Aktuální vývoj v oblasti biologické obnovy zubů
Biologická obnova chybějících zubů je jednou z nejvíce inovativních oblastí současné stomatologie a biomedicíny. Vědecké týmy po celém světě vyvíjejí nové technologie a postupy, které slibují revoluční změny v léčbě onemocnění a ztráty chrupu. Jedním z nejvýznamnějších pokroků v této oblasti je výzkum blokace genu USAG-1 (Uterine Sensitization-Associated Gene-1), který má potenciál umožnit růst nových zubů bez ohledu na věk pacienta. Výzkum USAG-1 a jeho role v růstu zubů vznikl na počátku 21. století, kdy vědci začali zkoumat genetické faktory ovlivňující vývoj zubů. Zjištění, že blokace USAG-1 může iniciovat regeneraci zubů, je tedy relativně novým objevem. První preklinické studie na myších přinesly slibné výsledky, což vedlo k rychlému rozšíření výzkumu na větší zvířecí modely. Tento článek je stručným přehledem klíčových aspektů vývoje technologií pro biologickou obnovu zubů, včetně výzkumů a aktivit, které v této souvislosti aktuálně probíhají.
Výzkum kmenových buněk
Kmenové buňky jsou základem mnoha pokroků v biologické obnově zubů. Jsou schopny diferenciace do různých typů buněk, včetně odontoblastů, které tvoří dentin, a ameloblastů, které tvoří sklovinu.
Kmenové buňky zubní dřeně (DPSCs)
DPSCs (Dental pulp stem cells) byly poprvé identifikovány týmem Dr. Songtao Shieha na National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR) v roce 2000. Tyto buňky mají vysoký potenciál pro regeneraci zubních tkání. Současný výzkum se zaměřuje na optimalizaci podmínek pro jejich růst a diferenciaci.
Výzkum Dr. Paula Sharpe
Dr. Paul Sharpe z King’s College London je jedním z předních vědců v oblasti využití kmenových buněk pro regeneraci zubů. Jeho tým úspěšně demonstroval, že lze pomocí kmenových buněk a bioinženýrství vytvořit funkční zubní struktury. Sharpeova práce se zaměřuje na identifikaci signálních molekul, které regulují růst zubních buněk, což umožňuje řízenou regeneraci.
iPS buňky
Indukované pluripotentní kmenové buňky (iPS buňky) představují další významný krok v regenerativní medicíně. Vědci z Kyoto University, včetně laureáta Nobelovy ceny Shinya Yamanaky, vyvinuli metodu reprogramování dospělých buněk na pluripotentní buňky, které mohou diferencovat do jakéhokoliv buněčného typu, včetně zubních buněk. Tento přístup má potenciál eliminovat etické problémy spojené s embryonálními kmenovými buňkami.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Bioinženýrství a tkáňové inženýrství
Biomimetické materiály
Biomimetické materiály mohou napodobit přirozenou strukturu a funkci různých živých tkání, včetně zubních. Vědci z Harvard University pod vedením Dr. Donalda E. Ingbera pracují na vývoji biomimetických scaffoldů (biomimetických lešení), které podporují růst a diferenciaci kmenových buněk. Tyto scaffoldy mohou být vytvořeny pomocí technologií jako 3D tisk nebo elektrospinning (elektrostatické zvlákňování – technologie pro výrobu nanovláken).
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéKlíčové studie a zdroje:
- Takahashi, K. et al. (2021). "Anti–USAG-1 therapy for tooth regeneration through enhanced BMP signaling." Science Advances.
- Sharpe, P. T. et al. (2017). "Dental stem cells and their contribution to tooth repair and regeneration." Journal of Endodontics.
- Otsu, K. et al. (2014). "Stem cell sources for tooth regeneration: Current status and future prospects." Frontiers in Physiology.
- Mao, J. J. et al. (2016). "Regenerative endodontics: Barriers and strategies for clinical translation." Dental Clinics of North America.
- Yamanaka, S. et al. (2007). "Induction of pluripotent stem cells from adult human fibroblasts by defined factors." Cell.
- Chai, Y. et al. (2012). "TGF-β signaling in cranial neural crest cells regulates development of the craniofacial skeleton and is required for the maintenance of patent sutures." Development.
- Kyótská univerzita, Tokyo Medical and Dental University (TMDU).
- Takeda Pharmaceutical Company, Astellas Pharma Inc.
- Japan Agency for Medical Research and Development (AMED), Ministry of Health, Labour and Welfare (MHLW).
- Organ Technologies Inc., Stem Cell & Device Laboratory, Inc. (SCAD).
29. 5. 2024 | Technologie
Oxid dusný N2O je osvědčené a všestranné anestetikum, které se používá ve stomatologii...
7. 3. 2023 | Technologie
Pokud se ptáte, co je aktuálně jedním z největších přínosů CAD/CAM technologií pro zubní laboratoř...
16. 5. 2023 | Technologie
Zuby jsou zrcadlem života a životního stylu jedince. Díky novému zirkonu...
Náhradní kostní materiály
- Zubní sestra Zubní instrumentářka - Praha Řepy
- Zubní lékař Hledáme dalšího člena týmu
- Zubní technik ZUBNÍ TECHNIK - modelace léčebných plánů ve 3D
- Zubní lékař hledáme zubního lékaře lékařku
- Zubní lékař Vedoucí zubní lékař