Nepřímé kompozitní dostavby v distálním úseku
Klinický postup krok za krokem při použití kompozitního materiálu GRADIA® PLUS, adhezivně fixovaného G-CEM LinkForce™
Navzdory mnoha výhodám, které keramické dostavby nabízejí, mají i některé nevýhody, jako je např. opotřebení antagonistů a destruktivní praskliny. Proto tedy v některých konkrétních případech upřednostňujeme kompozitní dostavby. Vysoce pevné nepřímé kompozitní dostavby mají tu výhodu, že snižují pravděpodobnost odlamování skloviny v okolí okrajů dostavby a jsou dlouhodobě stálejší na hranici preparace. Z dostupných studií vyplývá, že nepřímé overlejové kompozitní dostavby zároveň vykazují lepší odolnost proti opotřebení a šíření praskliny endodonticky ošetřeného 1, 2 zubu v distálním úseku.
U nepřímých kompozitních dostaveb je míra opotřebení skloviny a celkového opotřebení nižší než u keramických dostaveb.3 Navíc kompozitní dostavby nesené implantáty vykazují při porovnání s použitím simulovaných periodontálních ligament 4 podobné dynamické reakce na zatížení, jako přirozené zuby a klinické testy 5 potvrdily jejich podstatně vyšší míru trvanlivosti v porovnání s keramickými onlejemi a korunkami. Pro tyto případy už více než 10 let používáme kompozitní materiály s klinicky uspokojivými výsledky.
Nepřímo zhotovená onlej a hybridní dostavba na implantátu s použitím GRADIA® PLUS
Do naší ambulance byla doporučena 38letá žena, která po dobu posledních pěti let neabsolvovala žádné významnější zubní ošetření. Stěžovala si na nedostatečnou funkci chrupu způsobenou chybějícími zuby a nekvalitními výplněmi v distálním úseku. Neměla žádné závažnější zdravotní potíže a uvedla, že nepije alkohol ani nekouří. Po podrobném vyšetření jsme připravili léčebný plán s velkým důrazem na ozdravení periodontu a aktivní léčbu zubních kazů. Kvůli nedostatečnému endodontu jsme v následujícím kroku přistoupili k revizi zubu 46 neinvazivním ošetřením zubního kanálku (NSRCT), zatímco chybějící zub 47 byl po naplánování pomocí CBCT nahrazen implantátem.
K úspěšné oseointegraci došlo po třech měsících, kdy jsme zahájili práci na dostavbě. V obou případech jsme za použití GRADIA® PLUS, nanohybridního světlem tuhnoucího kompozitního materiálu společnosti GC, připravili kompozitní overlej pro zub 46 a šroubovanou dostavbu pro implantát na pozici 47.
Poprvé publikováno v GC Connected 9, 2017 s laskavým svolením Dr. Mędzina.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯5. 1. 2024 | Protetika
S pokračujícím stárnutím populace dojde k nebývalému demografickému přerozdělování. Do roku 2050 se celosvětově...
26. 9. 2024 | Protetika
Skeletové náhrady mají poměrně „špatnou pověst“ coby náhrady devastující zbylý chrup...
7. 12. 2023 | Obecná stomatologie
60letý muž se dostavil s žádostí o řešení nevyhovujícího stávajícího protetického ošetření a estetiky úsměvu...
- Dentální hygienistka Hledáme dentální hygienistku/hygienistu
- Dentální hygienistka NikaDent Frýdlant nad Ostravicí
- Zubní lékař Hledáme zubního lékaře/zubní lékařku
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka/ta Pardubice
- Zubní lékař Zubní lékař/ka