Estetická rehabilitace horního řezáku pomocí VITA YZ HT a VITA VM 9
V předloženém případu byl rekonstruován zub 11 zirkonovou fazetovanou korunkou. Výzvou bylo replikovat výrazné individuální charakteristiky přirozených zubů, jako například kalcifikace. Autor vysvětluje, jak zvládl docílit přirozeného výsledku pomocí fazetovací keramiky VITA VM 9 (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Německo).
1. Intraorální situace
Po výplňovém ošetření rozvinuté kariézní léze na zubu 11 vykazovala měkká dřeňová tkáň 37letého pacienta známky ireverzibilní infekce. Za účelem prevence bolesti a resorpce kosti bylo provedeno ošetření kořenového kanálku. Zub musel být po tomto invazivním ošetření funkčně stabilizován. Jako možná vysoce estetická a přirozená náhrada byla naplánována zirkonová korunka vyrobena z VITA YZ HT a fazetovaná keramikou VITA VM 9.
2. Určení odstínu a výroba konstrukce
Určení odstínu zubu pomocí vzorníku VITA 3D-MASTER bylo zásadním krokem pro úspěšné fazetování korunky. Jako základní byl určen odstín 2M1. Správnou intenzitu a barevnou sytost pomohla zvolit černobílá fotografie. Preparace byla provedena s jasně anatomicky definovaným prostorem pro budoucí korunkovou náhradu. Následoval otisk situace v ordinaci a zhotovení hlavního pracovního modelu v laboratoři. Na zubu 11 byla vymodelována vosková konstrukce, a ta byla poté digitalizována laboratorním skenerem. Zhotovená zirkonová konstrukce byla vyfrézována a sintrována z polotovaru VITA YZ HTWhite (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Německo).
3. Fazetování
Již po prvním pálení by měl základní odstín a intenzita fazetované konstrukce odpovídat určenému odstínu zubu. V tomto případě jsem použil kombinaci VITA AKZENT Plus EFFECT STAINS a VITA VM 9 BASE DENTINE. Podle mého názoru představuje správná intenzita 60 % úspěchu. Kontrolou nad intenzitou odstínu a barevným tónem můžeme hned dosáhnout až 80 % přirozeného vzhledu. Zbývajících 20 % závisí na individuálních schopnostech technika.
Obr. 1: Preparace na zirkonovou celoplášťovou korunku
Obr. 2: Reprodukovaný základní odstín rekonstruovaného zubu pomocí AKZENT PLUS ES15 v krčkové oblasti, ES06 v horních 2/3 a BASE na zirkonové kapně
Obr. 3: Dokonalá shoda vzorníku VITA 3D-MASTER a odstínu kapny
Obr. 4: Fluorescence v oblasti krčku (načervenalá/nahnědlá) byla vytvořena pomocí odstínu EL3 a světlejší incizální efekt pomocí EL1
Obr. 5: Za účelem teplého barevného tónu a kontroly nad intenzitou byl vrstven materiál CHROMA PLUS 2
Obr. 6: Úplné navrstvení korunky pomocí DENTINE 2M1
Obr. 7: V bodech, kde bylo třeba začlenit tenké bílé linie, byl přidán materiál EE1 (bělavý translucentní)
Obr. 8: Náhrada po prvním pálení, po němž následovalo vnitřní probarvení umožňující přesnou kontrolu nad odstínem
Obr. 9: Haló efekt vyvolávaný EE2 a BASE DENTINE – dokončení tenkými vrstvami ENL, END a WIN
Obr. 10: Dokončená celokeramická korunka na hlavním modelu po glazovacím pálení a vyleštění
Obr. 11: Výsledná náhrada na zubu 11 – pacient byl vysoce estetickým výsledkem potěšen
4. Výsledek ošetření
Dokončená náhrada je do estetické zóny začleněna harmonicky. Celokeramická korunka vykazovala přirozenou hru barvy a světla. Díky přesnému určení základního odstínu zubu a perfektně uzpůsobené fazetovací keramice VITA VM 9 byl možný jednoduchý a efektivní přístup. Pacient byl z estetického výsledku velmi šťastný. CAD/CAM technika a řemeslná zručnost se vzájemně doplňují: „Synergie mezi technologií, uměním a krásou je klíčovým faktorem pro úspěšné celokeramické korunkové a můstkové náhrady."
StomaTeam 3/2017
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
18. 4. 2023 | Protetika
Rád bych se s vámi podělil o případ ze...
26. 5. 2023 | Protetika
Rekonstrukce řezáku, během které je zapotřebí brát v úvahu biologické podmínky, přání a také věk pacienta, není snadným...
27. 7. 2023 | Protetika
Je obecně známo, že mnoho absolventů oboru zubní technik se po ukončení studia rozhodne toto povolání...