Frézování monolitických celkových snímatelných náhrad
Je obecně známo, že mnoho absolventů oboru zubní technik se po ukončení studia rozhodne toto povolání nevykonávat. Jednou z příčin patrně může být i mylná představa o tomto oboru, kterou získají v případě, že jim nebyly dostatečně odhaleny současné a budoucí možnosti moderních digitálních technologií. Z mého pohledu se díky nim stává práce zubního technika sofistikovanější, „čistší“ a zajímavější než kdykoliv v minulosti, a je tedy velká škoda vzdát se tak zajímavé práce hned po studiu. Digitální technologie s využitím CAD/CAM a 3D tisku se staly neodmyslitelnou součástí běžné praxe výroby zubních náhrad a zejména ve fixní protetice již převládají – samozřejmě již také existují v praxi reálně využitelné digitální výrobní technologie náhrad snímatelných.
Snímatelné náhrady je v současnosti možno vyrábět buď frézovací metodou, nebo technologií 3D tisku. Rozvoj těchto technologií jde ruku v ruce s vývojem intraorálního skenování, které je již velice přesné a má řadu výhod – především možnost přímo při skenování exaktně vyhodnotit kvalitu digitálního otisku, provádět potřebné korekce a okamžitě výsledný otisk sdílet a konzultovat se zubní laboratoří. Digitální technologie zásadně zjednodušují a zefektivňují propojení zubní ordinace s laboratoří. Tato transformace naší práce mě poslední roky hodně baví, a proto jsem se rozhodl podělit se s vámi o své dojmy a zkušenosti z praxe CAD/CAM výroby monolitických celkových snímatelných náhrad.
Když jsem poprvé slyšel o tom, že se dá snímatelná náhrada vyfrézovat jako monolit z jednoho dvoubarevného materiálového disku, byl jsem mírně zmatený, a především velmi zvědavý. Řešením je systém Ivotion Denture (Ivoclar), jehož stěžejní součástí je speciální CAD/CAM materiálový disk Ivotion. S tímto materiálem pracuji již 2 roky a jsem s ním opravdu spokojen.
Disk pro výrobu frézované celkové snímatelné náhrady Ivotion je složen ze dvou částí: v barvách imitujících gingivu pro bázi náhrady a v odstínech imitujících přirozenou barvu chrupu pro zubní oblouk. V nabídce jsou momentálně odstíny BL3, A1, A2, A3, A3.5, B1 pro zubní oblouk v kombinaci se třemi růžovými odstíny báze s názvy Preference, Pink-V a US-D, což není široký výběr, ale pro výrobu celkových snímatelných náhrad je postačující. Celé „kouzlo“ tohoto disku spočívá v tom, že obě vrstvy na sebe navazují v rozbíhavém profilu vlnek (výrobce uvádí ve tvaru mušle) (obr. 1, 2), který umožňuje vyfrézování tvarovaných krčků zubů a jejich přechod do báze náhrady, respektive části, která imituje gingivu.
Pro navrhování designu náhrad vyráběných z disku Ivotion potřebujete k tomu určený doplněk do vašeho navrhovacího softwaru (3Shape, Exocad), který vám zjednodušeně řečeno pomůže s tím, abyste se s průběhem krčků zubů v rámci disku skutečně strefili tam, kam potřebujete. Profil vlnek se v disku směrem ke středu zužuje a k okraji rozšiřuje. Díky tomu je možno navrhnout náhrady různých velikostí při zachování vhodného poměru velikosti báze a zubů pro daný případ. Vertikálním posunem profilu vlnek lze korigovat výšku zubů a samozřejmostí je i uživatelská možnost individualizace tvaru zubů virtuálními modelovacími nástroji tak, jak jste zvyklí u fixní protetiky. Po chvíli praxe je to poměrně jednoduchý proces. Následné zpracování dat pro frézování je v případě frézy od stejného výrobce velmi jednoduché a rychlé. Můžete si vybrat ze tří různých kvalit povrchu frézovací strategie. My používáme tu nejvyšší možnou kvalitu a celá náhrada se tak frézuje přibližně 1:45 hod. Vyfrézovaný povrch je v případě zvolené strategie „High finish“ velmi jemný. Ručně je v rámci konečných doúprav třeba jen lehce separovat zuby a náhradu vyleštit, což jde velice dobře a rychle.
