Technologie aminfluoridu a fluoridu cínatého
Dosud známá fakta versus nejnovější poznatky
Fluorid cínatý je od 50. let 20. století používán v prostředcích hygieny ústní dutiny jako remineralizační a antibakteriální přísada. Molekula SnF2 není ve vodných roztocích stabilní, což má za následek snižování její biologické dostupnosti a vedlejší účinky, jako jsou pachuti nebo usazování pigmentací na tvrdých zubních tkáních. Stabilizace SnF2 lze dosáhnout například kombinací s polyfosfáty (hexametafosfátem) nebo vytvořením komplexu mezi aminovými skupinami aminfluoridu a cínatými ionty.
Aminfluorid se v komplexu AmF/SnF2 chová jako povrchově aktivní látka a všechny povrchy v ústní dutině jsou rychle homogenně pokryty monomolekulární vrstvou AmF. Při kontaktu se slinami jsou ionty cínu nahrazovány vápníkem ze slin. Tato iontová výměna umožňuje lokální uvolňování iontů Sn2+ v blízkosti zubního plaku. SnF2 má baktericidní i bakteriostatický účinek. Ionty Sn2+ pronikají intracelulárně, kde potlačují aktivitu bakteriálních enzymů. Zároveň brání adherenci bakterií na tkáně ústní dutiny. Tento účinek je potencován antibakteriální aktivitou aminfluoridu. Výsledkem je dlouhotrvající inhibice tvorby plaku a inaktivace reziduálního zubního plaku vedoucí ke sníženému uvolňování bakteriálních toxinů a kyselin.
Pro zachování obranyschopnosti gingivy je důležitá trvalá regenerace spojovacího epitelu. Při akumulaci plaku v gingiválním sulku u chronické gingivitidy dochází ke snižování výšky spojovacího epitelu a k migraci imunitních buněk, které způsobují rozpad kolagenních vláken a pojivové tkáně. Shapira a spol. in vitro ukázali, že přítomnost komplexu AmF/SnF2 významně zvyšuje na kyslíku závislou antibakteriální aktivitu lidských neutrofilů (hodnocenou na základě tvorby superoxidových radikálů), což podporuje fyziologické obranné mechanismy (účinnější eliminaci bakterií z periodoncia) a přirozenou regeneraci dásní (obr. 1).
Dle studie Mengela a spol. kombinace AmF/SnF2 selektivně potlačuje množení periopatogenů (spirochet, filament a fusiformních bakterií) a podporuje protizánětlivé mechanismy a obnovu zdravé orální mikroflóry.
Arweiler a spol. zkoumali pomocí fluorescenční mikroskopie účinek prostředků ústní hygieny s odlišnými aktivními látkami na vitalitu plaku během 24 hodin. Po jediné aplikaci došlo k významné protrahované redukci vitality zralého plaku po dobu 24 hodin u 0,2% chlorhexidinu (pozitivní kontrola) a komplexu AmF/SnF2.
Významnější inhibice plaku lze dosáhnout, pokud se po čištění zubů zubním kartáčkem a pastou použije ústní voda s obsahem komplexu AmF/SnF2. Antiplaková účinnost aktivních látek prostředků ústní hygieny závisí na jejich retenci v ústní dutině a protrahované antimikrobiální aktivitě po použití. Tyto požadavky splňuje chlorhexidin, který je však používán v terapeutických indikacích. U komplexu AmF/SnF2 byly tyto biologické vlastnosti opakovaně klinicky potvrzeny a prostředky s obsahem této aktivní přísady lze používat každodenně a dlouhodobě k rutinní péči o hygienu ústní dutiny.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Shapira L, Schatzker Y, Gedalia I, Borinski R, Sela MN: Effect of amine- and stannous fluoride on human neutrophil functions in vitro. J Dent Res 76 (1997), 1381-1386
- Mengel R, Wissing E, Schmitz-Habben A, Floresde- Jacoby L: Comparative study of plaque and gingivitis prevention by AmF/SnF2 and NaF: a clinical and microbiological 9-month study. J Clin Periodontol 23 (1996), 372-378
- Arweiler NB, Grelle F, Sculean A, Heumann C, Auschill TM. Antibacterial Effect and Substantivity of Toothpaste Slurries In Vivo. Oral Health Prev Dent. 2018;16(2):175-181. doi:10.3290/j.ohpd.a40310
- Hamad CA, Lorenz K, Noack B, Hoffmann T. Efficacy of amine fluoride/stannous fluoride mouthrinses on the reduction of plaque and gingival inflammation. Poster prezentován na EuroPerio 2015
18. 9. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Ivoclar, jeden z předních...
11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...
14. 12. 2023 | Dentální hygiena
Článků prakticky využitelných dentálními hygienistkami je oproti jinému odbornému obsahu velmi málo...