„Non-prep“ adhezivní dostavby: řešení estetických nedostatků
Indikace a výhody konceptu přirozené stratifikace u mladého úsměvu
Použití keramických materiálů ve formě fazet nebo korunek bylo jak u mladých, tak u dospělých pacientů dlouho považováno za jediné uspokojivé a trvanlivé řešení estetických nedostatků úsměvu. Tuto nadvládu keramiky, která má tendenci upadat, prosazuje zubní průmysl, ve kterém se investují značné částky peněz do propagace materiálů a nových technologií, přičemž je často opomíjena biomechanika zdravého zubu.
Estetická kritéria je třeba zvážit s ohledem na základní biologické a mechanické principy přirozeného zubu s cílem na jedné straně zajistit dlouhověkost náhrady a zachovat vitalitu a integritu zubu na straně druhé. Tyto úvahy proto již dlouhou dobu povzbuzují zubní lékaře ke zvažování přímých adhezivních technik jako možnosti první volby při léčbě estetických nedostatků mladého úsměvu, zejména (a obecně) pokaždé, když to rozsah defektu umožňuje (Macedo, Raj a Ritter, 2006; Peumans a kol., 1997;
Dietschi, Ardu a Krejci, 2006; Magne a So, 2008; Dietschi, 2008).
Zlepšení estetických vlastností kompozitních materiálů na základě modelu přirozeného zubu rovněž činí z přímých dostaveb dle studií (Magne a So, 2008; Dietschi, 2008; Cook a McAree, 1985; Dietschi, Ardu a Krejci, 2000; Ubassy, 1993) všeobecně dostupnou možnost ošetření, protože již nejsou výsadou nadaných lékařů vyškolených ve složitých technikách stratifikace, které jsou praktickému zubnímu lékaři nedostupné.
V průběhu posledních deseti let bylo skutečně vyvinuto několik systémů, jež staví na konceptu přirozené stratifikace, které sestávají pouze ze dvou základních vrstev (dentinu a skloviny) a odpovídajícího vzorníku. Po zjednodušení a zvýšení spolehlivosti materiálů a systémů logicky následovaly klinické protokoly, což vytváří dobré podmínky pro naši profesi, která je pod stálým ekonomickým tlakem. Klinické výsledky použití přímého kompozitu jako estetické korekce ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se navíc zdají být spolehlivé (Dietschi, 1995, 1997, 2001).
Cílem tohoto článku je představit dva případy, které ilustrují přímý terapeutický přístup a estetický potenciál kompozitních systémů založených na konceptu přirozené stratifikace.
Případ 1: Uzávěr tremat
První případ představuje jednoduché použití přímé dostavby při uzávěru tremat u mladého pacienta s tmavým odstínem dentinu a mírnou fluorózou, zvláště viditelnou na incizních hranách řezáků a špičáků (obr. 1).
U pacienta (15 let) bylo ustoupeno od léčení fluorózy, přičemž by bělení bylo pravděpodobně nezbytné, ale s ohledem na riziko citlivosti také kritické (obr. 1–4).
Ošetření bylo provedeno pod kofferdamem za účelem zajištění kvality adheze v aproximální a cervikální oblasti a pro bezpečnost a pohodlí při práci.
Povrch skloviny byl, vzhledem k fluoróze, před leptáním kyselinou fosforečnou (35–37% H3PO4) po dobu 45–60 sekund upraven pouze opískováním (aluminium oxid 25 µm). Adheze bylo dosaženo pomocí vícekrokového systému (OptiBond FL, Kerr) před přímou aplikací kompozitu ve dvou vrstvách plus aplikace efektního odstínu (Inspiro, Edelweiss DR).
Stratifikace byla započata vrstvou dentinu (Body i3) na distálních ploškách postranních horních řezáků a na meziální plošce pravého špičáku. Na vrstvu dentinu byl aplikován semitransparentní bílý efektní odstín (Ice) za účelem imitace fluorózy a zlepšení mimeze dostavby (obr. 5a–5b).
StomaTeam 3/2017
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
18. 9. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Ivoclar, jeden z předních...
13. 11. 2023 | Implantologie
Dentální implantáty jako alternativa rekonstrukce chybějících zubů...
11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...