Praktičtí zubní lékaři jsou klíčoví pro diagnostiku a léčbu dysfunkce TMK
1. část
Americká asociace zubních lékařů (ADA) odhaduje, že 34 % dospělé populace má některé příznaky a projevy dysfunkce temporomandibulárního kloubu. ADA také dále uvedla, že v rámci svých schopností mají hlavní odpovědnost za diagnostiku dysfunkce TMK právě zubní lékaři. V souvislosti s tímto prohlášením ale lze jen těžko pochopit, proč ADA netrvá na tom, aby se takto významná léčba stala součástí kurikula na většině stomatologických škol v USA. Jestliže se totiž na stomatologických školách nebo v rámci specializačních programů na většině univerzit v USA a Kanadě nevyučuje, jak mají mít zubní lékaři dostatečnou kvalifikaci pro diagnostiku či léčbu dysfunkce TMK?
Stomatologické školy odvádějí vynikající práci v tom, že učí zubní lékaře diagnostikovat a léčit různé stavy zubů a dásní, ale ve většině případů zcela opomíjejí temporomandibulární kloub. Dysfunkce TMK přitom představuje pro mnoho pacientů závažné problémy, jakými jsou symptomy zahrnující bolesti hlavy, krku nebo ztuhlost šíje, bolest uší, zalehnutí nebo zvonění v uších, závratě a mdloby, potíže s dýcháním, bolest za očima, necitlivost v rukou, bolest ramen a zad. Mnoho takovýchto příznaků souvisí s TMK a máme tedy i z etických důvodů povinnost pokusit se těmto pacientům pomoci. Musíme si položit otázku: Šli jsme do stomatologie jen proto, abychom pomáhali pacientům se zuby a dásněmi, nebo máme zájem jim pomoci dosáhnout lepšího celkového zdraví? Já věřím, že si budete chtít v této problematice rozšířit své znalosti, abyste mohli diagnostikovat a léčit své pacienty.
Schellhas a kol. zdokumentovali pomocí snímků z magnetické rezonance (MRI) negativní účinky posunutí disku TMK u dětí. Zjistili, že děti s retrognácií a asymetrií dolní čelisti mají obvykle pokročilý stupeň vybočení TMK s charakteristickými kosterními posuny směrem k vybočeným kloubům.1
Význam zajištění průchodných dýchacích cest za účelem dosažení optimálního zdraví není třeba zdůrazňovat. Dýchá-li pacient ústy, je prokázáno, že to způsobuje zúžení oblouku horní čelisti a stěsnání zubů. Toto zúžení horní čelisti také způsobuje retrognátní postavení dolní čelisti. Dysfunkce TMK je mnohem častější u skeletálních malokluzí II. třídy s retrognátní dolní čelistí.
Funkční aparáty, které rozšiřují horní čelist, otevírají dýchací cesty do nosu a podněcují mladší pacienty k dýchání nosem. Dýchání ústy je třeba zabránit, protože způsobuje malokluze, dysfunkci TMK, chrápání a spánkovou apnoe.
Funkční aparáty pro posun dolní čelisti, například aparát Rick-A-Nator, Twin Block nebo MARA, posunují dolní čelist nechirurgicky dopředu během aktivního růstu dítěte. Tyto aparáty otevírají dýchací cesty a pomáhají v danou chvíli i v budoucnu předcházet chrápání a spánkové apnoi.
Mezi příznaky dysfunkce TMK patří cvakání, praskání nebo skřípavé zvuky při otevírání nebo zavírání úst, a v případě akutně nebo chronicky uzamčené čelisti (lock jaw) se může vyskytovat omezená schopnost otevřít ústa. Je-li čelist v nesprávné pozici, může to způsobit dislokaci disku a dislokovaný disk dokáže vrátit do správné polohy pouze zubní lékař pomocí intraorální dlahy nebo ortézy.
Lékaři obecně léčí především jen symptomy dysfunkce TMK, a to pomocí prostředků na uvolnění svalů, léků proti bolesti, protizánětlivých léků a někdy i antidepresiv. Je nepochybné, že někteří pacienti s dysfunkcí TMK trpí před léčbou depresí v důsledku neustálých bolestí hlavy, krku atd. Mám nicméně tu zkušenost, že jakmile se čelist úspěšně stabilizuje, pacienti již nepotřebují léky dále užívat. Všeobecní lékaři léčí hlavně symptomy, ale zubní lékař dokáže vyřešit příčinu dysfunkce TMK.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Klíčem k úspěšné léčbě pacienta trpícího dysfunkcí TMK je stanovení správné diagnózy. Lékař musí nejprve zjistit, zda pacient trpí intrakapsulárními nebo extrakapsulárními problémy, případně oběma z nich.
Extrakapsulární problémy jsou v podstatě problémy související se svaly mimo TMK. Pacienti často trpí parafunkcemi, jako je noční bruxismus a zatínání zubů. O těchto parafunkcích svědčí žvýkací svaly, jako je musculus temporalis a musculus masseter, které jsou extrémně bolestivé i ráno, když se pacient probudí. Je proto důležité se pacienta zeptat, kdy jsou u něj bolesti hlavy nejhorší – pokud je to ráno, nasvědčuje to tomu, že jde o extrakapsulární problém, který vyžaduje noční aparát zabraňující bruxismu a zatínání zubů. Extrakapsulární problémy mohou být také způsobeny rušením na okluzi při laterálních a protruzních pohybech, proto je nutno zkontrolovat okluzní kontakty. Na chrupu musíme také zkontrolovat případné příznaky bruxismu, mezi které patří nadměrná atrice, abfrakce, zploštělé hroty zubů u špičáků a premolárů, a nepravidelné incizní hrany. Pro potvrzení diagnózy je důležité, aby lékař vyšetřil svaly hlavy a krku pohmatem a zjistil, zda jsou svaly podrážděné v důsledku nadměrných kontrakcí.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné- Pierce CJ.,Weyant RJ.,Block HM., Nemir DC., Dental splint prescription patterns: a survey. J AM Dent Assoc., 1995: 126(3):294.
- Holmgren K., Sheikholesalm A., Ruse C., Effect of a full-arch maxillary occlusal splint on parafunctional activity during sleep in patients with nocturnal bruxism and signs and symptoms of craniomandibular disorders. J Prosthet Dent., 1993; 69:293-297.
- Simmons H.C., Gibbs S.J., Anterior repositioning appliance therapy for TMJ disorders: Specific symptoms relieved and relationship to disk status on MRI. Journal of Craniomandibular Practice, 2005.
- Lundh H., Westesson P.L., Kepp S., Tillstorm B., Anterior repositioning splint in the treatment temporomandibular joints with reciprocal clicking: A comparison with flat occlusal splints and an untreated control group. Oral Surgery Oral Medicine Oral pathology, 60:131-136, 1985.
- Yves G., Pierre M., Gilles L., Aggravation of respiratory disturbances by the use of an occlusal splint in apneic patients: a pilot study, International Journal of Prosthodontics. 2005; 17:447-453.
- Yves G., Pierre M., Florence M., Pierre H., Rompre MS., Gilles J., Lavigne., Aggravation of respiratory disturbances by the use of an occlusal splint in apneic patients: a pilot study. The International Journal of MicroDentistry 2004: Vol. 17, issue 4:447-453.
- Peppard PE, Young T, Palta M, Skatrud J. Prospective study of the association between sleep-disordered breathing and hypertension. N Engl J Med.2000;342:1378-1384.
- Shahar E, Whitney CW, Redline S. et al. Sleep-disordered breathing and cardiovascular disease: cross-sectional results of the Sleep Heart Health Study. Am J Respir Crit Care Med.2001;163:19-25.
- Dyken ME, Somers VK, Yamada T, Ren ZY, Zimmerman MB. Investigating the relationship between stroke and obstructive sleep apnea. Stroke.1996;27:401-407.
- Hink U, Li H, Mollnau H. et al. Mechanisms underlying endothelial dysfunction in diabetes mellitus. Circ Res.2001;88:E14-E22.
- Vgontzas AN, Papanicolaou DA, Bixler EO. et al. Sleep apnea and daytime sleepiness and fatigue: relation to visceral obesity, insulin resistance, and hypercytokinemia. J Clin Endocrinol Metab.2000;85:1151-1158. PubMed.
- Simmons HC 3rd., Gibbs SJ., Recapture of the temporomandibular joint disks using anterior repositioning appliances: an MRI study. Cranio. 1995;13(4):227-237.
8. 3. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý...
5. 4. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý...
24. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Extrakcia zubov je najbežnejším chirurgickým zákrokom v zubnej ambulancii. Jednoduchú extrakciu...
- Zubní lékař Zubní lekar
- Zubní lékař HLEDÁME VEDOUCÍ ZUBNÍ LÉKAŘKU/LÉKAŘE DO DENTÁLNÍ KLINIKY
- Zubní lékař Hledá se zubní lékař / lékařka Brno
- Zubní lékař Zubní lékař / lékařka Novosedly na Moravě
- Zubní lékař Hledáme STOMATOLOGY