Zhotovení kovových kotevních a spojovacích prvků částečných snímatelných náhrad 3D tiskem
V posledních letech se objevily materiály a technologie, které umožňují zhotovit částečné snímatelné náhrady bez kovových retenčních a spojovacích prvků, např. Deflex (polyamid) nebo Trinia (materiál pro CAD/CAM frézování – využívá prokládání skleněných vláken a pryskyřice v několika vrstvách). Dosud však nedošlo k jejich přílišnému rozšíření. Důvodem je zatím neověřená dlouhodobá životnost a funkčnost zhotovených náhrad z těchto materiálů a poměrně vysoká cena. Standardem proto zůstávají částečné snímatelné náhrady, kde tělo a zuby jsou z materiálů na bázi metylmetakrylátu a retenční a spojovací prvky jsou kovové. Možnost, jak tento standard modernizovat a zefektivnit, se nám však nabízí v technologii 3D tisku.
Klasický způsob výroby částečných snímatelných náhrad v zubních laboratořích je zahájen zhotovením sádrového pracovního modelu na základě ordinačního situačního otisku. Analýzou pracovního modelu je pak stanoveno vhodné umístění retenčních prvků, vhodná osa nasazení budoucí náhrady a přesný obrys a rozsah plánované náhrady, včetně detailů konstrukčních prvků. Poté je dublováním pracovního modelu zhotoven ze zatmelovací hmoty licí model. Naplánovaná konstrukce je na licím modelu vymodelována z vosku pomocí voskových předtvarů retenčních mřížek, spojovacích prvků a spon, zatmelena a odlita z kovu. Po odlití a vyjmutí konstrukce z licí formy je nutné její dokonalé ruční vypracování a adaptace na situační model. Tělo náhrady je modelováno z růžového modelovacího vosku. Do tohoto modelu jsou pak stavěny většinou pryskyřičné zuby. V případě použití drátěných sponových ramen tato adaptujeme až do voskového modelu těla náhrady. Po odzkoušení konstrukce s voskovým modelem těla náhrady v ústech se lisovací nebo licí technikou dokončí zhotovení částečné snímatelné náhrady. Následuje závěrečné dokonalé opracování, adaptace a vyleštění náhrady.
3D tisk konstrukcí sintrováním kovu pomocí laserového paprsku
Na základě našich dlouholetých zkušeností se zhotovováním náhrad CAD/CAM technologiemi pro fixní a implantologickou protetiku ve spolupráci s CAD/CAM výrobním centrem Microdent (Turnov), kdy došlo k výraznému zvýšení kvality protetických prací a zároveň i ke snížení časové a pracovní náročnosti, jsme se rozhodli vyzkoušet zhotovování konstrukcí pro částečné snímatelné náhrady CAD/CAM postupem 3D tisku v podobě sintrování kovu pomocí laserového paprsku. Dalším důvodem jsou i naše vynikající zkušenosti s takto zhotovovanými konstrukcemi pro skeletové náhrady.
Klasický postup zhotovení částečných snímatelných náhrad jsme aplikovali pro použití CAD/CAM technologie. Na základě ordinačního otisku, včetně otisku protilehlé čelisti i registrace skusu, zhotovíme pracovní model z kamenné sádry.
Po naskenování sádrového pracovního modelu v laboratorním skeneru provede technik pomocí modelovacího CAD softwaru analýzu modelu. Software automaticky vykryje podsekřivá místa, označí plochy pro odlehčení konstrukčních prvků a automaticky stanoví osu nasazení budoucí náhrady, kterou si však zubní technik může podle potřeby korigovat (obr. 1, 2).
Na základě analýzy modelu technik rozhodne o typu použitých retenčních prvků i jejich umístění. Vlastní modelace retenčních a spojovacích prvků a definitivního rozsahu i tvaru konstrukce probíhá v CADu pomocí výše uvedeného softwaru (obr. 3–5).
Na základě odeslaných dat obdrží laboratoř do 3 dnů hotovou, opracovanou a především dokonale přesnou konstrukci, která bez jakýchkoliv dalších nutných úprav přesně sedí na pracovním modelu i v ústech (obr. 6, 7, 8).
Další pracovní postup je stejný jako u klasického postupu zhotovování částečných snímatelných náhrad (obr. 9). Technik modeluje tělo náhrady z růžového modelovacího vosku a do tohoto modelu postaví pryskyřičné zuby. Náhrada je tak připravena k odzkoušení v ordinaci. Dokončení výroby částečné snímatelné náhrady lisovací nebo licí technikou, včetně závěrečného opracování, adaptace a vyleštění probíhá jako u klasického způsobu zhotovení (obr. 10, 11).
Výhody vyplývající z tohoto postupu ve srovnání s klasickým postupem jsou patrné v následujících bodech:
- Analýza modelu, plánování náhrady i její vlastní modelace v CADu pomocí softwaru je daleko snazší a především rychlejší – zkušený zubní technik potřebuje zhruba 20–25 minut
- Odpadá zhotovení licího modelu a pracná, časově náročná modelace konstrukce náhrady z vosku
- Odpadá zatmelování, vypalování zatmelovací hmoty a odlévání konstrukce z kovu
- Odpadá pracné vyjmutí konstrukce z licí formy a zejména nutnost jejího dokonalého vypracování a adaptace na situační model, které jsou pro technika velice pracné a časově náročné. Náhrada je leštěna suchým elektrolytem, takže nedochází ani k úbytku materiálu a tím k nepřesnostem či oslabení retenčních nebo spojovacích prvků.
- Díky technologii výroby konstrukce (3D tisk – sintrování kovu) odpadá také riziko vzniku skrytých defektů materiálu konstrukce jako porozita, bubliny, mikrofraktury, kdy je v případě klasického postupu nutno zhotovit novou konstrukci od samého začátku
- Konstrukce zhotovená 3D tiskem je naprosto přesná, bez nutnosti dalších úprav či opracování
- V případě poškození či ztráty náhrady není problém zhotovení nové, protože veškerá data zůstávají uložena
Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že největší předností konstrukcí zhotovených 3D tiskem, oproti konstrukcím odlévaným, je jejich dokonalá přesnost bez potřeby jakékoliv dodatečné úpravy a snížení časové i pracovní náročnosti na výrobu. Dále kromě časové úspory dochází i k úspoře materiálu (zatmelovací hmota pro výrobu licího modelu, modelovací vosk, předtvary, licí forma, kov, spotřeba fréz při vypracovávání konstrukce) a energie (vypalování, odlévání).
Cena těchto konstrukcí je v současné době u společnosti Microdent 2 200 Kč.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne
16. 5. 2023 | Technologie
Zuby jsou zrcadlem života a životního stylu jedince. Díky novému zirkonu...
20. 6. 2023 | Zprávy z firem
Mnoho zubních lékařů se stále mylně domnívá, že u zirkonu není bondování...
7. 11. 2024 | Technologie
Pacientka se dostavila do ordinace ohledně výměny netěsnící amalgámové výplně v zubu 44, přičemž u tohoto zubu neuváděla žádné spontánní příznaky. Při termických testech zub reagoval klinicky v mezích normálu...