Periodontální dlahování s polyetylenovým páskem Ribbond THM (thin-high-modulus)
Zuby, které jsou postiženy ztrátou závěsného aparátu a úbytkem výšky kosti, mají větší míru mobility. V minulosti bylo sporné, zda zuby s postižením parodontu dlahovat či nikoli. Prokázalo se, že umístí-li se dlaha, dojde k redukci mobility zubů. 1, 2 Jakmile se pak dlaha odstraní, mobilita zůstává nezměněna. Co bylo nejasné, byla role dlahování u zubů s periodontálním onemocněním coby součásti počáteční parodontologické léčby. 3, 4
Tarnow a Flecher shrnuli indikace a kontraindikace pro dlahování parodontologicky narušených zubů. 5 Zjistili, že dříve se zubní lékaři rozhodovali pro dlahování zubů na základě určitých klinických nálezů a subjektivního posouzení. Měly by se zuby dlahovat kvůli úbytku kosti patrném na RTG snímku nebo kvůli naměřené mobilitě? Na základě odborné literatury existují tři základní odůvodnění pro kontrolu mobility zubů pomocí periodontálního dlahování:
1. Primární okluzální trauma
2. Sekundární okluzální trauma
3. Progresivní mobilita, migrace a bolest při funkci
Primární okluzální trauma je definováno jako poranění vyplývající z nadměrných okluzálních sil působících na zub nebo zuby s normální periodontální oporou, zatímco sekundární okluzální trauma je poranění vyplývající z normálních okluzálních sil působících na zuby nebo zuby s oslabeným parodontem. Nyní je obecně přijímáno to, že klinická prognóza parodontologicky narušených zubů do značné míry závisí na přítomnosti mobility zubů. 6, 7
V posledních letech bývá popisováno a stalo se obecně přijímanou technikou konzervativní dlahování těchto zubů pomocí průběžné výztuže z tkaných vláken. 8–10 Díky umístění dlahy dojde k redukci mobility zubů. Ke stabilizaci zubů se dále používají adhezivní výztuže z kompozitů zesílených pryskyřičnými vlákny, zejména pak při ošetření po akutním úrazu, jako prevence posunu zubů po ztrátě sousedního zubu jako jeho náhrada buď formou mezičlenu z kompozitní pryskyřice nebo mezičlenu z přirozeného zubu, a při ortodontické retenci.
Klinická předvídatelnost a úspěšnost adhezivních technik za použití kompozitních pryskyřic se již prokázala. Výsledkem bylo rozšíření technik dlahování zubů pomocí adhezivních kompozitních pryskyřic. Ve snaze zlepšit jejich fyzikální vlastnosti využívali zubní lékaři při dlahování dráty, čepy, nylonová vlákna a ocelové pletivo. Byla však běžná klinická selhání v podobě prasknutí kompozitní pryskyřice a obnažení výztuhových materiálů pod ní, protože tyto materiály nebyly s kompozitní pryskyřicí chemicky provázány a nemohly tvořit oporu při opakovaném zatížení působícím na dlahu při normálních funkcích nebo parafunkcích. Ve snaze minimalizovat prasknutí dlahy byly na zanořené dráty a síťky nanášeny větší vrstvy kompozitní pryskyřice, což vedlo ke značnému předimenzování náhrady. Následkem byla retence zbytků jídla a plaku spolu s větší náročností hygienické péče o dlahu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Se zavedením chemicky integrovaných, nepřerušovaných výztuží kompozitních pryskyřic z tkaných vláken určených pro dlahování zubů se vyřešily problémy spojené s dřívějšími pokusy o zesílení kompozitní pryskyřice. Ve většině případů byla tato tkaná struktura vyrobená z vysoce pevného, bondovatelného, biologicky kompatibilního, estetického, snadno upravitelného a barevně neutrálního polyetylenu. Při výběru materiálu vyztuženého vlákny pro dlahování zubů by se měla volba zakládat na klinickém a základním vědeckém výzkumu, který podporuje použití určitého materiálu. Klinicky by měl tvořit celý systém adhezivního bondování na povrch zubu, v kombinaci s matrix uvnitř vyztuženou vlákny, odolnou a vůči poškození tolerantní vrstvu, která zajistí stabilizaci zubů odolávající podmínkám orálních funkcí.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné29. 5. 2024 | Obecná stomatologie
Zvládání bolesti a úzkosti má ve stomatologii prvořadý význam...
7. 12. 2023 | Obecná stomatologie
60letý muž se dostavil s žádostí o řešení nevyhovujícího stávajícího protetického ošetření a estetiky úsměvu...
20. 6. 2023 | Obecná stomatologie
Lasery ve stomatologii je možné rozdělit na dva hlavní typy: lasery na měkké...