Možnosti a limitace digitální výroby teleskopů z nedrahokovových slitin − úspěšná frikce!
Je možné vyrobit sekundární korunky z nedrahokovových slitin za použití CAD/CAM? Lze dosáhnout optimální frikce? Autoři článku tyto otázky zodpověděli a popisují základní aspekty pracovního postupu výroby teleskopů v laboratoři pomocí CAD/CAM technologií.
I u CAD/CAM výroby teleskopů jsou drobné úpravy, které musí provádět zubní technik za účelem dosažení optimální frikce, vždy nezbytné. Přesné třecí síly 8–10 N na teleskopickou korunku nelze digitální výrobou dosáhnout. Lze však dosáhnout velmi dobrého výchozího dosedu sekundárního teleskopu. Ovšem výsledek ovlivňuje velké množství faktorů: od skenování pilíře, přes design primární korunky, CAM software, frézovací nástroje, použitý kov, až po CNC frézu. Na příkladu malého teleskopického můstku představujeme základní aspekty našeho přístupu k možnému řešení. Cesta k úspěšnému postupu byla dlouhá: Nejdříve jsme museli experimentovat za účelem zjištění, která strategie by byla nejvhodnější (obr. 1). Zabývali jsme se volbou vhodné strategie z několika úhlů pohledu, například, zda je u primárních korunek vhodnější nejprve manuálně zhotovit wax-up a následně jej digitalizovat, nebo navrhnout korunky digitálně v CAD software. Zvolili jsme digitalizaci manuálního wax-upu (obr. 2). V rámci experimentální fáze jsme také rozdělili typy prací do tří skupin, z nichž každá vyžaduje určité odlišnosti v přístupu a získání samostatných zkušeností: korunky na frontálních zubech, premolárech a molárech. Je také nutno rozlišit primární korunky s cirkulárními schůdky a tangenciální preparací. Níže nastíněná strategie může sloužit jako vodítko pro individuální adaptaci vašeho vlastního pracovního postupu.
Základní aspekty CAD/CAM výroby teleskopů
Výrobu primární korunky netřeba v rámci tohoto tématu diskutovat, protože zde máme k dispozici již v praxi ověřené a standardizované postupy pro CAD/CAM výrobu konstrukčních prvků zubních náhrad.
Skenování
První výzvou je naskenování dokončené primární korunky. Povrch kovových předmětů před skenováním pomocí optických skenerů je třeba pokrýt antireflexním nástřikem za použití skenovacího spreje – vzhledem k určité zrnitosti antireflexního nástřiku je nutno akceptovat určitou míru zdrsnění povrchu výsledného produktu.* Výhodou je kombinace optického a dotykového skeneru, která nabízí možnost digitalizace okluze a sousedních zubů opticky a naskenování primární korunky dotykově (obr. 4–6). U optického skeneru lze k antireflexnímu pokrytí využít skenovací sprej, intraorální sprej, industriální antireflexní sprej, okluzní sprej nebo dokonce automobilový základový nátěr – je potřeba otestovat, co v rámci vašeho technologického postupu bude nejlépe vyhovovat.
StomaTeam 5/2017
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne
20. 9. 2024 | Technologie
Zobrazovací technologie hrají v diagnostice stomatologických onemocnění ústřední roli. Přesné snímky, jejich rychlé vyhodnocení a bezpečné používání zobrazovacího zařízení jsou pro zubní lékaře klíčové...
29. 5. 2024 | Technologie
Oxid dusný N2O je osvědčené a všestranné anestetikum, které se používá ve stomatologii. Tento článek vysvětluje, jak oxid dusný funguje, jaký má účinek na organismus a jaké jsou výhody a nevýhody jeho použití v zubní praxi...
17. 4. 2024 | Technologie
V tomto příspěvku bych rád ukázal inovativní metodu individualizace zirkonové...
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne