Akutní apikální periodontitida u horního pravého středního řezáku, obturovaná pomocí BioRoot RCS
Resumé
Úvod: 18letá pacientka s anamnézou úrazu zubu 11, před měsícem rekonstruovaného pomocí pryskyřice. Dle RTG vyšetření byla zjištěna poměrně rozsáhlá výplň a velká periapikální léze.
Metody: U pacientky byla diagnostikována akutní apikální periodontitida. Bylo provedeno ošetření kořenového kanálku; po vytvoření přístupu do kořenového kanálku bylo provedeno vyčištění, vytvarování a dezinfikování a na dobu 1 měsíce byl kanálek vyplněn hydroxidem vápenatým. Následovalo vyplnění za použití pečetidla BioRoot RCS a gutaperči. Kontrolní vyšetření byla provedena po 4, 5 a 7 měsících.
Úvod
Apikální periodontitida může být způsobena exogenními nebo endogenními faktory. Exogenní faktory mohou zahrnovat mikroorganismy a jejich škodlivé vedlejší metabolické produkty, chemické prostředky, mechanické podráždění, cizí tělesa nebo úraz.
Existují tudíž důkazy pro tvrzení, že hlavním etiologickým faktorem při vzniku apikální periodontitidy jsou bakterie.1 Tak jako v tomto konkrétním případě je primárním etiologickým faktorem vzniku léze vliv prodělaného úrazu a sekundárním faktorem je bakteriální kontaminace způsobená obnažením dentinových kanálků vystavených bakteriím v době fraktury zubu. Je třeba zdůraznit, že dentinové kanálky představují volnou cestu do kavity, kde se nachází dřeňová tkáň, která začne nekrotizovat.
Úspěch ošetření kořenových kanálků u případů apikální periodontitidy závisí na adekvátním vyčištění, vytvarování, dezinfekci a zaplnění kořenových kanálků.
Základní cíle při čištění a tvarování systému kořenových kanálků jsou následující: A) Odstranění měkkých a tvrdých infikovaných tkání. B) Otevření přístupu do kanálků pro irigační roztoky a apikálního prostoru kanálku. C) Preparace prostoru pro provedení ošetření vnitřku kanálku a jeho následné vyplnění. D) Zachování neporušenosti kořenových struktur.2 Pro vyplnění prostoru mezi dentinovými stěnami a rozhraním s výplňovým materiálem jsou nezbytná pečetidla kořenových kanálků. Pečetidla také vyplní vzduchové kapsy a nepravidelnosti v hlavních i postranních oblastech kanálku, stejně jako prostory mezi pomocnými gutaperčovými čepy používanými při laterální kondenzaci, a zároveň slouží jako lubrikant při procesu zhotovování výplně kořenového kanálku. Pečetidla musí být biokompatibilní a dobře tolerovaná periapikálními tkáněmi.3
Ve srovnávacích studiích in vitro na buňkách periodontálního vaziva se ukázalo, že pečetidlo BioRoot RCS má větší bioaktivitu než oxid zinečnatý a eugenol. Je také prokázáno, že má méně toxických účinků a vyvolává zvýšenou sekreci antigenních a osteogenních faktorů. Rychlá vazba pečetidla k periodontálnímu vazivu vede k viditelné reakci buněk této oblasti, která je důkazem vhodnosti tohoto postupu ošetření.4
Pečetidlo BioRoot RCS je vysoce hydrofilní, což umožňuje ponechat v kořenových kanálcích přirozenou vlhkost, na rozdíl od jiných pečetidel, jejichž vlastnosti jsou ovlivňovány vlhkostí. BioRoot RCS je rozměrově stabilní a při tuhnutí u něj nedochází ke kontrakci, ale naopak mírně expanduje, a je nerozpustný v tkáňových tekutinách.5
Kazuistika
18letá pacientka se dostavila s bolestivými příznaky. Při vyšetření pohledem a pohmatem jsme zjistili zub s rozsáhlou pryskyřičnou výplní v krčkové a koronální třetině, která byla zhotovena zhruba před měsícem po fraktuře zubu. K zubnímu lékaři se pacientka dostavila 3 dny po úrazu zubu. Zubní lékař, který ošetření prováděl, pacientce řekl, že kavitu dezinfikoval roztokem chlorhexidinu Consepsis (Ultradent), provedl nepřímé krytí dřeně přípravkem TheraCal (Bisco Dental) a zub rekonstruoval světlem tuhnoucí pryskyřicí Z250 (3M). Uvedl také, že byl zub v době ošetření vitální, protože reagoval na chlad, teplo a proud vzduchu z trojité pistole. Po zhotovení výplně byla pacientka téměř tři týdny bez příznaků. Bolestivé příznaky se dostavily na začátku čtvrtého týdne, hlavně při žvýkání. Při vyšetření byly testy pohmatem a poklepem pozitivní, testy vitality na chlad a teplo byly negativní. Při RTG vyšetření byla zjištěna dobře ohraničená, rozsáhlá léze. Diagnózou byla akutní nebo symptomatická apikální periodontitida.
