Limitace aktivní a pasivní navigace při zavádění implantátů
Nejen dentální implantologie a stomatologie, ale celkově medicína i každá oblast našeho života je více či méně ovlivněná digitalizací, automatizací a AI. Technologické pokroky a postupy nám pomáhají zjednodušit, zpřesnit a zrychlit kompletně práci či některé její dílčí kroky. V dentální implantologii řadíme k těmto technologickým postupům i statickou a dynamickou navigaci. Výrobci těchto systémů proklamují jejich význam pro přesné a bezpečné implantologické ošetření. I když jsou principy pasivní i aktivní navigace na první pohled jasné a jejich používání vypadá poměrně jednoduše, objevuje se při jejich používání v každodenní praxi celá řada limitů.
Ukázka obrázků
Tyto limity můžeme rozdělit na limity technické, limity lidského faktoru a limity ostatní. Technické limity souvisejí s vlastním vývojem systémů, kdy je tento vývoj v rukou inženýrů, jejichž představy/modely/ se často rozcházejí s realitou jejich použití v praxi (testování probíhá na modelech, fantomech, kadáverech apod.). Technicky jsou však v některých případech limitovány i jednotlivé technologie (např. optické systémy pro aktivní navigaci i některé systémy pro pasivní navigaci).
Další skupinu limitací při využívání navigačních systémů představuje lidský faktor – pacient a individuální podmínky v jeho ústech, ale také samozřejmě i lékař a jeho tým.
Ostatní limitace pak představují ceny systémů, zvyšující se náklady na vybavení a ošetření (cena plánovacích software, cena výroby šablon ad.). Nezanedbatelná je i časová náročnost. Jedná se tedy o celou řadu limitací, z nichž některé není zatím možné technologicky vyřešit. Veškeré tyto skutečnosti je nutno vědět a správně vyhodnotit ještě před vlastním výkonem a znát možnosti a limity daného navigačního systému, aby navigace v dentální implantologii umožnila co možná nejpřesnější a nejbezpečnější implantaci.
V našem sdělení poukazujeme na některé z celé řady těchto limitací na základě našich více než desetiletých zkušeností s různými systémy pro pasivní a aktivní navigací.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Static computer assisted implant surgery – sCAIS
sCAIS umožňuje pilotní nebo plnou (full) navigaci pomocí speciálního chirurgického setu a operační šablony (Surgical guide / template). Výhodou tohoto typu navigace je provádět pilotní či kompletní navigaci, kdy díky vedení vrtáků šablonou dosahujeme relativně přesnou pozici, hloubku i angulaci štoly pro implantát, a tím pádem dobrou
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné31. 5. 2023 | Implantologie
V současné době je jednou z nejpředvídatelnějších...
12. 11. 2024 | Implantologie
Digitální pracovní postupy ve stomatologii přinesly revoluci v přístupu odborníků ke složitým zákrokům...
23. 5. 2023 | Implantologie
Okamžité zatížení dentálních...
- Zubní lékař Zubní Lékař/ka
- Zubní lékař Zubní lékař/ lékařka (pro absolventy i cizince)
- Zubní lékař Zlín - Hledáme zubního lékaře do našeho tímu
- Zubní sestra Hledáme zubní instrumentářku
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka - Praha 10 -Vršovice