Být zubním technikem je kreativní a krásná práce, která pomáhá lidem
Rozhovor s Jakubem Hoškem, zubním technikem, majitelem zubní laboratoře Precident, školitelem a autorem projektu Dental Morphology Sketching.
Jakuba Hoška netřeba dlouze představovat. Je zubní technik, majitel zubní laboratoře Precident, školitel a autor projektu Dental Morphology Sketching. V rozhovoru jsme zavzpomínali na začátky jeho kariéry, povídali si o současné situaci na školách pro zubní techniky, o přínosech digitálních technologií v praxi, o projektu zaměřeném na morfologii a Jakubově vztahu k přírodě.
Poté, co Jakub Hošek vystudoval obor zubní technik a několik let jako zubní technik pracoval, na tento obor na nějakou dobu zanevřel. Dva roky cestoval, živil se jinými činnostmi, ale časem zjistil, že není kancelářský typ, potřebuje něco vytvářet a vyrábět, vidět výsledek své práce a k oboru se vrátil. „Nejraději mám, když ovládnu nějaký technologický postup výroby a pak se ho snažím zjednodušovat. Náš obor je vhodný pro lidi s tímto zaměřením,“ říká Jakub Hošek v rozhovoru.
A jaký je jeho vztah k oboru teď? „Je to kreativní a krásná práce, která pomáhá lidem a je třeba k ní mít předpoklady v podobě manuální zručnosti, technického myšlení a zároveň estetického vnímání. Tato kombinace je vzácná a bylo by na místě ji ve studentech hledat a rozšiřovat.“
Zubní laboratoř Precident, kterou Jakub Hošek vybudoval, je vybavena nejnovějšími technologiemi a on se nebojí je využívat. „Původně jsem měl velkou nebo středně velkou laboratoř, ale marketing a management mě netěší, chci se věnovat výrobě, proto mám teď laboratoř malou. Navíc, čím větší laboratoř, tím kolísavější kvalita výstupu, takže jsem se vzdal snu mít velkou firmu, pracuji jen s jedním kolegou. Nechali jsme si jen pár špičkových lékařů. Jsem tak mnohem šťastnější a spokojenější. Přínosem technologií je, že standardizují výrobky, proto není třeba se technologií bát. Pomohou nám realizovat kroky, které není nezbytné dělat ručně a místo toho se můžeme věnovat práci, u které je potřeba zkušenost a estetické cítění. Máme tak čas na práci, která je zajímavější a lépe ohodnocená. Pokud obráběcí stroj bere někomu práci, asi by se měl nad sebou zamyslet, protože technologie nám má pomáhat a dávat prostor věnovat se těm kreativním krokům.“
A co všechno vyrábí laboratoř, kterou vede člověk vyhlášený v práci s keramikou? Dělá například i snímatelné náhrady? „Ty děláme málo a v takovém režimu, že o tom zatím ještě nechci mluvit, ale prostupujeme i do této výroby. Naší hlavní prací je celokeramická protetika, tedy nekovová fixní protetika.“
Jaký je dle Jakuba recept na úspěch v jeho profesi? „Hlavní asi je být přizpůsobivý. Stomatologie je tak dynamický obor, velmi rychle se vyvíjí. Přijde mi, že v Precidentu neděláme korunky a můstky žádný rok po sobě stejně, že všechno měníme, vylepšujeme a někdy výrobní proces úplně předěláváme. Myslím si, že je třeba si pečlivě promyslet, jestli zůstat v zajetých kolejích nebo změnit přístup. Třeba fazetování plastem vidím téměř jako ekonomické sebepoškozování.“
V původní větší laboratoři využíval Jakub CAD/CAM technologie systémem „výrobních linek“, kdy každý dělal jen něco. „Delegování některých kroků vede ke zjednodušení práce a snazšímu zaučování zaměstnanců. Teď ve dvou máme taky na starost každý jinou část výroby a technologie nám hodně pomáhají, včetně softwaru pro management laboratoře. Dost další práce nám ušetří také přesné frézování, protože náhrady perfektně dosedají. Vyzkoušel jsem si obě varianty a umět celý postup výroby perfektně je dost náročné a asi to nezvládne každý. Je každopádně potřeba se neustále zbavovat věcí, které jsou při výrobě nepotřebné a nahrazovat je něčím modernějším a jednodušším s lepším výsledkem.“
To naprosto kontrastuje se systémem výuky, který stále převažuje na školách pro zubní techniky. Studenti si během studia mohou vyzkoušet práci s CAD softwary, ale málokdy se dostanou i k výslednému výrobku. Stále se učí především fazetovat, ať už pomocí plastů, tak keramiky. „Asi vás překvapím, ale považuji za zastaralé i fazetování keramikou. Je to pro většinu techniků příliš náročné a podle toho to vypadá. Užívám si práci s celoanatomickou protetikou, protože dosáhnu lepších a funkčnějších tvarů, když se můžu soustředit jen na tvar. Proto si myslím, že studenti to mají moc těžké a bylo by hlavně dobré, aby uměli funkčně, morfologicky správně a esteticky modelovat v nějakém CAD programu. To je to, co po nich budou zaměstnavatelé chtít. Vše ostatní se naučí za provozu, stejně se to neustále mění. Zásadní je znalost morfologie, která je těžká na naučení, ale krásná a trvanlivá.“