Přistoupili jsme k anestezii a izolaci zubu 11, provedli antisepsi pracovního pole Isodinem, přičemž jsme postupovali od středu zubu k okrajům, a pomocí svorky jsme zajistili zhruba 2 cm kofferdamu. Pak jsme otevřeli přístup pomocí kulatého karbidového vrtáčku velikosti 4 s dlouhým dříkem a vytvořili jsme trojúhelníkovou přístupovou kavitu. Dále jsme pokračovali preparací sestupové dráhy v kanálku pomocí kořenových nástrojů Mani značky RT a řídili jsme se apex lokátorem NSK Ipex II. Nakonec jsme dosáhli v kořenovém kanálku pracovní délky 24 mm pomocí kořenového nástroje RT velikosti 30, přičemž referenční bod byl brán z incizní hrany. Po dosažení pracovní délky jsme přikročili v krčkové a střední třetině kanálku k použití vrtáčků Gates-Glidden o velikosti 1 až 5, vždy za rekapitulace kořenovým nástrojem velikosti 25 a irigace 1,25% roztokem chlornanu sodného. Potom jsme začali kanálek tvarovat pomocí systému rotačních nástrojů Mani Silk, a to v následujícím pořadí: 20/04.25/04.25/06.35/04.30/06.40/04, u zbývajících průměrů byly použity nástroje HyFlex 45/04 a 04/50 a ruční rekapitulace byla provedena pomocí kořenového nástroje RT 45.
Závěrečná pasivní irigace pak byla provedena pomocí 5% chlornanu sodného po dobu 5 minut, následovala irigace fyziologickým roztokem, poté byl k závěrečné irigaci fyziologickým roztokem přidán 17% roztok EDTA. Oblast byla vysušena papírovými čepy velikosti 45 a rekapitulace byla opět provedena pomocí kořenového nástroje RT 45. Dále byla připravena směs hydroxidu vápenatého, jodoformu a propylen glykolu, která byla vpravena do kanálku pomocí kořenového nástroje o 2 velikosti menšího, než byl hlavní kužel. V tomto případě byla použita velikost 35 a léčivo bylo ponecháno na místě po dobu 3 týdnů. Při další návštěvě byla pacientce aplikována anestezie, zajištěna izolace pracovního pole a provedena irigace kanálku fyziologickým roztokem. Poté byl kořenový kanálek vysušen a byla zhotovena výplň. Do kanálku byl po předchozím vyzkoušení umístěn gutaperčový čep o velikosti 45. Pečetidlo (cement BioRoot RCS) bylo připraveno podle pokynů výrobce (osobně používám nachlazenou míchací podložku, aby se prodloužila doba zpracování) – po nanesení prášku na míchací podložku pomocí lžičky, která je součástí soupravy a jeho rozdělení na 4 části, jsme přidali 5 kapek tekutiny a jednotlivé části jsme postupně promíchali pomocí velmi krátkých pohybů špachtlí a za neustálého otáčení míchací podložky, které proces míchání urychlí. Po promíchání jsme přidali ještě jednu kapku tekutiny, abychom dosáhli konzistence poskytující cementu větší plasticitu. Konzistenci jsme tažením průběžně kontrolovali a celá tato procedura byla provedena během jedné minuty. Jakmile bylo pečetidlo připraveno, byl kanálek zaplněn pomocí laterální kondenzace za studena. Pak byl spolu s pečetidlem BioRoot RCS umístěn gutaperčový čep velikosti 45 a za stlačování a uvolňování, které umožňuje usazení čepu do pečetidla bez bublin, byl čep zanořen do předem stanovené hloubky. K laterální kondenzaci gutaperči tak, aby se přizpůsobila kuželům ze sady Fine-Fine vloženými spolu s pečetidlem, byl použit předem kalibrovaný hrot MA57. Kondenzace byla zkontrolována na RTG snímku a vyčnívající čepy pak byly zkráceny pomocí lžíce 33L nahřáté přímo nad plamenem hořáku. Byla provedena vertikální kondenzace pomocí nástroje Glick #1. Poté byla kavita očištěna tampónem napuštěným alkoholem a sterilním tampónem Teflon a jako provizorní výplňový materiál byl nanesen Cavit.
