Vysoce výkonné polymery
Presované a frézované konstrukce
Cílem tohoto článku je ukázat možnost frézování polyetheretherketonu (PEEK) při CAD/CAM postupu, a to od průmyslově vyrobených bločků po dlouhodobé výsledky klinického případu léčby bruxismu. Vysoce výkonný polyetheretherketon (PEEK) je již řadu let osvědčeným materiálem v mnoha lékařských oborech, a díky svým dobrým fyzikálním vlastnostem a chemické odolnosti si získává také stále větší oblíbenost ve stomatologii. CAD/CAM zpracování PEEK rovněž otevírá nové možnosti. Autoři článku poukazují na možnosti frézování PEEK při CAD/CAM zpracování průmyslově vyrobených bločků materiálu (Juvora Dental Disc) ve srovnání s presovací technikou a předkládají dlouhodobou dokumentaci případu zahrnujícího léčbu bruxismu prostřednictvím náhrady.
Presovací technika
Používají-li se u náhrady nesené implantátem prefabrikované prvky, lze jejich tvar upravit pomocí PEEK (systém tepelného presování). Eliminuje se tak nutnost další adhezivní retence, což může být výhodou zvláště tam, kde je k dispozici málo prostoru, například ve frontálním úseku. Kromě toho vyžaduje presovací technika menší finanční investice než CAD/CAM výroba PEEK konstrukcí. Celý výrobní proces zhotovení wax-upu, odlití a dokončení náhrady je však časově náročný.
Procedura tepelného presování nebyla dosud technicky optimálně vyvinuta. V některých případech vznikaly v konstrukci bubliny nebo praskliny v důsledku dobře známých problémů spojených s presovací technikou. V takových případech bylo nutné opakovat celý výrobní proces. Kvůli úpravám povrchu, které byly občas nezbytné, nebylo vždy možno přesně zachovat povrchové obrysy wax-upu. To je kontraproduktivní především u plně anatomicky navržených můstkových konstrukcí.
Přechod do plastické fáze (ohřátí a následné ochlazení) narušuje technické vlastnosti materiálu, zejména v případě vysoce výkonných polymerů jako je PEEK. Hrozí nebezpečí změn ve struktuře krystalové mřížky.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Navzdory těmto faktorům, které mohou vést ke snížení kvality výsledného produktu, se však v masivní míře neobjevily žádné problémy týkající se vzniku prasklin, únavy materiálu nebo dokonce jeho zlomení.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéSiewert B, Parra M (2013) Eine neue Werkstoffklasse in der Zahn,edizin. PEEK als Gerustmaterial bei 12 gliedrigen implantatgetragenen Brucken (Nový materiál ve stomatologii. PEEK jako materiál pro konstrukce až 12členných můstků nesených implantáty). ZZahnärztl Implantol 29: 148-159
11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...
24. 5. 2023 | Dentální hygiena
„Nedostatek zubních lékařů“ je téma, které se stále častěji skloňuje v médiích, na sociálních sítích a už o něm diskutují...
13. 11. 2023 | Implantologie
Dentální implantáty jako alternativa rekonstrukce chybějících zubů...