Využití CBCT ve stomatologii i mimo ni
Perio/Endo, Implantologie, Ortodoncie, ORL, TMK
Perio / Endo
Parodontologie i endodoncie jsou obory, které potřebují maximální diagnostickou hodnotu CBCT vyšetření. Proto jsou systémy NewTom pro tyto specializace vhodné. Využití CBCT v endodoncii se stává více a více oblíbené.
Špičkové NewTom CBCT využijete např. v těchto případech: Diagnóza periapikálních patogenezí v případě rozporuplných (nespecifických) projevů/symptomů; potvrzení příčin nonodontogenních patologických změn; posouzení a/nebo management komplexního dentoalveolárního traumatu, jako je například těžká luxace, podezření na zlomeniny souvisejícího alveolárního komplexu a horizontální zlomeniny kořene, které nelze vyhodnotit konvenčním 2D radiografickým vyšetřením; hodnocení extrémně složitého kořenového systému před endodontickým postupem (např. třída III a IV dens invaginatus); posouzení mimořádně složitého systému kořenových kanálků při nechirurgické endodontické léčbě; vyhodnocení možných komplikací endodontického ošetření; posuzování a/nebo řízení kořenové resorpce, která se klinicky jeví jako potenciálně vhodná k léčbě.
Software těchto zařízení zpravidla nabízí dostatek funkcí pro měření, vizualizaci a popis vyšetření.
Implantologie
Jednou z hlavních indikací pro CBCT vyšetření je záměr zavádět dentální implantát či implantáty. Systémy NewTom v kombinaci s NewTom NNT softwarem jsou ideálním nástrojem pro práci v této oblasti. Díky kvalitě dat se můžete spolehnout na přesnou vizualizaci koronálních, sagitálních a axiálních řezů i panoramatických tomogramů a zonogramů. Minimum artefaktů a pokročilé funkce aMAR zajišťují přehlednost a nejvyšší diagnostickou hodnotu současnosti.
3D vizualizace umožňují zobrazovat přehledně fúzi měkkých a tvrdých tkání a zajišťují tak přímou komunikaci s pacientem a podporují jeho spolupráci. Odborníkům tyto pokročilé nástroje, kdy mohou být jednotlivé struktury barevně odlišeny, pomohou k lepší orientaci, např. v pohledu do dutin horní čelisti.
Možnost využití dat pro tvorbu chirurgické šablony pro zavádění implantátů (Guided Surgery) je samozřejmostí. Software NNT obsahuje rozsáhlou knihovnu mnoha výrobců implantátů, kterou lze dále uživatelsky spravovat a rozšiřovat.
Ortodoncie
Při léčbě fixními ortodontickými aparáty pohybujeme zuby ve všech třech směrech, proto je v současnosti žádoucí před složitější léčbou provést 3D rentgenové vyšetření.
Zhotovení CBCT je indikováno před řazením retinovaných zubů, dále je vhodné u složitějších případů při kombinované ortodonticko-protetické a ortodonticko-parodontologické léčbě, a především při plánování 3D ortognátních operací čelistních vad. Dále je CBCT vhodné u diagnostiky nadpočetných zubů, agenezí, před autotransplantacemi zubů, kortikotomiemi, kdy 2D snímky nemají dostatečnou diagnostickou hodnotu. 3D zobrazení je vhodné také před extrakcí retinovaných zubů moudrosti, kdy přesné prostorové zobrazení upřesní polohu zubů a usnadní operační postup.
Při zavedení kotevních minišroubů nám CBCT dává ideální informaci o interradikulárním prostoru pro omezení kontaktu minišroubu s kořeny zubů.
ORL
NewTom (QR) uvedl na trh první CBCT systém před 20 lety (psal se rok 1996 – v roce 1994 provedli tito vývojáři první CBCT sken lebky v laboratorních podmínkách na světě). Od té doby jsou na technologické špici vývoje CBCT systémů a produkují systémy, které fascinují lékaře a radiology díky jejich konzistentní spolehlivosti a nejvyšší obrazové kvalitě. Nové větší zorné pole (FOV) umožňuje širší spektrum využití např. pro kvalitní 3D diagnostiku a plánování v hlavové a krční chirurgii, studium spánkové apnoe, diagnostice temporální kosti apod. Tyto aplikace přibyly k tradičním dentálním aplikacím zavedeným během uplynulých dvou dekád. CBCT technologie již několik let zažívá dvouciferný růst. V dalších dvaceti letech se bude, dle publikace prof. Jana Casselmana a jeho týmu, zásadně zvyšovat využití CBCT v nedentální medicíně.
Zobrazování temporální kosti je velmi náročné. Struktury jsou velmi malé a jsou umístěny nebo obklopeny extrémně denzní kostí. Po mnoho let byly CT a MDCT preferovanými technikami, ovšem s vysokou radiační zátěží. I dnes je CT temporální kosti vyšetřením s velmi vysokou zátěží. Rozlišení těchto studií je někde kolem 625 µm. CBCT poskytuje data v rozlišení 75–150 µm a s výrazně nižší radiační zátěží.
Dalším benefitem je, že CBCT je méně citlivé na kovové artefakty z kovových komponentů implantátů středního ucha, kochleárních implantátů nebo artefaktů z kovů mimo temporální kost.
TMK
Po mnoho let byly pro zobrazení temporomandibulárních kloubů používány konvenční RTG snímky. Laterální transcraniální (Schuller), posteroanteriální (Towne) a caudocraniální (Hirtz) snímky byly velmi populární, ale nebylo vždy jednoduché je pořídit z důvodu překryvu různých struktur na 2D snímcích. To vysvětluje, proč např. zlomeniny kondyl byly jedny z nejpřehlíženějších struktur té doby. Tento problém vyřešilo CT a později MDCT. S nástupem CBCT technologie se radiační dávka zásadně snížila. To vytvořilo z CBCT techniku první volby ke studiu patologií kostí TMK. Nejčastější indikace k pořízení CBCT jsou osteoartritida, zánětlivá artritida, synoviální chondromatóza, zlomeniny, ankylotidy, vývojové abnormality, benigní novotvary.
Nízké dávky CBCT umožňují též využití tohoto vyšetření ke kontrolám vývoje léčby a progrese onemocnění. CBCT s průměrem 15 cm umožňuje vizualizaci obou kloubů zároveň.
Pro více informací www.newtom.cz
Zdroj www.cbct.cz
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
5. 3. 2024 | Zprávy z firem
Jihokorejská společnost Osstem Implant, uznávaná pro svá komplexní...
18. 9. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Ivoclar, jeden z předních...
2. 4. 2024 | Zprávy z firem
Poskytl Karim Boussebaa, výkonný viceprezident společnosti...