Výhody náhrad z disků Ivotion
Disky Ivotion jsou vyrobeny z PMMA – velkou výhodou je zde velmi malé množství zbytkového monomeru: v bazální části cca 1,6 % a v části pro zubní oblouk 0,8 %. Tento materiál nepodléhá při zpracování objemovým změnám, jako je tomu u tradičního výrobního postupu – výsledné náhrady jsou tedy mnohem přesnější. Další velkou výhodou je skutečnost, že zuby nemohou vypadnout z báze náhrady, protože s ní tvoří jeden celek. Pacient náhradu ztratil, nebo mu jí rozžvýkal jeho domácí mazlíček? Nevadí, data máte uschována a velmi snadno vyrobíme novou identickou náhradu. Navíc se tyto náhrady dají opravovat standardními materiály a metodami včetně rebaze. Nespornou výhodou je jistě i rozměrová nenáročnost tohoto řešení, jelikož není nutné zachování minimální tloušťky/plochy jednotlivých konfekčních zubů, aby držely v pryskyřici. Toho můžeme využít především v případě zhotovování hybridních náhrad kotvených například na teleskopech či locatorech. Je také možno využít jejich předností i při výrobě náhrad typu Branemark.
Nevýhody náhrad z disků Ivotion
Nevýhoda spočívá v podstatě pouze v určitém technologickém výrobním omezení, kdy pro metodu frézování může být limitní výrazně podsekřivý alveol. Fréza tak nemusí mít dostatek prostoru pro to, aby se přes klenutý okraj dostala do potřebných míst uvnitř náhrady. Frézovací strategie se ale stále vyvíjí a u nové verze softwaru byla upravena možnost frézování vnitřního prostoru báze náhrad pod větším úhlem, což tuto nevýhodu značně omezilo.
Za relativní nevýhodu lze považovat i poměrně vysoké výrobní náklady, které jsou však do značné míry kompenzovány výhodami, které tato technologie přináší.
Alternativou může být výroba snímatelné náhrady technologií 3D tisku – zde ovšem doporučuji použití opravdu kvalitní tiskárny s UV projektorem – i tak je ale výsledná přesnost tištěných náhrad ve srovnání s frézovanými nezanedbatelně nižší.
Na fotografiích (obr. 3–7) vidíte výrobu hybridní celkové snímatelné náhrady pro dolní čelist kotvenou 2 implantáty pomocí teleskopů. Teleskopy jsme frézovali z polotovaru Pre-milled Abutment, což je titanový abutment s předfrézovaným dosedem do implantátu. Není zde tedy žádný lepený spoj, který by se později mohl uvolnit. Pokud se zaměřujete na velmi přesné detaily, doporučuji vyfrézované teleskopy následně ještě přefrézovat na kvalitním ručním frézovacím přístroji s použitím mikromotoru nebo turbíny. Z důvodu nedostatku místa nad teleskopy jsme se rozhodli pro výrobu hybridní náhrady použít metodu frézování z disku Ivotion. Matrice vyfrézované z materiálu PEEK jsme následně vpolymerovali do náhrady. Jelikož tato náhrada má vetší pevnost než náhrady standardní, nebylo nutno zpevňovat bázi litou výztuží.
Náhrady Ivotion se nám v praxi osvědčily. Doporučuji proto zvážení možnosti výroby těchto náhrad i ve vaší praxi. Mj. u hybridních náhrad ušetříte spoustu místa a můžete se spolehnout na to, že následně bude vše dobře a hlavně dlouhodobě fungovat.
Pro více informací o DIGITAL DENTAL DESIGN LABORATORY a našich službách navštivte naše internetové stránky dddlab.cz.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
27. 6. 2023 | Protetika
Intraorální opravy malých a snadno dostupných defektů sklokeramických náhrad nabyly v posledních letech...
22. 10. 2024 | Protetika
Umělecká intuice, kreativita a technická odbornost – to jsou jen některé z klíčových faktorů pro dosažení kvalitních náhrad. Zásadní je také výběr správného materiálu pro dosažení přesných výsledků. Tento případ ukazuje, jak mohou být náhrady funkčně efektivní...
2. 11. 2023 | Protetika
Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...