Propojení mezi digitálním a klasickým postupem zhotovení náhrady kotvené kuličkovým zásuvným spojem
Před popisem případu si dovolím malou úvahu: S příchodem digitalizace se mnozí zubní technici začali obávat o svou budoucnost s ohledem na radikální změny v oboru, které digitalizace vyvolala. Po počátečních obavách, že by mohly přístroje automaticky provádět práci zubního technika a nahradit jej, je nyní jasné (alespoň prozatím), že na nějaký čas je zásah „ruky zubního technika“ nezbytný. Zejména pak u rozsáhlých náhrad, kde je nutná maximální individualizace. Zjistil jsem tedy (vycházím z osobních zkušeností), že čelím nové možnosti, jak prokázat své dovednosti tam, kde pouze „mysl zubního technika“ dokáže snadno přepínat mezi digitálním a analogovým postupem a spolu se zubním lékařem tak zhotovovat vysoce kvalitní produkty optimálně rehabilitující pacienta. Předložením dále uvedeného případu chci poukázat na interakci mezi čistě manuální prací a digitálními výrobními postupy s využitím CAD/CAM technologií.
Dostali jsme k dalšímu zpracování šroubované provizorium vyrobené jinou laboratoří (obr. 1) s požadavkem na zhotovení hybridní náhrady s individuálně zhotovenými fazetami z kompozitního plastu. Primární třmen šroubovaný na implantáty i sekundární konstrukce měly být vyrobeny z titanu. Spojení mezi primární a sekundární částí konstrukce měly zajištovat kuličkové zásuvné spoje. Po vytvoření pracovního modelu (obr. 2, 3) za pomoci silikonového klíče na základě otisku provizorní náhrady a umístění modelu do artikulátoru jsme vytvořili plastovou kopii provizorní náhrady a následně jejím obroušením vytvořili model konstrukce určené k fazetování plastem (obr. 4).
Získaný model konstrukce jsme odeslali do frézovacího centra, kde jej naskenovali a virtuálně rozdělili na primární (třmen) a sekundární konstrukci, začlenili zásuvné spoje a vytvořili datový STL soubor (obr. 5, 6).
V první fázi se obvykle navrhne a vyrobí primární konstrukce (třmen). Poté se naskenuje pro potřeby výroby sekundární konstrukce. V tomto případě byly tyto dvě části navrženy a vyrobeny současně, přičemž byly vyfrézovány ze stejného titanového disku, a to s vynikající přesností. Co se týče přesnosti, opakovatelnosti a pasivity dosedu takto strojově zhotovené konstrukce, je zcela nesrovnatelná s technikou tradičního lití.
Počáteční virtuální návrh třmenu zachycuje obrázek 6. Dovednosti a zkušenosti IT technika a diskuze na dálku probíhající za současného sledování stejných obrázků na našich monitorech nám umožnily pečlivou konfiguraci designu sekundární konstrukce. Byly provedeny potřebné úpravy objemu a rozsahu budoucí gingivální části a stanovena vhodná místa pro zásuvné spoje (kuličkové attachmenty) tak, aby byly umístěny do oblastí s dostatečným objemem v primární konstrukci (obr. 7).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Po obdržení konstrukcí z frézovacího centra (obr. 8) jsme vše sestavili na pracovní model a do artikulátoru. Pomocí předem zhotoveného silikonového klíče jsme na konstrukci nalisovali plastový materiál a zhotovili tak model estetické části náhrady (obr. 9).
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné28. 8. 2023 | Protetika
V tomto článku se chci ve stručnosti věnovat myšlenkovým procesům na...
2. 11. 2023 | Protetika
Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...
27. 7. 2023 | Protetika
Je obecně známo, že mnoho absolventů oboru zubní technik se po ukončení studia rozhodne toto povolání...