Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti
Optimalizace výrobků obecně je jedním z klíčů k úspěchu. Dodávat na trh modernější, lepší nebo levnější výrobek je cílem většiny výrobců. V oblastech, jako jsou letectví, kosmonautika či automobilový průmysl, je to pak naprostá nezbytnost a výrobci v těchto oborech se předhánějí v uplatňování novinek. Samozřejmostí je pak pro tyto firmy hledání a intenzivní využívání nejnovějších technologií a uplatňování vynálezů v praxi.
Při výrobě kovových dílů je dnes běžně využíván 3D tisk, kdy je ve stroji kovový prášek taven pomocí výkonného laseru a díl se skládá postupně po vrstvách. Díky tomuto principu se otevírá obrovské pole nových možností v konstruované složitosti dílů. Vzhled nové generace dílů, které měly tu čest být zhotoveny uvedenou metodou, se liší od svých předchůdců tak, že je nemůžeme přehlédnout. Mají futuristické zaoblené tvary, proměnlivé síly stěn, obyčejné výztuhy vypadají jako chapadla chobotnice a jsou plné dutin, které dále snižují hmotnost dílů.
Kromě optimalizované konstrukce, která přesně reflektuje mechanické namáhání dílu a možnosti použitého materiálu, je velmi důležitá kvalita povrchu. Tento parametr má přímý vliv na životnost dílu a jeho funkčnost. Hrubý povrch může být po čase zdrojem trhlin, pokud je díl dynamicky namáhán, lopatky turbín musí být leštěné i proto, aby proudění plynu v turbíně fungovalo dokonale a bez zvýšeného odporu a zahřívání dílů. Čím hladší je povrch, tím vyšší je korozní odolnost. Jenže vyleštit tvarově složité díly může být poměrně náročné. Pokud se zvolí standardní postup mechanického broušení a následného leštění, je výrobní zařízení poměrně složité, náročné na seřizování a ve výsledku drahé. Nehledě na to, že dochází k úběru materiálu při vyhlazování povrchu a tím se zeslabuje konstrukce. Broušení i leštění je nerovnoměrné.
Díly je možno po předchozím jemném obroušení leštit také elektrochemickým způsobem, kdy je celý díl ponořen do elektrolytické lázně a průchodem elektrického proudu je jeho povrch rozpouštěn, čímž dochází k vyrovnávání nerovností. Takové elektrochemické leštění je ale nevýhodné proto, že nekompromisně odplaví materiál i na místech, která jsou tvarově citlivá, otupí hrany, zakulatí ostré přechody apod. Výrobek je potom jako „ocucaný bonbón“. Chemikálie, které tvoří galvanický roztok jsou vesměs jedovaté.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Nové a výborně funkční řešení leštění kovových dílů nyní nabízí patentovaný systém DryLyte od výrobce DLyte, u nás zastoupeného společností Microdent s.r.o. Tento systém je založen na procesu leštění pomocí suchého elektrolytu. Tato unikátní technologie, ověnčená medailemi z průmyslových veletrhů, nabízí proces a výsledky, které doposud nebyly jinou technikou možné. Díky univerzálnosti metody a jejím vysoce přesným výsledkům lze DryLyte využít i v dalších oborech, jako je lékařství v oblasti chirurgických náhrad nebo dentální medicína.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné27. 2. 2024 | Zprávy z firem
Hlavním řečníkem kongresu, který nese téma Implantáty v estetické zóně, bude uznávaný implantolog Ueli Grunder.
2. 4. 2024 | Zprávy z firem
Poskytl Karim Boussebaa, výkonný viceprezident společnosti...
5. 3. 2024 | Zprávy z firem
Jihokorejská společnost Osstem Implant, uznávaná pro svá komplexní...
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA OSTRAVA - služební byt
- Zubní lékař myTREEDK Ostrava - zubní lékař/lékařka
- Dentální hygienistka Přijmeme - DENTÁLNÍ HYGIENSTA/KA
- Zubní lékař Zubní lékař
- Ostatní Training and Education Manager