Pacientka byla odeslána ke svému zubnímu lékaři, aby jí zhotovil definitivní výplň. Klinické a radiologické kontroly byly provedeny po 4, 5 a 7 měsících.
Diskuze
Etiologie, patogeneze a histopatologie apikální periodontitidy jsou podobné jako u marginální periodontitidy. Obě onemocnění jsou způsobena bakteriální infekcí a zahrnují patologické změny alveolární kosti, periodontálního vaziva a cementu. Marginální periodontitida postihuje koronální periodontální tkáně, zatímco apikální periodontitida postihuje apikální periodontální tkáně. Úbytek kosti je jedním z charakteristických faktorů u obou těchto onemocnění. Při marginální periodontitidě dochází k úbytku na hřebeni kosti a při apikální periodontitidě k resorpci apikální kosti.1 Hlavním biologickým cílem ošetření kořenového kanálku je zvládnutí apikální periodontitidy pomocí dezinfekce a následného zapečetění systému kořenových kanálků. Pokud jde o tradiční koncepty používané při endodontickém ošetření, byl dlouhá léta považován za správný postup vyčištění a následného vytvarování kořenových kanálků. Nyní se ukazuje, že je vhodné toto tradiční pořadí obrátit a kanálky nejprve vytvarovat a až pak vyčistit. Současná koncepce využívá k tvarování nové systémy nástrojů a většina lékařů nyní dává přednost preparaci kanálků s větším zúžením a zachováním většího množství zdravé zubní hmoty, čištění provádí prostřednictvím irigace kanálků za použití různých technik a nástrojů, ať už pasivních, sonických nebo ultrazvukových.2
Co se týče okamžitého použití léčiva uvnitř kanálku v podobě hydroxidu vápenatého u zubů postižených apikální periodontitidou, Dr. Safavi uvádí, že vystavení bakteriálních lipopolysacharidů hydroxidu vápenatému způsobuje hydrolýzu lipidové složky, která vede k rozkladu endotoxinu.
Důležitým aspektem obturace kořenových kanálků je použití dobrého endodontického pečetidla. Pečetidla na bázi trikalcium silikátu vykazují v přítomnosti tkáňových tekutin osvědčenou bioaktivitu, spolu s usazováním iontů hydroxyapatitu na povrchu materiálu. Tato bioaktivita stimuluje tvorbu tvrdých tkání a hojení pojivových tkání.6
Závěr
Úspěch sanačního procesu po ošetření kořenových kanálků se posuzuje na základě absence klinických projevů a příznaků přetrvávajícího periapikálního stavu. Definitivním potvrzením úspěchu je však sanace periapikální oblasti, protože cílem ošetření je vyřešení periapikálního onemocnění. Klinické vyhodnocení úspěšnosti ošetření se zakládá na absenci příznaků infekce a zánětu, jako je bolest, citlivost na poklep, citlivost na palpaci okolních periapikálních tkání, absence zánětu nebo sinusového traktu a především na RTG vyšetření, které potvrdí zmenšení velikosti periapikální léze. K sanaci většiny periapikálních lézí dochází během prvního roku, v závislosti na rozsahu poranění nicméně může vyhojení trvat až čtyři nebo i více let.7
V tomto konkrétním případě bylo trauma způsobeno frakturou zubu a obnažením dentinu prostředí dutiny ústní, které trvalo 3 dny a s největší pravděpodobností způsobilo hrozící nekrózu dřeně a rychlý rozvoj symptomatické periapikální periodontitidy.
