Monolitické náhrady z oxidu zirkoničitého ve frontálním úseku
V současné době si v oblasti stomatologie všímáme výrazného trendu směřujícího k monolitickým náhradám z oxidu zirkoničitého, což je stejně zajímavé pro vědce i pro zubní lékaře. Odolnost vůči odštípnutí a výrazně jednodušší výroba jsou aspekty, které činí tyto náhrady tak atraktivní ve srovnání s ručně fazetovanými variantami. Zde je však velmi důležitý výběr správného materiálu, protože materiály z oxidu zirkoničitého pro monolitické aplikace vykazují značné rozdíly, pokud jde o pevnost, abrazivitu a optické vlastnosti.
Materiály z oxidu zirkoničitého jsou neustále zlepšovány a vyvíjeny pro monolitické aplikace. Klíčovými faktory jsou zlepšená translucence a imitace přirozené barvy zubu v rámci rekonstrukce zakomponováním barevných gradientů ve vrstvené konstrukci materiálových disků. Další výzvu představuje reprodukce přirozené fluorescence. Nedostatečný fluorescenční výkon předchozích polotovarů oxidu zirkoničitého pro monolitické aplikace byl kompenzován fluorescentním glazovacím materiálem. Tento článek se zaměřuje na první klinické a laboratorně-technické zkušenosti autorů s novým materiálem z oxidu zirkoničitého 3M™ Lava™ Esthetic Fluorescent Full-Contour Zirconia (3M, Seefeld). Výrobce se tímto materiálem snaží splnit několik požadavků na monolitické náhrady z oxidu zirkoničitého. Ve srovnání s většinou dříve dostupných materiálů z oxidu zirkoničitého jsou patrné změny vlastností materiálu, které musí být vzaty v úvahu při jeho zpracování.
Porovnání materiálových vlastností materiálů z oxidu zirkoničitého Lava Plus a Lava Esthetic
Tabulka porovnává materiálové charakteristiky mezi konvenčně translucentním oxidem zirkoničitým Lava Plus (což je vysoce translucentní oxid zirkoničitý) a nedávno představeným fluorescentním oxidem zirkoničitým Lava Esthetic. Zvýšení translucence je výsledkem zvýšení podílu kubického oxidu zirkoničitého na přibližně 55 %. Pro účely stabilizace se přidáním oxidu yttritého (Y²O³) k oxidu zirkoničitému v průběhu kubické fáze dosáhne vynikajících výsledků. Podle výrobce se přidává až 5 molárních procent, aby bylo dosaženo kubického stavu (5Y-TZP). Konvenční tetragonální ZrO² (3Y-TZP) obsahuje pouze cca 3 molární procenta oxidu yttritého, čímž se materiál stabilizuje v tetragonální fázi (obr. 1). Zvýšení translucence je však také doprovázeno snížením pevnosti z přibližně 1400 mPa na 800 mPa. Po slinování vykazuje nový materiál autofluorescenci podobnou zubům a barevný gradient, který odpovídá odstínům VITA classic A1–D4.
Klinický případ
Pacient si stěžoval na nevyhovující můstek v rozsahu zubů 22 až 26 a požadoval jeho výměnu. Po důkladné anamnéze, diagnostice a diskuzi o možnostech léčby dospěl dentální tým k závěru, že náhrada stávajícího metalokeramického můstku celokeramickým můstkem na zubech 22 až 25 a umístění celokeramické korunky na zub 26 je optimální alternativou. Spolu s pacientem se tým rozhodl, že nejlepší volbou je plně anatomická náhrada.
Obrázek 2 zachycuje frontální pohled na intraorální počáteční situaci. U pacienta jsme zaznamenali kuřácký návyk a extrémní hromadění zubního plaku, zejména ve frontální oblasti. Proto jsme zahájili důkladné hygienické protokoly před samotnou protetickou léčbou. Snímky pořízené pod černým světlem (fotografované s filtrem fluor_eyes, Emulation, Beverly Hills, Kalifornie) zobrazovaly fluorescenční charakteristiky původní náhrady. Fotografie ukázaly, že fazetovací keramika metalokeramického můstku vykazovala fluorescenci podobnou zubům, zatímco o několik let dříve integrovaný plně anatomický monolitický můstek z vysoce translucentního oxidu zirkoničitého nevykazoval téměř žádné fluorescenční charakteristiky (obr. 3a, b).
Po hygienické fázi jsme pokračovali v pečlivém odstranění nevyhovujícího opotřebovaného metalokeramického můstku, adekvátní exkavaci, dostavbě a drobné preparaci pilířových zubů. Provedením korekce měkkých tkání ve formě modifikovaného rolovaného laloku v prostoru můstku kolem zubu 22 jsme optimalizovali poměr výšky a šířky pro umělý zub. Pro správné vytvarování a podporu měkké tkáně v oblasti 22 jsme vytvořili v ordinaci provizorní náhradu (obr. 4). Před digitálním snímáním pomocí skeneru 3M True Definition Scanner jsme dočasně retrahovali gingivu pomocí techniky dvojího vlákna (Ultrapack 00 a 1, Ultradent, Utah, USA) (obr. 5). V případě potřeby navíc může být nanesena adstringentní retrakční pasta (např. 3M ESPE astringent retraction paste). Tato pasta musí být poté pečlivě odstraněna, aby se zabránilo podráždění dásní.