Jakub tvrdí, že kdo dnes umí pracovat v CADu, je a také bude o něj velký zájem, protože může svou práci dělat prakticky odkudkoli a nabízet ji kdekoli po světě: „Pokud mladí lidé zvládnou výborně morfologii a moderní technologie, skýtá jim to velký prostor k vyniknutí.“
A neschází vám, Jakube, fyzický kontakt se zubní náhradou? „Ne, vůbec. Je mi líto techniků, kteří mají odstup od počítače, protože já to vidím tak, že je v tom obrovský přínos. Mám rád modelování a tvorbu. Fascinuje mě, jak používám virtuální nástroje a jak jednodušeji a lepšího výsledku dosáhnu při virtuální modelaci. A technologie to pak finálně zpracují.“
Současní studenti možná pochybují o svých výhledech do budoucna, protože současné finanční ohodnocení práce zubního technika se jim nezdá perspektivní. „Myslím si, že to souvisí se vším, co jsem řekl. Ten, kdo má zvládnutou morfologii, a navíc to umí zpracovat v digitálním světě, ten myslím nebude mít problém získat lépe placenou práci. A jestli je někdo nucen zůstávat ve starých technologiích, musí počítat s tím, že v těchto postupech velké peníze nejsou a nebudou. Když to vezmu z pohledu technika, který chtěl mít velkou laboratoř… Asi nejvíc peněz bych teď investoval do designu, protože zpracování je více na strojích, ale design je to, co rozhoduje.“
Projekt Dental Morphology Sketching a ekologie
Ze zdravotních důvodů musel Jakub na více než rok opustit pracovní prostředí v laboratoři a v té době začal pracovat na projektu Dental Morphology Sketching. „Mnohokrát jsem překreslil, přemodeloval a do detailů doladil studijní pomůcky pro výuku morfologie. V běžném provozu bych si na to čas nenašel a teď mi to pomáhá při každodenní práci. Výstupy jsou buď obrazové ve 2D, kdy vzniklo několik obrazů, které fungují jako edukativní výzdoba do ordinací a laboratoří, a také modely, na kterých se mohou studenti i my v praxi učit pochopit morfologii. Tento projekt je srdeční záležitostí. Do budoucna ještě připravuji výstup pro střední a vyšší odborné školy, kde tyto pomůcky chybí a těšilo by mě, kdyby to pomohlo studentům se snáz začlenit do provozu.“
Jako přednášející je Jakub zván na nejrůznější odborné akce, navíc pořádá vlastní školení: „Dělám to s obrovskou chutí, protože se přípravou vždycky nejvíc naučím. Dané téma si ucelím a pro sebe zpracuji tak, že se mi potom mnohem lépe pracuje. A také mám rád kontakt s lidmi a lidé na školeních mají o věc zájem, takže je tam vždy krásná energie.“
Kromě pracovních aktivit je Jakub velice aktivní také v ekologickém projektu. „Je to spojené se sketchingem. Zastávám názor, že když odněkud něco bereme, musíme to tam také vrátit, jinak to skončí. Je třeba obnovovat to, co na Zemi máme. Jak se říká: Karma není zdarma. Řídím se tím při nakupování běžných věcí, i všech technologií a materiálů. Například zirkon, který pochází od nás z Evropy, je sice dražší, ale zpravidla mnohem kvalitnější. V našem e-shopu dentalsketching.com je také všechno vyrobené z lokálních zdrojů a zabalené do neplastových materiálů. A za každý prodaný obraz nebo studijní model posíláme 500 korun na zalesnění poškozených stromů kůrovcem na Vysočině. Je zde obrovská devastace a pro některé rodiny, které tam lesy vlastní, je odklízení a výsadba nad jejich síly. Proto si myslím, že bychom my v „dentálu“ mohli pomoct a třeba spojit edukativní výzdobu do ordinace či laboratoře s dobrým skutkem nebo jen poslat peníze.“
Podívejte se na webinář Jakuba Hoška DSD – Jak připravit DSD pro wax up na portále Dental Tribune Study Club
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
26. 6. 2024 | Dental rádio StomaTeam
Vážení čtenáři/posluchači, přinášíme vám další epizodu našeho podcastu "Rozhovory a reportáže" – Dental rádio StomaTeam...
14. 3. 2024 | Dental rádio StomaTeam
Ku příležitosti již proběhlého Světového dne ústního zdraví (20. 3. 2024)...