Používání fixativ na zubní náhrady
Souhrn poznatků – 3. část
Odkaz na 1. část
Odkaz na 2. část
Odkaz na 4. část
Odkaz na 5. část
Odkaz na 6. část
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý materiál na pokračování publikovat jako odborné sdělení, je rozdělen v úvodu první a druhé části.
Existující postupy pro optimální používání fixativ na zubní náhrady
Při vyhodnocování stávajících postupů ohledně optimálního používání fixativ na zubní náhrady jsme hledali na internetu doporučení nebo postupy oficiálních či uznávaných orgánů.
V tomto internetovém průzkumu jsme sesbírali data o oficiálních postupech nebo doporučeních pouze od několika málo profesních organizací a od třech společností, které tyto výrobky vyrábí. Používali jsme funkce pro vyhledávání a zadávali výrazy např. „fixativa na zubní náhrady“, „postupy k používání fixačních přípravků na zubní náhrady“ a „doporučení k fixativům na zubní náhrady“. Vyhledávaným pojmem bylo také „fixace zubních náhrad“, nenašli jsme ale žádná odlišná doporučení. Překvapilo nás, že ani taková světově známá organizace, jakou je FDI World Dental Federation, nemá na svých webových stránkách žádný postup, který by se týkal používání fixativ na zubní náhrady.
Inzerce
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare a Procter & Gamble, celosvětoví lídři v péči o zubní náhrady, na svých webových stránkách (mydenturecare.com a fixodent.com) podporují používání fixativ na zubní náhrady a poskytují jasné návody k jejich používání. Tyto webové stránky jsou jediným místem, kde jsme našli konkrétní návody k používání fixačních prášků i fixačních krémů.
Web mydenturecare.com, vytvořený pro americký trh společností GlaxoSmithKline Consumer Healthcare dále obsahuje návody pro správné používání fixativ na zubní náhrady. Americké kolegium stomatologické protetiky (American College of Prosthodontists) vytvořilo postupy k používání fixačních krémů (ne prášků), ale není snadné je na jejich webových stránkách najít.
Japonská Společnost pro péči o zubní náhrady (Japan Denture Care Society) také používá specifické postupy pro prášková a krémová fixativa na zubní náhrady jako součást protokolu pro multicentrickou randomizovanou kontrolovanou studii pro vývoj japonských postupů pro používání fixativ pacienty s celkovými zubními náhradami (The Denture Adhesive Guideline trial) [23]. Na oficiálních webových stránkách v japonštině jsme ale žádné veřejné odkazy na tyto postupy nenašli. Bylo nám řečeno, že studie je kompletní, ale žádné konečné výsledky nebyly doposud publikovány.
Přestože Colgate-Palmolive nevyrábí žádná fixativa, ani s nimi neobchoduje, na svých webových stránkách zveřejňuje doporučení ohledně jejich používání.
Americké organizace FDA (Food and Drug Administration) a Americké kolegium stomatologické protetiky (American College of Prosthodontics) jsou jediné profesní organizace, které uvádějí možné negativní vedlejší účinky nadužívání fixativ s obsahem zinku, a doporučují používat fixativa na zubní náhrady neobsahující zinek. Webové stránky fixodent.com varují před nadměrným používáním výrobků s obsahem zinku.
Našli jsme doporučení od dvou individuálních amerických klíčových odborníků. Uvádíme to z důvodu, že tato doporučení obsahují konkrétní rady pro natírání fixačních přípravků na zubní náhrady a doporučení ohledně navlhčení fixačních přípravků před vložením zubní náhrady do úst.
V publikovaných postupech jsme nalezli určitou shodu ohledně toho, jak fixativa aplikovat a jaké množství ho použít. Většina uvedených postupů varuje před nadužíváním fixativ (používání více než jednou denně nebo jejich nadměrné množství). K odstranění fixativa na noc se doporučují různé metody, od slunečnicového oleje, až po navlhčené kuchyňské ubrousky nebo jen jeho oškrábání.
Nenalezli jsme žádnou shodu v doporučeních ohledně odstraňování fixativ ze zubní náhrady před nočním uchováváním mimo ústa.
Japonská Společnost pro péči o zubní náhrady ve své studii Denture Adhesive Guideline Trial srovnává receptury krémových a práškových fixativ. Účastníci používající krémy měli aplikovat fixační krém na zubní náhradu ráno, používat zubní náhradu po celý den a dát si snídani, oběd a večeři. Účastníci používající práškové receptury měli aplikovat prášek na zubní náhradu ráno, dát si snídani a oběd, a poté měli prášek aplikovat znovu před večerním jídlem. Kontrolní skupina před jednotlivými jídly aplikovala fyziologický roztok. Účastníci byli požádáni o odstranění zbývajícího fixačního přípravku před aplikací nové dávky fixativa na zubní náhradu nebo před spaním [23].
V této studii byla měřena maximální okluzní síla a výkonnost žvýkání ihned po aplikaci práškového nebo krémového fixativa (či fyziologického roztoku u kontrolní skupiny). Konečné výsledky zatím nebyly publikovány, zpochybňujeme ale relevanci různého načasování aplikací fixativ v této studii. Výsledná publikace však může tyto pochybnosti vyjasnit.
Jsme zklamáni omezeným počtem dostupných webových stránek pro náš sběr dat. Nedostatek příslušných výzkumů je pravděpodobně příčinou takto nízké úrovně dostupných postupů pro používání fixativ pro odborníky ve stomatologii a pro širokou veřejnost.
Níže uvádíme seznam postupů, které se nám podařilo dohledat:
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
23. Kimoto S, Kawai Y, Gunji A, Kondo H, Nomura T, Murakami T et al. Study protocol for a multi-center, randomized controlled trial to develop Japanese denture adhesive guidelines for patients with complete dentures: the Denture Adhesive Guideline trial: study protocol (or a randomized controlled trial. Trials. 2016 Oct 1 8;17(1):506.
18. 4. 2023 | Obecná stomatologie
Tento článek popisuje nový a zjednodušený chirurgický přístup...
16. 9. 2024 | Obecná stomatologie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nám poukazuje na zdravie ako na kompletne dobrý psychický, fyzický a sociálny stav človeka a nie iba na neprítomnosť ochorenia. Zdravie ústnej dutiny ovplyvňuje celkové zdravie ľudského organizmu...
26. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Kongenitální absence jednoho nebo více maxilárních laterálních řezáků...