Po nanesení tenké vrstvy prášku na povrch zubů jsme provedli intraorální skenování (obr. 6). Trojrozměrná prezentace výsledku snímání po digitálním skenování zajišťuje optimální ověření preparace a výsledného „otisku“ ihned po naskenování. To umožňuje detekci nezbytných korekcí geometrie preparace nebo potřebu opětovného skenování intraorálních struktur. Trojrozměrný obrázek s možností velkého zvětšení významně usnadňuje proces kontroly (obr. 7).
Konstrukce pomocí počítače
Naskenovaná data a digitální objednávka byly elektronicky odeslány do zubní laboratoře na Poliklinice pro zubní protetiku na Univerzitě Ludwiga-Maximilliana (Mnichov, Německo). Po stažení dat z European 3M Connection Center následovalo vytvoření děleného modelu (obr. 8) a definování preparačních linií pomocí laboratorního softwaru 3M (obr. 9). Následně byl na základě těchto dat stereolitograficky vyroben fyzický model a CAD návrh budoucí náhrady.
V dalším kroku byl soubor dat importován do softwaru Modellier (Zirkonzahn, Gais, Itálie) za účelem vytvoření CAD návrhu plně anatomického můstku a korunky pro zub 26 (obr. 10a, b).
V závislosti na parametrech materiálu je důležité respektovat minimální tloušťku materiálu v oblasti spojů mezi jednotlivými členy plně anatomické můstkové náhrady (obr. 11). Plně anatomický můstek nabízí lepší prostorové podmínky než rekonstrukce, která vyžaduje fazetování. Proto, pokud jde o minimální tloušťku materiálu, mají plně anatomické můstky z oxidu zirkoničitého větší rozsah použití než fazetovaná varianta.
Kromě anatomických konstrukčních kritérií jsou v CAD softwaru zohledněny také funkční faktory. Digitální artikulátor umožňuje verifikaci a virtuální zabroušení statické a dynamické okluze (obr. 12, 13). Umístění dat z digitálního skenování ze 3D intraorálního skeneru se provádí pomocí průměrné hodnoty. Umístění ve vztahu k lebce není v současné době možné.
Výroba pomocí počítače
Jakmile byl dokončen proces CAD navrhování, následovalo umístění a výpočet frézovacích drah v softwaru CAM. Pozor – správné umístění náhrady uvnitř disku oxidu zirkoničitého určuje optický efekt budoucí protetické rekonstrukce (obr. 14). Disk Lava Esthetic vykazuje tři zóny (incizální, přechodovou a dentinovou), které se liší barvou a průsvitností. Tloušťka dentinové zóny tedy závisí na tloušťce disku (18, 20 nebo 22 milimetrů) (obr. 15). Po procesu frézování v CNC jednotce (obr. 16) následovalo vyjmutí náhrady z disku a odbroušení přidržovacích čepů. V této fázi již povrch náhrady vykazoval krásnou, přirozeně vypadající texturu. Speciální frézovací a gumové lešticí nástroje usnadnily proces úprav náhrady (obr. 17).
Dosažení optimálního estetického efektu vyžaduje přesné dodržení výrobcem doporučeného parametru sintrování (obr. 18). Po procesu sintrování byly zesílené okraje, které zajistily přesnou preparaci jemných krčkových uzávěrů v „bílém“ stavu technikou CNC, redukovány červeným kruhovým diamantem s pečlivým opracováním povrchu (obr. 19). Všechny kroky zpracování byly vždy prováděny při chlazení vodou. Ověření statické a dynamické okluze proběhlo v částečně nastavitelném artikulátoru, přičemž modely z 3D tiskárny byly polohovány dle záznamů obličejovým obloukem (obr. 20).
Dobarvení a glazování
Dobarvení a glazování rekonstrukce bylo provedeno ve více krocích (obr. 21). Nejprve byla nanesena a vypálena tenká vrstva glazovacího materiálu, poté byl stejný krok zopakován pro vypalování barviva. Druhé vypálení glazury dokončilo celý proces vypalování. Tento postup zabraňoval nekontrolovanému roztečení barviva a glazovacího materiálu a vytvořil podmínky pro přirozeně vypadající povrch na náhradách z Lava Esthetic (obr. 22–25). Ke kontrole dosedu na pilířové zuby byl použit nízkoviskózní silikon nanesený v tenké vrstvě na vnitřní plochu korunek (obr. 26).
Evaluace a integrace
Po dokončení procesu ověření dosedu jsme provedli ověření estetiky za denního světla (obr. 27) a pod černým světlem (obr. 28, 29). Během zkoušky pod černým světlem jsme vyhodnotili fluorescenční charakteristiku rekonstrukce. Vykazovala intenzivnější fluorescenci než přirozené sousední zuby, avšak za denních světelných podmínek to nemělo negativní vliv na celkový vzhled.
Závěr
Naše první zkušenosti s novým monolitickým materiálem jsou pozitivní. Je však důležité zmínit, že rozsah indikací tohoto materiálu je omezen na jeden mezičlen podle doporučení výrobce. Klinické studie proto musí za klinických podmínek analyzovat a dokumentovat mechanické a optické dlouhodobé chování tohoto nového materiálu. Optická integrace tohoto materiálu byla uspokojivá a bylo dosaženo celkového pozitivního výsledku.
Publikováno: StomaTeam 5/2019
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
19. 5. 2023 | Protetika
Tento článek představuje účinný...
25. 1. 2024 | Zprávy z firem
Dnešní dynamická doba přináší zubním laboratořím mnoho variant výroby skeletových náhrad...
2. 8. 2024 | Implantologie
Nejen dentální implantologie a stomatologie, ale celkově medicína i každá oblast našeho života je více či méně ovlivněná digitalizací, automatizací a AI. Technologické pokroky a postupy nám pomáhají zjednodušit...