Two-layer technika rekonstrukce frontálního zubu po úrazu
Pro rekonstrukci traumatizovaných nebo esteticky poškozených frontálních zubů bylo navrženo mnoho různých technik. Většina z nich vyžaduje použití vícevrstvých postupů, které jsou pro praktického lékaře často velmi komplikované. V současnosti je možno použít zjednodušený přístup pomocí materiálu, který vyžaduje pouze dvouvrstvý (two-layer) postup (dentin a sklovina), jako tomu bylo v níže uvedeném případu mladého pacienta.
Ukázka obrázků
Pacient, 9 let, se dostavil do naší zubní ordinace po úrazu zasahujícím frontální oblast úst – chlapec upadl při hře s kamarády. Při vyšetření bylo zjištěno, že pacient utrpěl frakturu (třída III klasifikace dle Ellise s expozicí pulpy) zubu 11 (obr. 1, 2), dále byla zjištěna fyziologická pohyblivost poškozeného i ostatních zubů a mírný otok na vnitřní straně horního rtu.
Chlapec uváděl jen mírnou bolest v oblasti traumatu. Pacient měl u sebe odlomený částečný fragment zubu, který byl okamžitě ponořen do fyziologického roztoku. Expozice pulpy byla malého rozsahu a nebylo zde přítomno krvácení, proto bylo rozhodnuto přistoupit k repozici fragmentu a přímé rekonstrukci chybějící části.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Po lokální anestezii artikainem bylo připraveno operační pole. Nasazení kofferdamu bylo vzhledem ke smíšenému chrupu pacienta poměrně obtížné.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné21. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Titanové čepy Unimetric představují jednu z vysoce funkčních možností...
16. 11. 2023 | Obecná stomatologie
V posledních desetiletích dochází k rychlému rozvoji mnoha oborů zubního lékařství, z čehož...
26. 7. 2023 | Obecná stomatologie
Kongenitální absence jednoho nebo více maxilárních laterálních řezáků...