Úloha zubního lékaře u pacienta trpícího OSAS
Syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSAS) je součástí skupiny respiračních spánkových poruch zahrnující prosté až habituální chrápání, syndrom zvýšené respirační rezistence horních cest dýchacích, občasnou apnoe a hypopnoe až po obstrukční spánkovou apnoe.
Symptomatologie spojená s těmito respiračními spánkovými anomáliemi je často problematická pro partnery pacientů, protože vážně ohrožuje jejich spánek po dobu nejméně jedné hodiny za noc a vyvolává zhoršení vztahu mezi partnery, zejména však kvůli negativním dopadům na zdraví.
Z diagnostického hlediska jsou nejčastějšími symptomy, které udává pacient s OSAS, poruchy spánku a bdění, ranní bolesti hlavy, podrážděnost a nadměrná denní spavost. Poslední z nich může být zkoumána pomocí Epworthské škály spavosti, samovyšetření, pomocí něhož si pacient sám určí svůj stupeň denní spavosti během některých běžných každodenních činností (sledování televize, cestování automobilem jako spolujezdec, posezení po obědě atd.) (obr. 2).
Dlouhodobé následky obstrukční spánkové apnoe se odrážejí na systému kardiovaskulárním (arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, městnavé srdeční selhání), 1–4 metabolickém (hyperglykémie, diabetes mellitus),5, 6 neurokognitivním (nehody silniční, v práci, poruchy nálady a deprese)2, 7, 8 se zvýšenou mortalitou z kardiovaskulárních nebo systémových příčin9, 10 (obr. 3).
Zlatým diagnostickým standardem v současnosti zůstává polysomnografie, komplexní vyšetření, které se zakládá na kontinuálním nočním zaznamenávání nejméně 12 kanálů měřících spánek a dýchání, jako je elektroencefalogram, elektrookulogram, elektrokardiogram, průtok vzduchu nosem (přednostně měřený vzduchovou kanylou), průtok vzduchu ústy (termistor), dechové úsilí, saturace krve kyslíkem, poloha těla.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Výhodami polysomnografického vyšetření jsou přesná diagnóza, schopnost rozlišit prosté chrápání, obstrukční apnoe a centrální apnoe a možnost klasifi kovat závažnost patologie.Mezi nevýhody patří cena vyšetření, potřeba specifického a složitého vybavení, kvalifikovaný personál a riziko získání nepřesných údajů v důsledku „efektu první noci“20 (obr. 4).
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéPá 7. 2. 2025 – So 15. 2. 2025
23. 11. 2023 | Ortodoncie
Ortodontická léčba pacientů s gingiválními recesy, kostní atrofií a parodontálním zánětem...
23. 11. 2023 | Ortodoncie
Článek pojednává o „SCHOOL Project“ na škole BLOOM ve Wolsztynu, tedy o tom, jak zde vznikl program dálkového monitoringu orálního zdraví a co se změnilo ve skupině 50 dětí ve...
- Dentální hygienistka Zubní hygienista-tka - plný i zkrácený úvazek
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA - modelace 3D léčebných plánů pod garantem
- Zubní lékař Hledáme ZUBNÍHO LÉKAŘE/LÉKAŘKU
- Dentální hygienistka Nově otevřená zubní klinika ve Zlíně
- Zubní lékař Zubní Lékař/ka