradě. Vzhledem k tomu, že velkou část konceptu implementujeme v oblasti profylaxe a parodontologické terapie, je léčba alignery snadnou volbou pro další ošetření. Léčba alignery vyžaduje absenci kazů a ošetření parodontózy. Pokud pacient na základě stěsnání svého chrupu nemůže správně provádět čištění a je narušena funkce, má léčba alignery primárně terapeutický účel, nejen čistě estetický.
Salge: Navíc pomáhá léčba alignery přilákat nové pacienty. Prezentujeme se na sociálních sítích (Facebook, Instagram) a na našich internetových stránkách. Jako skutečný „tahák“ se ukázaly veletrhy zaměřené na zdraví a svatební veletrhy. Na těchto lokálních událostech pravidelně prezentujeme náš moderní digitální přístup a workflow.
Redakční poznámky:
Rozhovor realizovala Anne Barfußová, redaktorka pro zdravotnictví a stomatologii magazínu Deutschen Ärzteverlag.
Fotografie v článku: © Salge/Hochberger.
© První zveřejnění: DEUTSCHER ÄRZTEVERLAG, DENTAL MAGAZIN, 2021;39(2), S. 10-14.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
17. 3. 2023 | Zprávy z firem
Česká stomatologická komora se už tradičně zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral...
19. 1. 2024 | Zprávy z firem
Společnost EkoRent z investiční skupiny CREDITAS výrazně ...
25. 1. 2024 | Zprávy z firem
Dnešní dynamická doba přináší zubním laboratořím mnoho variant výroby skeletových náhrad...
- Zubní sestra Zubní sestra/instrumentářka Čáslav
- Dentální hygienistka Dentální hygienista – Praha-Východ
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA - estetická stomatologie, fazety, implantáty
- Zubní sestra Zubní sestra v stomatologické klinice
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka