Polyamidové snímatelné náhrady – vložení kovových prvků, fixace konfekčních zubů v bázi
Jak jsme již konstatovali v článku Kotevní prvky u polyamidových náhrad (StomaTeam 1/2017 nebo na www.stomateam.cz), na který nyní navazujeme, pružné bazální materiály pro výrobu snímatelných náhrad získávají u pacientů českých zubních ordinací stále větší oblibu. Stávají se nejen luxusnější verzí náhrad s jednoduchými retenčními prvky, tedy náhrad bezkovových, ale také mohou rozšířit indikační spektrum náhrad skeletových, jak si ukážeme v tomto článku. Přinášíme vám další cenné praktické tipy našeho redakčního kolegy Petra Moje na řešení různých technologických úskalí při výrobě polyamidových snímatelných náhrad.
Náhrady vyrobené z polyamidu jsou primárně koncipovány jako náhrady bez kovových kotevních a stabilizačních prvků – kotevní prvky se zde tvoří přímo z polyamidu jako součást báze náhrady (viz fotografie v úvodu článku). Výrobci uvádějí možnost kombinace litého kovového skeletu s polyamidovou bází, ale pro tuto variantu se pacienti rozhodují opravdu výjimečně a preferují bezkovové polyamidové konstrukce. Někdy je ale situace v ústech pacienta natolik nepříznivá, že je lepší předejít selhání náhrady a vsadit kovovou výztuž nebo drátěnou sponu. Pacientovi tak umožníme nosit náhradu, se kterou bude funkčně i esteticky spokojen. Předejdeme tak případnému poškození polyamidového kotevního prvku nebo báze u případů, pro které není z indikačního hlediska zhotovení bezkovové snímatelné náhrady z polyamidu vhodné.
Výroba polyamidových snímatelných náhrad je v podstatě takřka totožná s konvenčním postupem zhotovení náhrad pryskyřičných přeměnou zakyvetovaného voskového modelu na polotovar náhrady. K výrobě polyamidových náhrad samozřejmě potřebujeme speciální vybavení, především přístroj pro vstřikování polyamidu do kyvet a speciální kyvety. V kyvetě vytvoříme formu s vtokovými kanály pro vstřikování polyamidového materiálu. Vzhledem k tomu, že vstřikování je prováděno v přístroji pod tlakem, musíme případné vložené kovové prvky v kyvetě upevnit tak, aby je tlak vstřikovaného materiálu neposunul z dané pozice. Z důvodu tlaku při vstřikování 5 atm se pro tvorbu formy v kyvetě používají supertvrdé sádry.
Autor článku v mnohaleté praxi ověřil, že u polyamidových náhrad můžeme s úspěchem použít stejné kovové kotevní prvky, jako u náhrad pryskyřičných.
Na fotografiích jsou prezentovány snímatelné náhrady zhotovené z materiálu Deflex Classic (Nuxen S.R.L.) a konfekčních zubů Major Super Lux (Flava – distributor v ČR a SR).
Kovové kotevní a stabilizační prvky v polyamidových náhradách
Drátěné spony
Drátěnými sponami nahrazujeme polyamidové kotevní prvky z několika důvodů: Sponové zuby jsou velmi disparalelní nebo mohou mít natolik podsekřivé krčky, že by polyamidová spona časem výrazným namáháním při nasazování praskla (obr. 1–3). Časté jsou také případy, kdy musíme vést sponu přes poslední molár v čelisti, z orální plošky distálně na vestibulární plochu zubu. Mnohdy je zde natolik málo místa, že je účelnější vsadit drátěnou sponu o průměru drátu 0,9–1,0 mm (obr. 2). Příliš tenká spona z polyamidu zde rychle ztrácí schopnost pevně fixovat náhradu a časem praskne. Účelné je také využití kovových spon u parodontózních zubů se špatným biologickým faktorem – drátěnou sponu na rozdíl od polyamidové můžeme kdykoliv přizpůsobit změněným podmínkám pro kotvení náhrady a sponu snadno aktivovat (obr. 1–3).
Upevnění drátěné spony v kyvetě
1. Můžeme využít standardní způsob známý z kyvetování pryskyřičných protéz, kdy je spona součástí horního dílu kyvety (obr. 5). Před kyvetováním všechny sádrové zuby ubrušujeme až k voskové modelaci budoucí polyamidové báze a kotevních prvků. Sádrový kotevní zub zbrousíme tak, aby mezi sádrou a drátěnou sponou vznikl dostatečný prostor (obr. 4), do kterého posléze zateče sádra horního dílu kyvety a spona je tak pevně zafixována (obr. 5).
Výhody: Pevná fixace spony na požadovaném místě.
Nevýhody: Díky nesnadno odstranitelné tvrdé sádře, do které se polyamid vstřikuje, hrozí deformace spony při dekyvetování. Předejít se tomu dá důkladnou separací kyvety a následnou opatrnou dekyvetací tak, abychom materiál zevnitř kyvety vytáhli jako celek.
Publikováno: StomaTeam 1/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯14. 6. 2023 | Protetika
Kromě keramických fazet a přímých dostaveb existuje další způsob, jak dosáhnout estetického vzhledu...
2. 11. 2023 | Protetika
Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...
26. 5. 2023 | Protetika
Rekonstrukce řezáku, během které je zapotřebí brát v úvahu biologické podmínky, přání a také věk pacienta, není snadným...
- Zubní sestra zubní instrumentářka - Praha 10 - Studio 32
- Zubní sestra Zlín - Zubní instrumentářka
- Dentální hygienistka Přijmeme Dentální Hygienistku do Medical Zone
- Zubní sestra hledáme zubní sestru/instrumentářku
- Dentální hygienistka Hledá se dentální hygienistka