Zapečetění systému kořenových kanálků je velice důležitou součástí endodontického ošetření a pro jeho úspěch je nezbytné použití bioaktivního pečetidla. Trikalcium silikáty jsou velmi hydrofilní, tím umožňují přítomnost přirozené vlhkosti v zubních kanálcích, což jiná pečetidla, jejichž vlastnosti jsou ovlivňovány vlhkostí, neumožňují. Trikalcium silikáty jsou rozměrově stabilní a při tuhnutí u nich nedochází ke kontrakci, ale naopak k mírné expanzi, a jsou nerozpustné v tkáňových tekutinách.5
Tento článek byl poprvé publikován v Septodont Clinical Case Study Collection no 20/2020.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Lin Louis M; Huang George T.J; Pathobiology Of Apical Periodontitis; Chapter 15; Pages 631-632. Cohen’s Pathways Of The Pulp. Eleventh edition. Kenneth M. Hargraves, Louis H Berman. Editor - Ilan Rotstein. Elsevier 2016.
- Peters Ove. A; Peters Christine I.; Basrani Bettina. Cleaning And Shaping The Root Canal System. Chapter 6. Page 210. Cohen’s Pathways Of The Pulp. Eleventh edition. Kenneth M. Hargraves, Louis H Berman. Editor - Ilan Rotstein. Elsevier 2016.
- Johnson William; Kulild James C; Tay Franklin; Obturation Of The Cleaned And Shaped Root Canal System. Chapter 7. Page 290. Cohen’s Pathways Of The Pulp. Eleventh edition. Kenneth M.hargraves, Louis H Berman. Editor - Ilan Rotstein. Elsevier 2016.
- Camps Jean; Jeanneau Charlote; Laurent Patrick; About Imad. Bioactividad Del Sellador Endodontico A Base De Silicato De Calcio-Bio-Root-Rcs.interacciones Con Celulas Humanas Del Ligamento Parodontal – Estudio In Vitro. [bioactivity of BioRoot-RCS calcium silicate based endodontic sealer. Interactions with human periodontal ligament cells - in vitro study] Journal of Endodontics. A.A.E. 2015.
- Trope Martin; Bunes Alf; Debelian Gilberto; Root Filling Materials And Techniques, Bioceramics A New Hope. Endodontics Topics, 2015. Vol 32. Pages 86-96.
- Arias Moliz MT; Camilleri J. The effect of the final irrigant on the antimicrobial activity of root canal sealers. Journal of Dentistry. 2016 Elsiever, Ltd.
- Xuan-Li NG; Gulavibala K. Evaluation Of Outcomes. Chapter 11. Pages 478. Cohen’s Pathways Of The Pulp. Eleventh edition. Kenneth M. Hargraves, Louis H Berman. Editor - Ilan Rotstein. Elsevier 2016.
5. 4. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý...
12. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Záměrem tohoto článku je upozornit na různé možnosti, které mohou zpřesnit vyšetření pomocí...
13. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Světlo mělo vždy zásadní vliv na naše...
- Zubní sestra Zubní instrumentářka/zdravotní sestra
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka - PRAHA 4
- Zubní lékař Zlín - Hledáme zubního lékaře do našeho tímu
- Dentální hygienistka Dentální hygienista/tka NÁCHOD
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA - modelace 3D léčebných plánů pod garantem