Protetický design, estetika, 3D gnatologie
Plánování případů s použitím 3D fotografií pořízených obličejovými ...
Díky vývoji digitálních nástrojů jako jsou 3D skenery a stále se rozšiřujícímu využití CBCT, CAD/CAM programů a nových materiálů, jsme v oblasti protetického designu, estetiky a 3D gnatologie svědky „revoluce" v navrhování a konstrukci zubních náhrad. Cílem tohoto článku je ukázat poslední novinky týkající se estetiky a funkce z diagnostického a terapeutického hlediska. Nové digitální zobrazovací technologie, 3D fotografie a CBCT také umožňují provádět diagnostické a protetické návrhy, které by bylo ještě před několik lety těžké získat. Při CBCT je biologické zatížení o 90 % nižší než před několika lety, protože dávka ozáření pro získání CBCT je podobná jako u panoramatického rentgenu, ale s nevyvratitelnými výhodami zahrnujícími mimo jiné také rozšíření využití za diagnostickými účely. CAD/CAM software umožňuje použití těchto dat integrovaných s 3D snímky získanými ze skeneru a spolu s digitalizovanými modely otevřel nové možnosti v protetickém navrhování. Integrace těchto systémů umožňuje zjištění fyziognomie obličeje pacienta a přenos do digitální platformy a díky přesnému přiřazení je možné integrovat data s daty získanými z CBCT a dokonce získat reálnou anatomii lebky. Při použití těchto současných digitálních nástrojů je nutné dobře znát parametry a klasické gnatologické reference, se kterými jsme vždy pracovali. Referenční roviny, Frankfurtská horizontála, Camperova rovina, Foxova rovina, Speeova křivka, Wilsonova křivka, Monsonova rovina nyní získávají na novém významu a umíme je najít a propočítat s absolutní a individuální přesností. Nové digitální modelovací programy umožňují vložení těchto klinických dat do virtuálního artikulátoru, který je obvykle dodáván se softwarem. Komunikace mezi lékařem a zubním technikem byla vždy problematická. Pro dobrý výsledek nestačí zubnímu technikovi předat modely a informace o mezičelistních vztazích, ale je nezbytné znát kromě anatomie čelistí také stav měkkých tkání a celého obličeje. Tyto nově dostupné technologie odstraňují problémy se sdělením zásadních údajů. Digitalizace dat týkajících se pacienta probíhá prostřednictvím:
- Obličejových skenerů, v našem oboru používaných krátce, které umožňují získání 3D snímků, které jsou mnohem reálnější než 2D fotografie měkkých tkání (v tomto případě systém Face Hunter od firmy Zirkonzahn)
- CBCT, které umožňuje zaznamenat přesnou anatomii kostních tkání
- Skenování pracovních šablon pro pacienta
Klinický případ
65letá pacientka s II. skeletální třídou a hlubokým skusem měla v horní čelisti zlatý metalokeramický můstek, malý vertikální čelistní rozměr a artrózu TMK.
Plán ošetření:
Fixní náhrada v rozsahu zubů 16–26 a 46–36 v poměru k horní čelisti získaném při zrekonstruovaném skusu (obr. 1a, b).
První sezení:
- Na základě CBCT jsme odhalili problémy s TMK (obr. 1c, d)
- Kontrola a rekonstrukce polohy dolní čelisti za účelem zjištění správného mezičelistního vztahu
- Studijní modely, na nichž jsme zjistili chybné okluzní roviny, chybějící při maximální interkuspidaci
- Překážky spočívaly ve zjištěném přílišném předkusu
Publikováno: StomaTeam 2/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯5. 12. 2024 | Protetika
Oxid zirkoničitý patří mezi nejpevnější keramické materiály. v zubní laboratoři. Tento materiál vyniká skvělými mechanickými vlastnostmi v kombinaci s širokou škálou možností barevných variant a transparencí...
11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...
5. 4. 2023 | Protetika
Kazuistika: Pacient se dostavil na každoroční pravidelnou preventivní...
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne